S bezlepkovou moukou se pracuje trochu jinak, než jak jste byli zvyklí. Většinou se dá sehnat již namixovaná směs muk, jejichž kombinace vytváří vcelku dobrou hladkou škrobovou mouku, se kterou se často i dobře pracuje. Problém je, že bezlepková mouka mnohem více saje tekutiny a daleko více se lepí. Lepek ovšem neobsahuje, a proto bývá problém připravit především kynuté těsto.
Vše se ale dá nahradit, zachránit a vyřešit tak, aby byli všichni spokojeni. Základní pravidlo zní: buď začněte s menším množstvím mouky, nebo přilijte více vody. Skvělým pomocníkem je také xanthanová nebo guarová guma - prášek bez chuti a zápachu, který do jisté míry lepek nahradí. Pečivo s touto přísadou se méně drobí, lépe drží tvar a je vláčnější. Přidává se ho však jen velmi malé množství. Na kilogram všech suchých hmot jen 1 nebo 2 gramy.
Než se člověk naučí pracovat s bezlepkovou moukou, těstem a než si upraví recepty, které dříve zvládal levou zadní, chvíli to trvá. My vám proto dnes přinášíme několik vyzkoušených receptů, se kterými zazáříte.
Lepené linecké
Na linecké cukroví provoněné vanilkovým cukrem a citronovou kůrou si připravte: 1/2 kg bezlepkové hladké mouky, 2 celá vejce, 1/2 prášku do pečiva, 25 dkg másla, 25 dkg moučkového cukru a citronovou kůru z půlky citronu. Smíchejte suché ingredience ve větší misce. Nastrouhejte do nich celé máslo na struhadle a na závěr přistrouhejte citronovou kůru. Nezapomeňte na špetku soli a na špičku nože guarové gumy. Těsto bude zpočátku drobivé, ale po chvíli se spojí v krásné hladké těsto. Nechte ho odležet do druhého dne v ledničce. Těsta s vysokým obsahem másla zpracovávejte postupně – vždy si část odřízněte a nevyužitý zbytek vraťte do ledničky. Pečte na 170 °C.
Vanilkové rohlíčky
Co by to bylo za Vánoce bez křehkých vanilkových rohlíčků? Na ty bezlepkové si připravte: 170 g másla, 340 g bezlepkové hladké mouky, 55 g mletých ořechů (dle chuti vlašských či lískových), 40 g moučkového cukru, plus extra moučkový cukr na obalování. Suché ingredience smíchejte dohromady a na velkých slzách k nim přistrouhejte vychladlé máslo. Postupně ho zapracovávejte do těsta. Chvíli to trvá, než se ingredience spojí, než ořechy pustí, ale ve výsledku se dopracujete ke krásnému voňavému jemnému oříškovému těstu. S těstem můžete začít hned pracovat, jelikož po vychladnutí má tendence se drolit. Ale to i lepkové. Vytvarované rohlíčky pečte na 170 °C. Po vyndání je nechte jen lehce vychladnout a ještě teplé je obalujte v moučkovém cukru. Postupujte opatrně a pomalu, rohlíčky jsou velmi křehké.
Perníčky
Voňavé a měkké zdobené perníčky milují především děti, ale i my dospělí si na nich rádi pochutnáme. Potřebovat budete: 400 g hladké bezlepkové mouky, 140 g cukru moučka, 50 g másla, 2 vejce, 2 pořádné lžíce medu, 1 kypřící prášek do perníku a vrchovatou lžičku perníkového koření. Zpracujte těsto, které nechte přes noc odležet v ledničce. Poté ho na pomoučeném vále vyválejte zhruba na výšku 4 milimetrů a vykrajujte oblíbené tvary. Upečte dozlatova a po vyndání ještě horké potřete žloutkem rozmíchaným s trochou vody. Budou se krásně lesknout. Pokud nechcete pracovat se syrovým vajíčkem, potřete horké perníčky mlékem.
Pracny
Medvědí tlapky neboli pracny jsou dalším ořechovým cukrovím, jehož vůně i chuť jsou velmi oblíbené. Připravte si: 40 dkg hladké bezlepkové mouky, 28 dkg cukru, 28 dkg tuku (půl na půl máslo a rostlinný tuk), 5 dkg holandského kakaa, 16 dkg mletých ořechů, 1 celé vejce, 1 vanilkový cukr, 1/2 lžičky skořice, 3 mleté hřebíčky a citronovou kůru. Zpracujte těsto a nechte v chladu alespoň dvě hodiny. Poté plňte do suchých formiček a pečte na 170 °C zhruba 5 – 10 minut dle velikosti formiček. Po vyndání nechte trochu zchladnout a pak vyklepněte. Obalte v moučkovém cukru a nechte úplně vychladnout.
Vosí hnízda/včelí úly
Jeden z nejoblíbenějších receptů na nepečené cukroví, se kterým často bývají potíže. Buď se těsto moc drolí, nebo je naopak moc mastné, ale tak jako tak nejde vyklepnout z formičky. S tímto receptem už se bát nemusíte. Vypracujte těsto z: 30 dkg mletých bezlepkových piškotů, 12 dkg moučkového cukru, 12 dkg másla, 3 lžic mléka, 1 lžíce holandského kakaa a 6 lžic rumu. Záleží na velikosti piškotů i použitém másle, proto pokud bude těsto příliš sypké, přidejte trochu másla. Těsto zabalte do folie a nechte v ledničce přes noc. Do forem vysypaných moučkovým cukrem vkládejte těsto vždy vychladlé, jinak se vám bude k formičce lepit. Včelí úlky plňte směsí z: 12 dkg másla, 12 dkg moučkového cukru a několika lžic vaječného likéru. Zacpěte piškotem, postavte a uložte do chladu.
Rumové kuličky
Posledním rychlým receptem, který ovšem nesmí na vánočním stole chybět, jsou rumovo-kokosové kuličky. Potřebovat na ně budete: 150 g moučkového cukru, 300 ml rumu, 100 g holandského kakaa, 50 g kokosu na obalení a balíček dětských piškotů. Piškoty rozmixujte v mixéru na jemný prášek, přidejte máslo, kakao, cukr a nakonec i rum. Vznikne vám krásné těsto, ze kterého budete mít úplně čokoládově černé dlaně. Tvořte z něj kuličky, které obalujte v kokosu. Skladujte v chladu.
Jakožto celiak mám toto cukroví několikrát vyzkoušené a recepty jsem posbírala od maminky, babiček, tetiček a všech žen, které už napekly za svůj život nespočetné množství cukroví. Velmi také záleží na tom, jakou mouku použijete, jaké máte máslo a jak velká vejce jste koupili. Proto prosím, neházejte flintu do žita, když výsledek nebude dle vašeho gusta, a trochu si s těstem pohrajte. A příště se vrhneme na vánočku.
Autorský článek