Slovo metabolismus všichni známe. Jedná se o přirozený proces látkové přeměny, při kterém se přijatá potrava mění v těle na energii. A jeho správné fungování je potřebné pokud chceme shodit nějaké to kilo. Ale přemýšleli jste, jak ho nastartovat, abyste hubnuli rychleji? A co opravdu funguje?
Co je to metabolismus
Když přijmeme jakoukoli potravinu, enzymy a trávicí ústrojí ji přemění na energii a ta udržuje v chodu celý náš organismus.
Čím rychleji metabolizmus pracuje, tím více spotřebovává energii ze stravy a tím méně pak člověk přibývá na váze. Rychlost metabolismu je velmi individuální a ovlivňuje ji řada faktorů. Svou úlohu zde hraje množství svalové hmoty, pohlaví, věk i genetické dispozice.
Co je to bazální metabolismus
Při hubnutí je velmi důležité znát hodnotu tzv. bazálního metabolismu. Jedná se o hodnotu vyjadřující, kolik lidské tělo za den spálí kalorií v případě, že není vyvíjena žádná tělesná aktivita. Ten, kdo zná hodnotu svého bazálního metabolismu, může pak sestavit svůj jídelníček tak, aby přesně vyhovoval záměru zhubnout. Ale je důležité vědět i to, jak svůj metabolismus při hubnutí zrychlit.
Měli byste každý den snídat, jíst zdravě a vyváženě, mít dostatečný přísun bílkovin a železa v potravě a nezapomínat na aktivní pohyb. Pomáhají také kofein, zelený čaj, chilli a zázvor a dodržování pitného režimu. Důležitý je ale i kvalitní spánek a odpočinek.
Jak si po dietě udržet váhu?
Udržet si váhu po dietě je pro mnoho lidí náročnější než samotné hubnutí. A právě zde hraje hlavní a klíčovou roli bazální metabolismus. Aby bylo možné správně hubnout, je třeba být v kalorickém deficitu, avšak neplatí zde, že čím menší je množství kalorií, tím více budete hubnout. Pokud se dostanete do přílišného kalorického deficitu pod hranici bazálního metabolismu a setrváte v tomto režimu delší dobu, tělo právě naopak hubnout přestane. Hormony štítné žlázy se totiž v extrémním kalorickém deficitu přestanou zaměřovat na pálení tuků, ale na udržení jiných životně důležitých funkcí a proces hubnutí se tak zastaví.
Ve spojení s metabolismem se vyskytuje mnoho mýtů, kvůli kterým má řada lidí problém zhubnout. Jaké to jsou?
Nejím celý den, metabolismus spaluje tuk
Nelze nejíst a metabolizovat. Je to celé o přeměně energie. Když žádnou nepřijmete, logicky nemůžete žádnou dále zpracovávat. Vše je o pravidelné, vyvážené stravě. Jíst se musí. Už jen kvůli příjmu nezbytných živin.
Pokud chcete zhubnout, nejezte večer
To, co je dobré pro jednoho člověka, není vždy dobré pro jiného. Více záleží na tom, co jíte, než kdy to jíte. Metabolismus se v noci zpomaluje, to je fakt. Ale lehká večeře nikdy nemůže uškodit. Je spíše třeba zaměřit se na skladbu potravin.
Metabolismus věkem klesá
Bohužel výzkumy naznačují, že s věkem klesá rychlost metabolismu, a to zejména z důvodu nižší fyzické aktivity, úbytku svalové hmoty a také z důvodu stárnutí vašich orgánů a tkání. Pokud však zůstanete fyzicky aktivní, pomůže vám to zabránit zpomalení metabolismu.
Půst je pro metabolismus špatný
Existuje mnoho druhů půstů. Otázka je, o jakém se bavíme. Občasný jednodenní půst tělu a metabolismu nikdy neuškodí.
Jak zrychlit metabolismus?
Ráno nalačno vypijte sklenku vlažné neperlivé vody. Můžete do ní přidat i několik kapek čerstvé citronové šťávy. Vlažná voda pročistí žaludek a střeva a donutí je k pohybu. Když se pak najíte zpracují střeva potravu mnohem rychleji a efektivněji.
Dodržujte pitný režim. Pijte ale nejlépe opět neperlivou vlažnou vodu, která organismu prospívá nejvíce. Můžete tím svůj zpomalený metabolismus rozhýbat až o 30 %. Nejvyšší příjem tekutin byste měli mít hlavně dopoledne. Pitný režim můžete doplnit například také zeleným čajem, který má prokazatelně kladný vliv na spalování tuků.