Zdraví

Zelenina, která vám pomůže s hubnutím. Vsaďte na bílou ředkev

Bílé ředkve pocházejí z Asie, i proto se jim říká také japonské ředkvičky

autor

Klára Sanders

21. března 2021

 
FOTO / Pixabay
Pokud se rozhodnete zhubnout, recept je jasný. Pohyb a úprava stravy. To většinou znamená, zařadit do svého jídelníčku hlavně více zeleniny. Po nějakém čase vám ale stále stejná zelenina začne lézt krkem. Zkuste tedy zpestřit sortiment a ochutnejte bílou ředkev.
Reklama

Naštěstí jsou pryč ty doby, kdy bylo v obchodě k dostání jen pár druhů zeleniny. Dnes je sortiment opravdu široký a tak je v obchodech docela běžně k dostání také bílá ředkev. Vypadá možná nenápadně a neznalý člověk k ní nemá důvěru. Pokud ale toužíte zhubnout nějaké to kilo, rozhodně byste měli tuto zeleninu vzít na milost. 

Bílá ředkev

Bílé ředkve pocházejí z Asie, i proto se jim říká také japonské ředkvičky. V obchodech je možné dostat zejména odrůdy ředkvičky Daikon z Japonska či bílé ředkve z Číny. Tvar japonské ředkve připomíná spíše mrkev - je prodloužený (měří 20 až 25 cm) a průměr ředkvičky je asi 5 až 10 cm.

Klasická červená ředkvička má štiplavou a pikantní chuť, to bílá odrůda je jemně sladká. Mimo jiné bílá ředkvička skvěle funguje při léčbě ledvinových kamenů. Ocení ji ale i lidé držící diety. Tohle všechno bílá ředkvička dokáže:

  • Štěpí tukové zásoby, čímž snižuje tělesnou hmotnost
  • Snižuje hladinu cholesterolu a snižuje vysoký krevní tlak (tak pomáhá předcházet vzniku srdečně-cévních onemocnění)
  • Díky vysokému podílu vitaminu C podporuje tvorbu hemoglobinu a pomáhá při léčbě anémie
  • Působí jako přírodní antibiotikum - ničí viry a bakterie ohrožující lidské zdraví
  • Čistí dutiny a rozpouští nahromaděný hlen (pomáhá při nachlazení či chřipce)

Specialista na hubnutí

Bílá ředkvička dokáže člověku poskytnout i první pomoc ve chvíli, kdy jste snědli něco těžkého a bolí vás žaludek. Můžete ji prakticky použít místo žaludečních kapek.

Tato zelenina velmi výrazně podporuje zdravé trávení a díky tomu pomáhá i při problémech s nadváhou. Dokáže štěpit nahromaděný, přebytečný tuk (díky hořčičným silicím). Proto může být užitečná v rámci nejrůznějších očistných kúr. Navíc bílá ředkvička obsahuje minimum kalorií, a proto si jí můžete dopřát tolik, kolik jen hrdlo ráčí. Asi 100 g bílé ředkve má energetickou hodnotu kolem 80 kJ.

Další zajímavé články