Tipy a triky

Jak vyšlehat tu nejlepší mléčnou pěnu na světě. Odteď už si jinak kávu nepřipravíte

Cesta k dokonalému obrázku není úplně jednoduchá, ale vy to zvládnete

autor

Erika Tomanová

07. prosince 2020

 
FOTO / Depositphotos
Každý, kdo má alespoň trochu rád kávu ví, že espresso, capuccino či latte se neobejdou bez skvěle našlehaného mléka. Když si připravujeme kávu doma, tak většinou neřešíme, jakým způsobem do ní mléko přidáváme. Prostě ho otevřeme a nalijeme. V kavárně se pak divíme, proč mají vlastně lepší kávu než my doma. Že bychom někde dělali chybu?
Reklama

Potěší vás, když své cappuccino dostanete s krásným obrázkem ve tvaru srdce nebo tulipánu? Cesta k dokonalému obrázku není úplně jednoduchá, ale základem je správně našlehané mléko. To se pak spolu s dobrou kávou postará o skvělý chuťový zážitek.

Na mléku záleží

Nejvhodnějším mlékem je to plnotučné. Aby chuť kávy i pěny byla opravdu skvělá, je potřeba, aby mléko mělo vysoký obsah tuků a bílkovin.

Našlehejte si mléčnou pěnu jako v té nejlepší kavárně

Pokud zvolíte polotučné mléko, samozřejmě pěnu také vyšleháte, ale bude to pro vás složitější a zdlouhavější. Navíc pěna nebude tak lahodná jako z plnotučného mléka. Pro šlehání je zcela nevhodné nízkotučné mléko, z něj pěnu neuděláte ani kdybyste se rozkrájeli.

Rostlinné alternativy

Stále více lidí nahrazuje kravské mléko rostlinnými alternativami. Rostlinná mléka již nepijí pouze lidé s intolerancí na laktózu, ale jde i oživotní styl. Z běžně dostupných rostlinných mlék jsme zkusili napěnit ovesné mléko, mandlové mléko, sójové mléko a rýžové mléko. 

Ovesné mléko

Toto mléko jsme vyzkoušeli jako první, protože oves obsahuje vlákninu, vitaminy, je přirozeně bezlepkové i bezlaktózové. Ovesné mléko je ovšem chuťově výraznější, mění chuť kávy což nemusí každému vyhovovat, ale hlavně se dobře napěnit nedá.

Mandlové mléko

Mandlové mléko jsme vyzkoušeli jako druhé, protože je bezlepkové a bezlaktózové. Bohužel na mandle má také mnoho lidí alergii a i když se dalo pěkně napěnit, také mění částečně chuť kávy.

Sójové mléko

Sójové mléko se napění poměrně snadno, je chuťově neutrálnější než mandlové mléko, ale pozor, je poměrně sladké. 

Rýžové mléko

Rýžové mléko je chuťově neutrální, nemění chuť kávy a dá se docela dobře napěnit. Existují sice lidé, kteří jsou alergičtí na rýži, ale je jich poměrně málo, a tak se rýžové mléko zdá být poměrně vhodnou variantou.

Jaké máme možnosti

Možnosti, jakým způsobem mléko našlehat máte v podstatě tři. Pomocí ručního napěňovače, elektrického napěňovače a trysky na kávovaru. Nejjednodušší je šlehání pomocí elektrického napěňovače. Můžete také použít šlehač na mléko, který je na baterie, ale počítejte s tím, že šlehání bude trvat delší dobu.

Posledním a nejčastějším způsobem je šlehání mléka pomocí trysky. Tento způsob je používán v mnoha kavárnách. Tryska je součástí kávovaru, takže příprava lahodné kávy je ještě jednodušší. I když to vypadá snadně, tak i šlehání pomocí trysky má svá pravidla.

Jak na to?

Nejprve si vezměte nerezovou konvičku, kterou naplňte do poloviny mlékem. Jak konvičku, tak i mléko byste měli před použitím nechat alespoň 20 minut v lednici. Zapněte trysku a šlehejte. Jakmile ho budete mít vyšlehané, tak párkrát bouchněte s konvičkou o stůl, abyste odstranili bublinky. Když máme připraveno, můžeme se pustit do tvoření obrázků. To se lehce liší podle toho, jaký obrázek chceme tvořit a podle toho do hrnečku naléváme mléko. Cesta k dokonalému srdíčku, rozetce nebo tulipánu vede přes pořádný trénink, ale když se člověk obrní trpělivostí, zvládne to.

Rada na závěr

Správný objem a teplota mléka je základem úspěchu. Jak už řečeno, mléko potřebujete plnotučné a dobře vychlazené, díky čemuž se vám pěkně našlehá. Důležitý je i objem, který nalijete do konvičky na šlehání. Mléko by mělo dosahovat zhruba poloviny jejího objemu. 

Další zajímavé články