Vztahy

O sexu mluvte s dětmi otevřeně. Máte-li doma malou slečnu, neopomeňte jednu důležitou věc

Nebojte se mluvit se svými dětmi otevřeně

autor

Jitka Wolfová

08. června 2022

 
FOTO / Pexels
Jak mluvit s dětmi o sexu, to je častá otázka nejednoho rodiče. Doporučuje se však nic nepřikreslovat, nic nezastírat, ale zbytečně nerozebírat detaily, pokud se na ně děti nebudou ptát. A pokud vám doma roste budoucí mladá dívka, nezapomeňte zdůraznit jednu podstatnou věc, která jí může do budoucna hodně dát.
Reklama

Kdy je ta správná doba promluvit si s dětmi o sexu? Pro mnoho rodičů to může být velice nepříjemné, jelikož nevědí, co všechno svým dětem prozradit, na co už jsou dostatečně velké a co jim pro tuto chvíli ještě zatajit a co zdlouhavě nerozebírat. O tom, jak mluvit s dětmi a dospívajícími dívkami o sexu hovořila herečka Kristen Bell, která má na celou věc jasný názor a vymyslela vskutku famózní větu.

Kdy je vhodná doba

Toť otázka. Neexistuje jedna jediná odpověď, protože je vždy potřeba přistupovat k věku a aktuálnímu stupni vývoje dítěte. Některé děti jsou vyloženě nepolíbené, jiné už si informace samy vyhledaly například v naučných knížkách, nebo jim něco prozradili starší sourozenci. Co by se však dalo říci obecně: na otázky o sexu odpovídejte vždy, ať jsou dítěti čtyři nebo dvanáct, pravdivě.

Nechte děti klást otázky

Pokud se vás dítě na sex zeptá, nechte ho, ať klade otázky. Pak mu můžete odpovědět přesně na to, co ho zajímá a nezahlcovat ho zbytečnostmi, na které ještě není připraveno. Při každé jeho otázce mu položte protiotázku: "A co o tom víš ty," abyste zjistili, jaké informace si vaše ratolest byla schopna opatřit sama a kde. Jeho vědomosti z dané oblasti buď potvrďte, nebo upřesněte. Můžete také používat věty: "A co bys o tom chtěl vědět? Zajímá tě ještě něco? Jak jsi to pochopil?" Děti mají o sexu jisté představy, které někdy nemusí vůbec odpovídat realitě, proto je potřeba jim jejich nejasné představy objasnit, ale zároveň jim nechat prostor pro fantazii.

U holčiček nezapomeňte na důležitou věc

Herečka Kristen Bell a maminka dvou dcer, které už jsou školou povinné, vymyslela jednu okouzlující větu, která dívkám jednoduše vysvětlí, že muž není tím jediným, kdo rozhoduje o sexu. "Svým dcerám se snažím vysvětlit, že muž není ten, kdo zavádí svůj penis do ženské vaginy, že on není tím jediným, kdo má právo o tom rozhodovat. Místo toho používám větu, ve které tvrdím, že to celé začíná tím, že si žena vloží penis do vaginy. Myslím, že je pro dívky důležité, aby věděly, že rozhodnout se o tom, kam až intimita s partnerem dojde, je v jejich rukách," vysvětluje herečka. Maminka dvou nezletilých dcerek je přesvědčená, že tímto přístupem dívkám vysvětlí, že jejich souhlas je nezbytnou součástí sexuálního aktu.

Děti někdy chápou sex špatně

Obzvlášť pro malé děti není sex na první pohled ničím příjemným. Především klasická misionářská poloha, kdy silnější muž prakticky zalehne ženu, která vypadá, že se nemůže hýbat. Děti si pak mohou často myslet, že tatínek mamince ubližuje a jejich negativní pocity a špatné chápání celé skutečnosti může podpořit i fakt, že maminka vydává zvuky, které mohou působit, že pláče nebo sténá bolestí. V případě, že se dítě v noci probudí a stane se svědkem podobné události, je potřeba zareagovat ihned, dítěti nevynadat a situaci mu jemně objasnit a vysvětlit, že to byl akt lásky, nikoliv agrese.

Sebeuspokojování nenapomínejte

A co když jednoho dne zjistíte, že se vaše dítě začalo objevovat samo a intimně se dotýká svého těla jinak než dříve? Odborníci z Linky bezpečí radí nenapomínat. "Je dobré vědět, že uspokojování dětí není nic špatného a nepřináší jim žádnou újmu. Není potřeba do toho vůbec vstupovat. Jen je potřeba dětem nastavit určité hranice, aby chápaly, že je to věc, která se dělá v soukromí. Určitě si však dejte pozor na to, abyste v dětech nevybudovali pocit, že dělají něco nepatřičného," radí terapeutka Radka Liebezeitová.

Ale co hra na doktora?

Rodiče se často zdráhají s dětmi mluvit o sexu konkrétně, aby nedejbože v osmi letech nezačaly při hrách na doktora zkoušet to, co jim rodiče detailně popsali. Jenže tato obava není příliš na místě. Děti si na doktora hrály, hrají a hrát budou. Jde o přirozenou součást jejich vývoje, v rámci které se intimně poznávají. Proto se jich narovinu zeptejte, zda tuto hru znají a pokud odpoví, že ano, vysvětlete jim, že při této hře platí určitá pravidla. Mezi účastníky hry musí panovat věková i genderová rovnoprávnost, děti musí vědět, co už je přes čáru, nesmí si v rámci hry ubližovat a měli byste jim vysvětlit, že mají určitá práva a když s hrou nesouhlasí, musí to všichni respektovat.

V rámci této hry se nikdy nesmí dělat nic, co by si kdokoliv ze zúčastněných nepřál. "Zákazy k ničemu dobrému nevedou, a mohou dokonce vést k pocitům viny a zatajování. Snažte se proto poskytovat dětem citlivě tolik informací, kolik potřebují a snažte se jim porozumět a pochopit je. Jedině tímto přístupem přispějete ke zdravému vývoji, sebevědomí a dobrému pocitu ze svého těla," uzavírá Radka Liebezeitová.

Zdroj: Autorský článek, další zdroje: todaysparent.com, blog.linkabezpeci.cz.

Další zajímavé články