Bylinky a koření

S nekvalitním kakaem bude vaše cukroví chutnat lacině. Barva vám však o jeho kvalitě neřekne nic

Kvalitní kakao je základ každého pečení. A to nejen o Vánocích

autor

Kateřina Korňová

21. listopadu 2021

 
FOTO / Pexels
První adventní neděle je za námi a čas, kdy se v naší kuchyni bude péct jeden druh cukroví za druhým, se nezastavitelně přiblížil. Pokud se chystáte péct některé druhy s použitím kakaa, a my věříme, že ano, naučte se poznat to nejlepší z nejlepších. Chuť vašeho cukroví pozdvihne do nebeských výšin a v opačném případě z něj udělá obyčejnou sladkost, která neurazí, ale ani nenadchne.
Reklama

Čokoládové lanýže, rumovo-kokosové kuličky, perníčky, pracny, išlské dortíčky, čokoládové dortíčky nebo třeba kakaové linecké a mohli bychom pokračovat. Jestliže se letos chystáte připravit alespoň jedno z těchto lahodných vánočních cukroví, budete potřebovat jednu důležitou věc a tou je kvalitní kakao.

Barva kakaa není ukazatelem kvality

Granulované slazené kakao je možná skvělé pro vaše děti na přípravu jimi tolik oblíbeného kakaového nápoje s mlékem. Je sladké, rychle se rozpouští a jeho hořká chuť jako by se vytratila. Skvělá volba pro vaše nejmladší, ale do cukroví na něj zapomeňte. Kakaa v tomto prášku totiž naleznete jen velmi malé množství a cukroví tak ochutíte především notnou dávkou cukru. O co ho naopak ochudíte, je právě kakao.

Přírodní kakao

Jedná se o nejběžnější kakaový prášek používaný jak v obchodech tak v receptech. Někdy také bývá označován na obale jako neslazený kakaový prášek nebo čistý kakaový prášek. Na jeho obale také můžete hledat označení Fairtrade a pátrat po zemi původu. Jeho chuť je ovocná, komplexní a hořká a má světlejší barvu. Když si jej pořídíte na vánoční pečení, neuděláte chybu. Skvěle se hodí do každého cukroví, co se týče chuti, ale příliš tmavé těsto od něj mít nebudete.

Holandské kakao

Holandský kakaový prášek se vyrábí namáčením kakaových bobů v alkalickém roztoku. Tento proces, který neutralizuje kyselost a snižuje hořkost, vyvinul holandský chemik Coenraad van Houten v první polovině 19. století. Díky procesu alkalizace také dochází ke změně vlastností kakaa, které se následně lépe rozpouští a má jemnější chuť. Také má vliv na jeho barvu, která je pak výrazně tmavší.

Černé kakao

Jedná se o typ holandského kakaového prášku, který má v důsledku opakovaného zpracování až extrémně tmavou barvu. Pokud tedy chcete vytvořit extra tmavé pečivo nebo čokoládovou omáčku, tento typ kakaa je ten pravý.

Raw kakao

Kakao tohoto typu neprochází procesem pražení a je zpracováváno pouze při velmi nízkých teplotách. Je tudíž mnohem světlejší než holandské kakao, ale díky způsobu zpracování bez vysokých teplot si zachovává spoustu prospěšných látek. Jeho chuť je však extrémně hořká, takže s jeho používáním opatrně.

Karob

Sice se vůbec nejedná o kakao, ale lze ho velmi věrně použít jako alternativu, pokud jste na kakao alergičtí, nebo pečete pro velmi malé děti. Navíc je bohatým zdrojem vlákniny, vitaminů skupiny B, minerálních látek a stopových prvků. Seženete ho jak v tmavé tak ve světlejší variantě, přitom tmavší bývá i více hořká.

Jak kakao skladovat

Nezáleží ovšem jen na tom, jaké kakao vyberete. Důležité také je, jak ho skladujete. Většinou jej totiž nespotřebujete v rámci jednoho receptu a špatným skladováním jej můžete připravit o chuť i kvalitu. Nejhorší, co můžete udělat, je skladovat ho v původním obale. Přičemž nezáleží na tom, zda se jedná o papírovou krabičku nebo pytlík stáhnutý gumičkou. V obou případech si koledujete o navlhnutí vnitřku obalu, což vede k vytváření hrudek nebo dokonce plísním, a také o to, že vaše kvalitní kakao brzy navštíví molové. Kakao vždy uchovávejte v dózách, které dovnitř nepustí zhola nic.

Zdroj: epicurious.com, cooksillustrated.com.

Další zajímavé články