Tipy a triky

Přestala vám kvést orchidej? Stačí jí dodat dvě ingredience a bude opět obsypaná květy

Aby orchidej stále kvetla, musíte se o ni správně starat

autor

Kristýna Maxová

13. března 2024

 
FOTO / Shutterstock
Orchidej patří mezi nejvyhledávanější květiny do domácnosti. Ne každý o ně ale umí správně pečovat a často se stává, že tato krásná květina kvete pouze jednou. A to je velká škoda. Poradíme vám zálivku, po které vám bude orchidej kvést doslova jako z vody.
Reklama

Přestože je orchidej velmi dostupná, mnoho z nás neví, jak se o ni starat tak, aby kvetla co nejdéle, případně, aby kvetla stále. Máme pro vás skvělý trik, díky kterému budou vaše orchideje vytvářet dokonalou květinovou kolekci, kterou vám budou všichni závidět. 

Celkově existuje přibližně 30 000 druhů orchidejí a více než 100 000 jejích různých variací a kříženců. Je to neuvěřitelné, že? Avšak co z toho, když nekvete? Připravte si tedy tento jednoduchý roztok, který obsahuje velké množství důležitých živin. Díky němu bude orchidej doslova obsypána květy.

Co budete potřebovat?

  • 1 litr vody
  • 3 stroužky česneku

Opravdu stačí tak málo. Potřebujete pouze tyto 2 ingredience. Vodu nalijte do hrnce a nechte ji převařit. Následně ji odstavte a nechte vychladnout. Po vychladnutí do vody zamíchejte rozmačkané stroužky česneku a nechte odstát jeden den. Po jednom dni tuto vodu přeceďte do nějké mělké a široké nádoby. Orchidej v květináči do této nádoby potom postavte  tak, aby voda dosahovala jen cca 1-2 cm nad spodní okraj květináče. Voda bude vzlínat ke kořenům.

Orchidej ponechte takto ponořenou asi půl hodiny a následně ji z mísy vyndejte, nechte okapat a položte na místo, kde je dostatek slunečního světla. Připravenou vodu nepoužívejte jako zálivku! Důležité totiž je, aby živiny nasály jen kořeny rostliny.

Tento trik se doporučuje využívat jednou za měsíc, přičemž po 2 měsících byste měli pozorovat první puky. Do tohoto roztoku můžete také přidat jednu tabletku kyseliny jantarové (seženete v lékárně), kterou stačí ve vodě nechat rozpustit. Podle výzkumů je kyselina jantarová účinná proti škůdcům, plísním, a podobně. A navíc, pomáhá rostlině se zakořeněním. Výsledky by měly být vidět už po 10 dnech od použití tohoto domácího hnojiva.

Vyberte správné místo

Pro orchidej je důležité vybrat správné místo. Pokud máte pokoj na sever, dejte ji přímo na okenní parapet. Naopak v jižně či západně orientovaných místnostech je důležité, aby nebyla květina vystavena přímému slunečnímu záření. Nejvhodnějším místem jsou pokoje orientované na východ, kde na květiny dopadá pouze ranní slunce.

Autorský článek

Další zajímavé články