Už se nemůžete dočkat své vysněné letní dovolené, ale rádi byste, aby se do té doby vaše dítě naučilo plavat? Není divu. Podle Americké akademie pediatrů (AAP) je totiž utonutí dětí jednou z nejčastějších příčin úmrtí dětí, které jsou jinak naprosto zdravé. Naučit dítě plavat co nejdřív je tak pro dítě velmi přínosné, tato dovednost mu vydrží celý život a přispěje k tomu, že pro něj tento živel bude méně nebezpečný. A vy budete mít větší klid. I když nikdy nespoléhejte na to, že dítě umí plavat. Každé dítě, i když mu je přes 15 let a ve vodě je jako doma, je potřeba mít pod kontrolou.
Dobré je začít už v kojeneckém věku. Nemůžete čekat, že se roční dítě naučí plavat, ale přispějete tak výrazně k tomu, že se bude dítě ve vodě cítit bezpečně a naučí se volně splývat, což může při nechtěném pádu zachránit život dítěti, které třeba ještě neumí ani chodit - natož plavat. Starší děti ale zvládnete vlastními silami na léto připravit tak, aby plavaly bez nafukovacích rukávků a jistoty vaší ruky.
Batolata (1 - 2 roky)
Toto je ideální doba, kdy začít dítě seznamovat s vodou jinak než ve vaně. V tomto věku je dobré si s dětmi ve vodě především hrát, naučit je zadržet dech pod vodou a případně sbírat věci ze dna mělkého bazénku. Zpočátku dětem namočte oči rukou, poté naberte vodu do dlaně a nalijte jim vodu na hlavu, později vezměte kelímek a zvyšujte množství vody, kterým dětem polijte hlavu. Voda bude volně stékat a dítě v tu chvíli automaticky zadrží dech. Při každém přelití řekněte určité heslo, které může být například: "pod vodičku". Když uznáte, že je vaše dítě zralé, poproste partnera o pomoc a začněte se skutečným potápěním. Chytněte dítě na hladině pod hrudníkem, jistěte ho rukou a choďte po dně a dítě vozte po hladině. Jakmile projdete kolem partnera, který stojí s plným kelímkem na vnější straně bazénu, řekněte heslo "pod vodičku". V tu samou chvíli váš partner polije dítě vodou z kelímku a vy s ním za stálé chůze zajeďte lehce pod vodu a pak hned nad vodu. Pokračujte stále ve stejném pohybu a dítě pochvalte.
Poznámka: Nikdy nenechávejte dítě ve vodě samotné, a to ani v dětském bazénku. Dítě je skutečně schopné se během půl minuty utopit i ve dvou centimetrech vody.
Malé předškolní děti (2 - 3 roky)
Pokud dítě vedete k lásce k vodě, nejspíš už bude v tomto věku ve vodě aktivní, ovšem stále je potřeba ho podporovat, přidržovat a hlídat. Dítě podporujte ve vodních hrách - házejte si míčem, kopejte nohama a pořiďte plovací podušku. Dítě potřebuje pochopit, že ho voda nadnáší, ale ne tak, aby bylo schopno bez základních znalostí a dovedností plavat bez podpory. Děti v tomto věku mohu nabýt dojmu, že když plavou s rukávky, už "umí plavat" a mohou se do vody hrnout i bez vás, jelikož nechápou riziko utonutí. Nikdy je proto ve vodě nenechávejte o samotě ani na minutu.
Začněte také učit děti splývat. To je základní plavecká dovednost, která může předejít utonutí i ve chvíli, kdy dítě ještě není plavec. Při výuce splývání vám může pomoci destička, které se dítě může přidržovat, zatímco leží na zádech a destičku má na břiše. Lepší však je, když dítěti pomůžete vy. Stoupněte si vedle něj a jednu ruku držte pod boky a druhou pod rameny dítěte. Dokážete tak dítěti, že když bude v klidu ležet, voda ho unese a může se na ní volně vznášet. Jedná se o nejdůležitější záchrannou polohu, kterou dítě brzy pochopí. Na výuku však potřebujete klid. Dítě naučte zadržet dech a zůstat v klidu a velmi brzy pochopí, že se může po vodě i libovolně samo pohybovat pomocí rukou a nohou.
Starší předškolní děti (4 - 5 let)
Vaše dítě je v tomto věku již schopno rozvíjet dostatečnou koordinaci a naučit se plavat samo, pokud se plavání věnujete pravidelně. Začněte s výukou v mělké vodě a naučte dítě, jak se má ve vodě volně vznášet, jak přejít z polohy stoje do plavání bez pomoci a opačně, jak se dostat k výlezu z bazénu a jak ponořit hlavu a vydechovat nosem. Dítě by už mělo zvládnout foukat bublinky do vody nosem i ústy, a to jak nad vodou, tak pod ní. Trénujte hlazení vody (pro učení stylu prsa), odhrnování vody za sebe a kopání nohama. Dítě se často naučí lépe plavat se zadrženým dechem pod vodou než nad ní. Nemusí se totiž v tu chvíli snažit udržet nad vodou a pohyb je plynulejší. Časem pod vaší kontrolou samo přijde na to, jak se udržet nad hladinou. A i když to do začátku vaší dovolené nestihnete, nikdy na nic netlačte. Možná vaše dítě ještě není na samostatné plavání zralé. Pořiďte podušku, plovací pásek a hračky do vody, ke kterým dítě může ve vodě plavat a nespouštějte ho z očí.
Školní děti (6 a více let)
Děti školou povinné mívají většinou již dostatečné schopnosti naučit se samostatně plavat velmi rychle. Dokážou již zadržet dech na delší dobu, plavat pod vodou i přinášet předměty, které leží na hlubším dně. Jsou často již schopni skočit do vody a samy se vynořit. Mají také větší sílu a výdrž a jsou tudíž schopny brzy plavat i na delší vzdálenosti. Jakmile se dítě naučí plavat samostatně, nemusíte být ve vodě přímo s ním, ale i tak je potřeba na něj neustále dohlížet, jelikož může snadno přecenit své schopnosti. Otevřené moře nebo jezero je navíc něco úplně jiného než bezpečí bazénu. A i přesto, že vaše dítě již umí plavat, nepodceňte bezpečnost a při jízdě na skútru, vodních lyžích, šlapadle či loďce děti vždy vybavte záchrannou vestou.
POZOR: Nikdy nenechávejte dítě žádného věku ve vodě o samotě. Myslete na to, že i dobrý plavec se může utopit!
Zdroj: Autorský článek, další zdroje: publications.aap.org, parents.com.