Zdraví

Problémy se žlučníkem vyřeší regenerační kúra z bylinek. Od bolesti uleví raz dva

Osvědčenou bylinkou na problémy se žlučníkem je máta peprná

autor

Erika Tomanová

22. března 2021

 
FOTO / Pixabay Congerdesign
Věděli jste, že z pohledu psychosomatiky jen málo kdy zlobí žlučník lidi spokojené a veselé? Naopak, ten kdo se neumí uvolnit, zakládá si na žlučníkové problémy. Nejdůležitější pro dobrý stav žlučníku je ale samozřejmě stravování a životospráva.
Reklama

Když se řekne nemocný žlučník většina lidí si představí žlučníkový záchvat neboli koliku, která se projevuje několikahodinovou ostrou bolestí napravo pod žebry. Žlučníkový záchvat si můžete vykoledovat klidně opulentní grilovačkou či přemírou alkoholu. A problém je na světě. Při žlučníkových potížích okamžitě nasaďte přísnou jaterní dietu a vyhýbejte se alkoholu. 

Důležitá je včasná prevence

Ale jako u každého onemocnění  i tady platí, že nejlepší je problémům se žlučníkem předcházet. Správnou činnost žlučníku můžete posílit včasnou prevencí.

Činnost žlučníku můžete posílit včasnou prevencí

Ideální je si jednou za rok naordinovat třítýdenní ozdravnou bylinnou kúru. Pro lepší kondici a regeneraci žlučníku lze použít preventivní kúru z tinktury bazalky, ostropestřce mariánského, jalovce, rozmarýnu a žita, protože tato obilnina celkově podpoří organismus.

Osvědčená trojice

Pro regeneraci žlučníku i celé trávicí soustavy je ideální čaj ze směsi tří bylin: pelyňku pravého, heřmánku pravého a máty peprné. Byliny v této kombinaci harmonizují žlučník, ale příznivě působí i na zažívání.

Pelyněk pravý tvoří základ této žlučníkové směsi. Doporučuje se nejen na podporu zažívání, ale také právě při problémech se žlučníkem. Heřmánek pravý je v této směsi podpůrnou bylinkou, protože uvolňuje, tlumí křeče a působí protizánětlivě a proti průjmům. Máta peprná zlepšuje chuť celé směsi, podporuje zažívání a zlepšuje produkci žaludečních šťáv. 

Které bylinky ještě pomohou

Rozmarýn lékařský

Vsaďit můžete i na rozmarýn lékařský. Zlepšuje prokrvení trávicího traktu, tvorbu trávicích fermentů i žluči. Je proto vhodným pomocníkem při nadýmání způsobeném nedostatečnou tvorbou nebo transportem žluči. Dokáže ulevit také při bolestivých stavech spojených s nedostatečnou funkcí žlučníku. Navíc rozmarýn zlepšuje psychickou i fyzickou kondici těla.

Bazalka posvátná

V ájurvédské medicíně je označovaná jako všelék, protože dokáže při delším užívání harmonizovat všechny funkce v těle, tedy ovlivňuje i funkce žlučníku a tvorbu žluči. Z bazalky si můžete připravovat čaj, lze přidávat lístky do jídla, ale největší účinnost vykazuje rostlina ve formě tinktury.

Měsíček lékařský

Je všestranná bylinka, která pomůže i se žlučníkem. Vylepšuje chuť a současně je to i přírodní antibiotikum které působí hojivě na všechny sliznice.

Řepík lékařský

V případě citlivého žlučníku může pomoci, protože látky v něm obsažené vykazují silné protizánětlivé účinky. Jeho výtažky intenzivně stimulují činnost žlučníku, pomáhají s detoxikací jater, zlepšují metabolismus tuků a udržují správnou hladinu cholesterolu. Řepík rovněž zlepšuje trávení a podporuje fungování střevní sliznice. Nejlepší je užívat jej formou tinktury nebo čaje.

Udělejte si tinkturu 

Výborný bylinný prostředek na žlučníkové potíže je vlaštovičníková tinktura. Natrhejte čerstvou nať z vlaštovičníku většího, jemně ji nakrájejte, naskládejte do poloviny láhve či sklenice a zalijte ji 80% lihem. Nechte 14 dnů stát na slunci nebo teplém místě, denně ji protřepávejte. Po 14 dnech tinkturu přefiltrujte. Užívejte 5-10 kapek denně.

Další zajímavé články