Bylinky a koření

Málokterá rostlina se může pyšnit titulem nejzdravější a nejléčivější. Poznejte bylinu dlouhověkosti

V Asii je jiaogulan neboli pětilistý ženšen již po tisíciletí považován za elixír mládí a vitality

autor

Erika Tomanová

10. září 2020

 
FOTO / Depositphotos
Ženšen pětilistý je popínavá rostlina, jejíž český název je poněkud zavádějící, protože nemá se ženšenem pravým moc společného. Jisté ale je, že má podobné účinky jako jeho pravý jmenovec. Dokonce se uvádí, že má až 4x silnější účinek. I proto se mu říká rostlina dlouhověkosti.
Reklama

Ženšen pětilistý ( gynostema) pochází z oblastí jižní Číny. V Číně je dodnes oblíbenou léčivou rostlinou a dlouhověkost obyvatel některých zdejších regionů se přičítá pravidelnému popíjení čaje z této byliny. Čínský název této rostliny zní Jiaogulan a bývá přezdíván jako rostlina nesmrtelnosti či bylina dlouhověkosti.

Moderní výzkumy potvrdily blahodárné účinky ženšenu pětislistého na naše zdraví

Název „Pětilistý ženšen“ si rostlina vysloužila, protože obsahuje saponiny zvané gypenosidy, které jsou velmi podobné ginsenosidům, které obsahuje ženšen pravý. Výhoda ženšenu pětilistého je v tom, že se na rozdíl od pravého ženšenu dá celkem snadno pěstovat a produkty z něj nejsou tak drahé jako ze ženšenu pravého. V Asii je jiaogulan neboli pětilistý ženšen již po tisíciletí považován za elixír mládí a vitality, podobně jako legendární ženšen. 

Gynostemě pětilisté se často připisuje i titul nejzdravější či nejléčivější byliny světa nebo elixíru mládí. Tato bylinka je nejen součástí tradiční čínské medicíny, ale dlouhodobě se jejími účinky a působením zabývají i mnohé výzkumy a vědecké práce.

Jak nám ženšen pětilistý pomáhá?

  • Harmonizuje krevní tlak (vysoký snižuje, nízký zvyšuje).
  • Posiluje imunitu a obranyschopnost organismu.
  • Podporuje funkci jater.
  • Reguluje hladinu cholesterolu a krevního cukru 
  • Z preventivních funkcí se uvádí jeho příznivý vliv proti vzniku infekční žloutenky či kardiovaskulárních nemocí.
  • Všeobecně má zvyšovat fyzickou kondici a vytrvalost.
  • Patří mezi rostlinné adaptogeny, které zvyšují odolnost organismu vůči stresu.

Rostlina obsahuje mnohé účinné látky. Ukrývá se v ní velké množství rozličných saponinů, kromě toho stopové prvky, aminokyseliny, vitamíny i mnohé látky se silnými antioxidačními účinky. Díky značnému podílu antioxidantů gynostema napomáhá chránit buňky před poškozením organizmu volnými radikály a před předčasným stárnutím. V tradiční čínské medicíně je gynostema používaná na posílení činnosti imunitního systému a dodání životní energie tělu.

Jak si připravit povzbuzující nálev 

Nálev můžeme připravit z čerstvých i sušených lístků. 1-2 lžičky jemně sekaných nebo podrcených listů zalijeme šálkem vroucí vody a necháme 10-15 minut louhovat.

Při dávkování můžeme, podobně jako u dalších bylinek, zohlednit i svou váhu – větší a mohutnější člověk potřebuje vyšší dávku. Ve vyšším věku, kdy je metabolismus již poněkud zpomalen pak tento odvar učinkuje déle a tím i silněji.

Užíváme 2-3x denně po dobu 3-4 týdnů, poté je vhodná alespoň dvoutýdenní pauza. Žádný adaptogen není vhodné užívat trvale, ovšem po pauze lze kůru ještě jednou zopakovat.

Nasládlá a trochu mdlá chuť nálevu není každému příjemná, můžeme ho však kombinovat s dalšími bylinkami. Oblíbená je kombinace  s mátou, či se zeleným čajem.

Nejprve vroucí vodou zalijeme jiaogulan, po 5-10 minutách přidáme zelený čaj. Ten stačí luhovat 2-3 minuty ve vodě, jejíž teplota již klesla.

Další zajímavé články