Jídlo

Úžasné dorty, které budou dominovat letošní svatební sezóně. Zlaté perly, černá i sochařské umění. Nechte se inspirovat

Dort je na svatbě jedním z hlavních prvků

autor

Tereza Hromádková

23. května 2022

 
FOTO / Unsplash
Blíží se termín vaší svatby a vy jste se pořád nerozhodli, jaký dort bude středem pozornosti chvíli poté, co si řeknete se svým vyvoleným "ano"? Nechte se proto inspirovat nejnovějšími trendy, které budou podle odborníků dominovat letošním svatebním stolům. Je libo černý, boho nebo třeba takový, který vypadá jako výsledek sochařského umění? Podívejte se do naší obsáhlé galerie.
Reklama

Květen je posledním měsícem, který předchází svatební sezóně tohoto roku. I když se jedná o "měsíc lásky", obecně se za start svatební sezóny nepovažuje, protože dle pověr přináší do manželství jen samé problémy. Ať už se ale berete v červnu, srpnu nebo září, měli byste mít v jednom jasno: jaký dort bude pro vás tím pravým. Pokud váš termín klepe na dveře stejně jako letošní svatební sezóna a vy stále nevíte, pro který se rozhodnout, nenechte si utéct náš dnešní svatební speciál, který se věnuje právě dortům.

Zlato a perly

Svatební dorty se zlatými prvky působí na první pohled luxusně a lehce dekadentně. Zlato lze do dortů aplikovat jak v podobě postřiků celého korpusu s krémem, tak i jako lehké zlaté plátky, které ozdobí každý něžný dort. Nádherně vypadají i barokní zlaté dorty či dorty z praskaného zlata. Zlato se skvěle hodí i k marcipánovým či čerstvým květinám.

Na kombinaci zlata a perel byste měli vsadit i podle vítězky soutěže MasterChef Česko Besky: "Podle mě letošní svatby ovládnou lehčí dorty v něžných barvách, ale i stálice jako rustikální nude s květinami nebo čistě bílé dorty. Jako novinku vidím například sametový potah dortů, zdobení zlatem, perlami a celkově glamour vzhled vytvořeného dortu, který musí být především fotogenický. Naopak nedoporučuji potahované dorty marcipánem, které působí nepřirozeně a někdy až kýčovitě," uvedla vítězka známé soutěže. Trendy podle ní udávají především sociální sítě a oblíbené svatební dorty, na kterých se cukrářka doslova kreativně vyřádí, pak mohou pro svatební rozpočet představovat nemalou zátěž.

Netradiční černá

Že musí být svatební dort vždy jen bílý nebo v jemných pastelových barvách, které vytváří celkovou atmosféru svatby? Omyl. Podle letošních trendů některé svatby ovládne i černá v kombinaci především se zlatem nebo mosazí. Pokud se nebojíte být na své svatbě trochu odvážnější, je tento dort určen přesně pro vás. Výhodou je, že ho lze zakomponovat do jakéhokoliv svatebního téma a stylu.

Barevná paleta

Dříve bylo nemyslitelné, aby svatební šaty a dorty měly jinou barvu než bílou. Dnes již má nejedna nevěsta šaty v jemných pastelových barvách a nejinak je tomu i u svatebních dortů. I podle majitelky dortového studia Sweet Heather Anne a návrhářky dortů Heather Leavitt jsou letos barvy v kurzu. "Svatebčané se často rozhodují pro čtyř i pětipatrové dorty, které nasytí a potěší svou chutí všechny svatební hosty. V poslední době také vidíme rostoucí trend v oblasti výraznějších barev dortů, které odrážejí slavnostní atmosféru tohoto vzácného a radostného dne," říká specialistka na svatby a návrhářka svatebních dortů.

Všude samé květy

Květiny a jedlé květy ke svatebním dortům patří a nemohou chybět ani v letošním roce. Různé množství květin se hodí téměř pro všechny typy svateb, ať už je téma jakékoliv. Boho, rustikální nebo klasika, květiny působí jemně a něžně a lze je použít téměř všude. Květiny lze použít jak čerstvé, tak sušené či lisované a lze jimi dort jen něžně dozdobit, nebo ale i postavit krásu dortu pouze na obrovském množství čerstvých květin.

Jako od sochaře

V letošním roce je nabídka svatebních dortů vskutku široká. Výjimkou nebudou ani designové dorty, které budou inspirovány abstraktním nebo moderním uměním a budou dekorovány vrstvením jednotlivých textur. Takový dort pak nebude jen chutným dezertem, ale doslova mistrovským dílem, do kterého se budete dlouho odvažovat zaříznout nůž. Výjimkou nebude ani basreliéf neboli řezbářská technika, kterou využívá řada sochařů.

Nahá rustikální klasika

Zdánlivě obyčejný dort, který tvoří jen korpus, krém a květiny. Na první dojem budí představu, že s ním nebyla skoro žádná práce a že vlastně není úplně dokončený. A v tom tkví jeho krása. Obyčejnost, nedokonalost a lehkost dohnala tento typ dortu do fáze, že je už považován za svatební nadčasovou klasiku.

Čistě bílý

Bílá je svatební barvou číslo jedna, a proto nesmí ve výčtu chybět. Není sice žádnou novinkou, ale už od dob královny Viktorie vnáší bílá do svatebních dnů čistotu a něžnost, kvůli čemuž bílé dorty na svatební stůl nikdy nepřestanou patřit. Jejich velkým plusem je, že je lze doplnit o jakékoliv moderní trendy a doplňky, kvůli čemuž nikdy nevyjdou z módy.

Zdroj: Autorský článek, další zdroje: brides.com, weddingforward.com.

Další zajímavé články