Bylinky a koření

Nevoní, ale léčí. Vsaďte na bylinu s antibiotickými účinky, která navíc odpuzuje hmyz

Tinktura z vratiče působí antimikrobiálně a antisepticky

autor

Erika Tomanová

01. září 2020

 
FOTO / Depositphotos
Vratič obecný zná pravděpodobně každý. Roste prakticky na každé sušší mezi, v parcích i na rumištích. Je charakteristický nevábnou vůní a také tím, že ho řadíme mezi jedovaté rostliny. I přesto je považován za léčivou bylinku a našel uplatnění v tradiční lidové medicíně. Pro léčebné účely byl vratič využíván již v dobách starověkého Řecka.
Reklama

Mnoho lidí suší vratič do suchých vazeb a možná ani netuší, že se tato bylina dříve využívala v lidovém léčitelství, zejména proti střevním parazitům. Vratič se dnes v bylinkaření už nepoužívá a důrazně radíme to rozhodně nezkoušet. Proč? Můžete se jím totiž otrávit. Otrava způsobuje problémy s ledvinami a může vyvolat ochrnutí dýchacích center, a tím způsobit i smrt. Naopak byly objeveny silné antibiotické účinky vratiče při vnější aplikaci, obzvlášť v případech špatně se hojících ran.

Silně aromatická bylinka

Rostlina je charakteristická především svými pěknými zlatožlutými květy. Květní úbory jsou malé, polokulovité a ploché a objevují se většinou od července do září. Květiny a prakticky celé rostliny jsou silně aromatické, a to zejména po usušení. Dá se říct, že vratič až nepříjemně páchne a podle mnohých má kafrovou vůni.

Na co bylinu použít?

Z vratiče se k léčebným účelům během období květu rostliny sklízí převážně kvetoucí nať, a to bez spodních hrubých částí stonku. Odřezávají se kvetoucí vršky, případně i mladé lístky. Části rostliny je vhodné sušit při teplotě do 30 ° C. Usušenou bylinu uchováváme v dobře uzavíratelných nádobách a na suchém a tmavém místě.

Sušený vratič ve skříni naopak překvapí svojí vůní

Vratič obsahuje mnoho účinných látek, a to mezi jinými i hořčiny, flavonoidy, organické kyseliny, terpeny i třísloviny. Vratič je známým přírodním prostředkem proti parazitům, vnějším i vnitřním, a to u lidí i zvířat. Už odedávna byl vratič využíván jako anthelmintikum, tedy léčivo proti střevním parazitům. Zevně se využívá pro své antibiotické a antirevmatické účinky ve formě mastí, odvarů.

Tinktura z vratiče

Čerstvé květy naložte do kvalitní lihoviny a nechte 5 dní macerovat. Pak přefiltrujte do skleničky. Tinkturu používáme pouze vně! Jako mazání na klouby nebo jako kosmetickou ingredienci do čistících pleťových vod nebo masek. Nejen že krásně tonizuje, ale má i hojivé a dezinfekční účinky. Zároveň působí antimikrobiálně a antisepticky.

Mast z vratiče obecného

Mast si vyrobíte podobně jako ostatní masti z bylinky a čistého vepřového sádla nebo kosmetické vazelíny. Masťový základ rozehřejete, ponoříte do něj nastříhanou nať bylinky a necháte ztuhnout. Po cca 48 hodinách mast znovu rozehřejete a přecedíte přes vhodné plátýnko nebo hustý cedník. Mast dáte do kelímku, kde ji necháte ztuhnout. Uchovávejte v chladu a temnu. Používejte na revmatismem postižená místa nebo na špatně se hojící rány. 

Odpuzuje dotěrný hmyz

Aromatické látky ze silice vratiče jsou velmi nepříjemné různým druhům hmyzu včetně molů, takže svazek vratiče v šatníku může být levnější a široce dostupnou náhradou levandule. Pokud ho vyzkoušíte, možná vás příjemně překvapí jeho vůně.

  • Vratič obsahuje pyrethrum, které se  používá jako přírodní jed na hmyz. Kytice aranžované v nádobách odpuzují mouchy a zavěšeny v šatních skříních moly.
  • Výluh z rozkvetlého vratiče se používá k ošetření rostlin napadených škůdci. Dvě hrsti nařezané natě s květem zalijeme litrem vařící vody. Vychladlým nálevem  několikrát napadené rostliny postříkáme. Hmyzu pach vratiče vadí a takto ošetřeným rostlinám se vyhýbá.
  • Pěstován u bramborového pole prý vratič zahání mandelinku bramborovou. 
  • Mšice odpuzuje vratič vysázený u záhonů nebo ve sklenících.

Právě nyní je ideální doba nasbírat si vratič do kytic. Pokud ho použijete do sušené vazby, bude vám dělat radost celou zimu. Bylinka totiž neztrácí svou barvu ani po usušení a vydrží tak dlouhé měsíce krásná.

Další zajímavé články