Bylinky a koření

Skromná bylinka dokáže s vaším tělem doslova divy. Vsaďte na všelék, který chutná i léčí

Majoránka je oblíbená bylinka v lidovém léčitelství

autor

Erika Tomanová

27. října 2020

 
FOTO / Depositphotos
Slyšeli jste někdy o čaji z majoránky? Naše babičky ho považovaly za všelék. Těžko si bez majoránky představíme mnoho oblíbených pokrmů, jako například bramboračku nebo bramborák, ale čaj? Pojďme se podívat, s čím nám dokáže pomoci.
Reklama

Majoránka je natolik skvělá bylinka, že si vysloužila samostatnou lidovou píseň, která patří mezi populární a oblíbené hlavně na vesnických zábavách. A s majoránkou jsou rovněž spojovány různé pověry. Již staří Řekové věřili, že majoránka má mystickou sílu a dokáže ženě prozradit, kdo bude jejím manželem.

Na léčivé účinky majoránky nedaly dopustit už naše babičky

Podle pověry by si měla dívka do postele vzít věneček z majoránky a ve snu jí pak navštíví bohyně Afrodité a prozradí jí, za koho se vdá. V našich končinách by zase podle pověry měla žena dostat ve svatební den svazek majoránky, aby měla dobré manželství. To jsou ovšem pověry. Léčivé účinky majoránky však žádnou pověrou nejsou.

Léčivé účinky

A právě na léčivé účinky majoránky nedaly dopustit už naše babičky.

  • Hlavní léčivou vlastností majoránky je její silně tišící vliv na nervovou soustavu. Používá se proto při rozčilení, stresech, nespavosti, migréně a pocitech slabosti.
  • Její další dobrou vlastností je, že ulehčuje průběh menstruace a příznivě ovlivňuje tvorbu mateřského mléka.
  • Jako každé koření i majoránka podporuje trávení, zlepšuje činnost žaludku a střev a zmírňuje plynatost.
  • Doporučuje se také do koupelí, na rány a jako inhalace při rýmě, astmatu a prochladnutí. Při senné rýmě pomůže, když si do nosních dírek vložíme tampony namočené v silném odvaru z majoránky. 

Bylinka je oblíbená i ve farmaceutickém průmyslu, proto se přidává do různých bylinných čajů určených na zlepšení trávení, nebo do kapek či tinktur.

Majoránkový čaj

Chuť majoránkového čaje si možná i vy pamatujete z dětství, když vám ho maminka připravovala při nachlazení. Majoránka má antiseptické, antibakteriální, antimykotické a antivirové účinky, proto je vhodné dopřát si tento čaj i v případě chřipky, horečky, migrény a bolesti hlavy či dokonce i při bolesti zubů, kloubů a svalů. A při nákaze koronavirem vám pití tohoto čaje také neuškodí.

V lidovém léčitelství se také majoránka a hlavně odvar z ní využívá při chorobách horních cest dýchacích, ale je vhodné jej přidat i do koupele, a to v případě revmatických potíží a bolestí. Další výhodou odvaru z majoránky je, že posiluje kardiovaskulární systém, snižuje krevní tlak, brání hromadění cholesterolu a zlepšuje krevní oběh.

Příprava čaje

  • 1 lžička sušené majoránky
  • 1 lžíce medu
  • pár kapek citronové šťávy
  • ¼ litru vody

Majoránku zalijte studenou vodou a přiveďte k varu. Odstavte a nechte louhovat přibližně 15 minut, poté přeceďte. Oslaďte medem, přidejte trošku šťávy z citronu. Pijte několikrát denně po doušcích.

Další způsoby využití

Majoránková mast

3-4 lžičky drcené sušené majoránky zalijte 2 lžícemi destilátu, přikryjte a hodinu nechte odstát. Přidejte 2 lžíce másla a za stálého míchání zahřívejte 10 minut ve vodní lázni. Proceďte přes gázu a naplňte jí dobře uzavíratelnou skleničku. Mast skladujte v ledničce nejdéle však čtyři týdny.

Majoránkový olej

3-4 lžíce čerstvé majoránky nasekejte najemno a smíchejte se 100 ml oleje. Nechejte asi čtyři týdny stát na teplém místě, poté přeceďte, naplňte do tmavé, uzavíratelné lahvičky a používejte při masáži bolestivých míst. 

Další zajímavé články