Bylinky a koření

Jak správně používat a skladovat vanilku. Mnoho lidí dělá hned několik zásadních chyb

Věděli jste, že samotné vanilkové lusky jsou hned po šafránu druhým nejdražším kořením na světě?

autor

Erika Tomanová

15. prosince 2020

 
FOTO / Depositphotos
Vanilka je pro většinu z nás spojena s vánočním pečením. Ale co všechno o tomto voňavém koření nevíte? A neděláte při použití a skladování vanilky někde chybu?
Reklama

Bez lahodné vůně a chuti vanilky si už pečení, a to ani to vánoční, neumíme představit. Věděli jste, že samotné vanilkové lusky jsou hned po šafránu druhým nejdražším kořením na světě? Každý vanilkový lusk zraje na rostlině různě dlouhou dobu, a musí se sklidit, než se sám otevře. Proto musí být vanilka neustále ručně opečovávaná a kontrolována, a proto je tak drahá. 

Vanilka patří k nejdražším kořením světa

Vanilkový lusk se dnes dá sehnat celkem snadno. Buď ve speciálních prodejnách nebo ho nabízejí i některé supermarkety. Důležité je, dát si pozor na to odkud lusk pochází, což samozřejmě souvisí s kvalitou a aromatičností lusku. 

Jak správně skladovat vanilku

Vanilka je poměrně choulostivá a pokud je špatně skladována, bude vysychat a ztrácet aroma. Budete-li dodržovat následující pokyny, vanilka vám vydrží dlouho v dobrém stavu. V zásadě nejdůležitějším při skladování vanilky je zachování vlhkosti a olejnatosti, tedy vzduchotěsnost obalu.

Vanilku skladujte na tmavém chladném místě (nikdy však v lednici nebo mrazáku), nesmí být po delší dobu vystavena dennímu světlu.

Po otevření vakuově zabalené vanilky buď místo otevření pečlivě zapečeťte, nebo znova zavakuujte. Můžete jí i důkladně zabalit do silnější folie či zabalit do voskového papíru, aby nemohla dýchat. Takto skladovaná vanilka vydrží i 1-2 roky. Je však vhodné vanilku každé dva měsíce nechat 15 minut nadechnout a zase zabalit, déle tak vydrží.

Vyschne-li vanilka, nemusíte ji ještě vyhazovat. Můžete ji použít na výrobu extraktu, nebo ji zkuste na chvíli ponořit do vlažné vody a nechte ji lehce nasáknout. 

Jak správně vanilku použít

Vanilka se používá ve formě celých lusků, mletá, nebo jako vanilkový cukr. Použít lze i jako alkoholový extrakt. Potřebné množství vanilky se odvíjí od toho, jak dlouho je pokrm obsahující vanilku, tepelně zpracováván. Čím déle totiž jídlo obsahující vanilku zahříváte, tím více vanilka své aroma ztrácí. Nejvhodnější je tedy do studených či jen krátce zahřívaných pokrmů.

Nejintenzivnější vůni produkuje vyškrabaný vnitřek čerstvého vanilkového lusku, tzv. vanilkový kaviár.  Samotné zpracování vanilkového lusku je jednoduché: lusk podélně rozřízneme na polovinu a nožem, nejlépe tupou stranou seškrábneme dužinu se semínky. Vyškrábané lusky, tedy obal vanilkového kaviáru, lze použít v kuchyni také. Právě ty jsou nositelem nezaměnitelné kořeněné chuti vanilky.

Vyrobte si domácí vanilkový cukr

Vyrobit si domácí vanilkový cukr není nic těžkého. Postupovat můžete třemi způsoby.

Celý vanilkový lusk vložte do uzavíratelné sklenice s cukrem. Cukr je aromatizovaný cca za 2 týdny, ale čím déle, tím lépe. Takto aromatizovaný cukr můžete dále doplňovat.

Rozpůlený vanilkový lusk zbavený dužiny nevyhazujte. Vložte ho stejně jako v prvním případě do uzavíratelné nádoby s cukrem a využijte ho k aromatizaci cukru. Aromatizace cukru bude podstatně rychlejší než v prvním případě, kdy je lusk celý.

Vanilkový lusk vydlabejte a semínka přidejte do uzavíratelné nádoby s cukrem. Tento způsob přípravy aromatizuje nejintenzivněji a nejrychleji. Počítejte s tím, že budou v cukru černá zrníčka. 

Nejznámější druhy

Nejznámější vanilka je Vanilla planifolia Bourbon, pěstovaná na Madagaskaru a v Indonésii, tedy v zemích s největší světovou produkcí vanilky, a na Komorských ostrovech.

Dalším vynikajícím druhem je tahitská vanilka (Vanilla tahitiensis). Ta se vyznačuje luxusně dlouhými, vlhkými, těžkými a masitými lusky a úžasným aroma.

Další zajímavé články