Existuje mnoho diet, které vás zbaví přebytečných kilogramů, ale jen málo z nich za to od vás nechce skoro nic na oplátku. Dělená strava je přesně takovou dietou, která je spíš než dietou změnou životního stylu a celkového pohledu na to, jak se stravujete.
Můžete jíst stále většinu potravin, které máte rádi, jen je potřeba vědět kdy a jak je vzájemně kombinovat. Proto jediné, co musíte udělat, je začít se na stravu dívat úplně jinak, než jak jste byli zvyklí do dnešního dne. A pak už to půjde samo.
K hlavním propagátorům dělené stravy je u nás herečka Lenka Kořínková, která má na kontě dokonce již několik knížek s touto tématikou. Původně byla tato dieta vymyšlena americkým lékařem Howardem Hayem, který jej zavedl jako dietu pro pacienty s onemocněním ledvin. Nyní pomáhá lidem docílit ideální postavy, ať už se jedná o to, zda chcete zhubnout nebo přibrat.
Změna životního stylu
Jak již bylo řečeno, nejedná se až tak úplně o dietu, kterou držíte měsíc před odletem na dovolenou, abyste shodili dvě kila do plavek. Je to celé spíš o změně přístupu k jídlu a pochopení jistých souvislostí. Jde hlavně o to, že se rozlišují dvě základní skupiny, a to sacharidy a bílkoviny, z nichž každá skupina potřebuje v těle jiné podmínky pro trávení, a proto by se měly konzumovat odděleně. Pak jsou tu ale ještě potraviny neutrální, které lze kombinovat s každou skupinou.
Princip diety
Základní princip však spočívá v tom, že si každý den zvolíte, z jaké skupiny budete potraviny konzumovat. Takže pokud si jeden den zvolíte sacharidy, můžete je libovolně kombinovat s neutrálními potravinami, ale už nesmíte ten den sníst nic bílkovinného. A naopak, zvolíte-li bílkoviny, můžete je libovolně kombinovat s potravinami z neutrální skupiny, ale už nejsou povoleny sacharidy. Tyto dvě skupiny se doporučuje obden střídat, aby tělo dostalo všechny důležité živiny.
Co můžete jíst
V rámci dělené stravy je nutné od sebe oddělovat bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny. V těchto skupinách lze pak konzumovat především:
Sacharidy: sem patří hlavně rýže, pečivo a výrobky z celozrnné mouky. Patří sem ale i zelenina s vyšším obsahem škrobu, jako například brambory, kukuřice, dýně, topinambur, ale také sladké ovoce jako banán, fíky, hroznové víno, nebo med či datle. Povoleno je jedno pivo.
Bílkoviny: lze zařadit jakékoliv maso (kromě vepřového), sójové a mléčné výrobky, vajíčka, lze ale zařadit i citrusy, jablka, hrušky, broskve, třešně, rybíz, mango, jahody a obecně ovoce. Dále pak fazole, čočku, cizrnu a další luštěniny. Povolen je i alkohol, ale pouze sklenka bílého vína či cideru.
Neutrální: povolena je všechna zelenina, která není v seznamu výše, jako třeba okurka, zelí, mrkev, paprika, špenát, hlávkový salát, dále ořechy kromě buráků, všechny tuky jako máslo, sádlo, smetana či vaječný žloutek. Do této kategorie ale patří i gin nebo whisky.
Zakázané potraviny: jsou ale i potraviny, které byste měli zcela vyřadit. Patří sem především cukr, cukrářské výrobky, zmrzliny, přesládlé ovoce či zpracované potraviny.
Pokud vás tato dieta zaujala, nejlépe uděláte, když si zakoupíte odbornou knížku s touto tématikou, ve které naleznete i řadu receptů a seznam konkrétních potravin, které smíte konzumovat dohromady.
Vědci ovšem tento typ stravy a jeho hubnoucí účinky zatím nedokázali přesně popsat, vysvětlit ani potvrdit, a proto se má za to, že má na efektivní hubnutí vliv především úprava stravy a celkové uvědomění si, co vlastně jíme.
Zdroj: synergy-health.co.uk, fitnessrevolution.cz, infofit.ca.