Pupečník asijský (Centella asiatica), známý také jako gotu kola, patří mezi tzv. mozkové nutrienty. Významně přispívá k posílení paměti a zlepšení koncentrace. Podílí na činnosti centrální i periferní nervové soustavy jako tonikum a adaptogen.
Jaké účinky má tato prastará bylina?Pupečník je zejména v Asii tradiční součástí lidového léčitelství. Od nepaměti se využívá v čínské a indické medicíně. Díky blahodárným účinkům je pupečník nazýván fontánou mládí.
V tradiční medicíně jde o přírodní prostředek na prodloužení života a omlazení organismu. Pupečník asijský obsahuje silné antioxidanty, které v těle napomáhají k eliminaci volných radikálů. Ty mohou způsobit poškození buněk a rozvoj mnoha civilizačních onemocnění.
Pozitivně působí na nervový systém
Gotu kola má protizánětlivé, antivirové i antibakteriální účinky. Příznivě ovlivňuje činnost cévní soustavy, zlepšuje krevní oběh a brání usazování cholesterolu v cévách, čímž je chrání před ucpáváním a poškozením. Pozitivně však ovlivňuje i funkce nervového systému. Podporuje správnou funkci mozku, zlepšuje paměť i schopnost soustředit se.
Pupečník uklidňuje nervy a působí proti fyzickému i psychickému vyčerpání či depresivním a úzkostným stavům a má tak blahodárný vliv na duševní zdraví člověka, protože napomáhá ke snadnějšímu zvládání stresu, který organizmus oslabuje.
Zlepšuje paměť a schopnost soustředit se
Pupečník se podílí na zlepšení paměti, soustředění a schopnosti učit se. Někdy se dokonce uvádí, že prohlubuje a aktivizuje centrum řeči, čehož se může využít při rehabilitaci po mozkových příhodách. Indové věří, že listy gotu koly tlumí příznaky stáří a přispívají k dlouhověkosti. Zlepšují mentální funkce, zpomalují degenerativní změny v mozku, potlačují vznik krevních sraženin a urychlují regeneraci po nemocech a úrazech.
Kde ještě pomáhá?
- Zmírňuje bolesti hlavy
- Působí při poruchách spánku
- Zmírňuje revmatické bolesti
- Působí proti zadržování vody v organismu
- Působí pozitivně při chrapotu, kašli a kožních onemocněních
Pupečník ocení ženy
Tato bylinka má však řadu dalších účinků, které ocení zvláště ženy. Pupečník asijský podporuje růst vlasů, brání jejich vypadávání a zlepšuje kvalitu kůže. Gotu kola může být pomocníkem i při problémech s neplodností i nepravidelným menstruačním cyklem.
Jak pupečník používat?
Pupečník v kuchyni
V Indii se tato rostlina používá na přípravu salátů či podává jako příloha podobná špenátu. Přidává se i do polévek a pomazánek. Má příjemnou řeřichovou chuť. Na Cejlonu z pupečníku vyrábějí i smoothie: k listům přidají trochu vody a rozmixují, výslednou tekutinu přecedí a ochutí limetkou.
Čaj z gotu kola
K přípravě čaje se používá nať. Tradičně se připravuje nálev a to zalitím 1/2 lžičky byliny šálkem vroucí vody, nechá se 10 minut vyluhovat.
Gotu kolu je k dostání i ve formě tablet, připravit si můžete i tinkturu nebo mast. Bylina má tisíciletou pověst omlazujícího přípravku, kterou potvrdily i moderní vědecké výzkumy. Je kultovní bylinou mistrů jógy i jiných orientálních umění.