Bylinky a koření

Znáte mocné bylinky? Které použít, aby vám bylo lépe?

Obyčejný jetel? Ale vůbec ne!

autor

redakce

23. března 2020

 
FOTO / jumpstory.com
Občas stačí šálek bylinkového čaje a hned se cítíte lépe. Víte ale které bylinky na jaké neduhy použít? Pokud dáváte přednost domácím bylinkám, mějte doma v dostatečné zásobě právě ty následující.
Reklama
Reklama

Jetel luční

Jeden z nejbohatších zdrojů rostlinných estrogenů s antidepresivním účinkem. Tlumí návaly horka, pocení a omezuje poruchy spánku. Obsahuje i vitamin E a silice, které mají dezinfekční účinky. Je bohatý na třísloviny, které na sliznicích vytvářejí ochranný film a brání pronikání škodlivin. Lžičku sušeného jetele zalijte vroucí vodou a nechte deset minut louhovat. Vlažný odvar pijte 2- až 3 x denně.

Šalvěj lékařská

Šalvěj má výrazný vliv na snížení pocení v období klimakteria. Pomáhá i při kvasinkových infekcích a zánětech. Podporuje činnost metabolismu.

Třezalka

Máte pochmurné myšlenky? Proti smutku, úzkosti, strachu i proti nespavosti je třezalka nejlepší. Je to přírodní antidepresivum, které zároveň zlepšuje krevní oběh. Denně vypijte dva až tři šálky. Pozor! Třezalka zvyšuje citlivost na slunce! Během užívání tedy vynechejte opalování i solárium. Třezalku nesmíte pít déle než šest týdnů!

Ploštičník hroznatý

Top bylinka, které se připisuje schopnost odbourávat příznaky menopauzy. Látky obsažené v kořenu ploštičníku hroznovitého ovlivňují funkci endokrinních žláz a tím pomáhají stabilizovat hormonální rovnováhu v organismu. Ploštičník snižuje návaly horka, noční pocení a poševní atrofii. Reguluje koncentraci dopaminu v mozku, čímž pozitivně ovlivňují psychiku. Působí i na vstřebávání vápníku v těle a zpomaluje osteoporózu, zlepšuje urogenitální problémy. Na čaj vám postačí lžička bylinky, kterou zalijete vodou.

Pozor! Bylinku nemíchejte s jinými a čaj pijte až po jídle. Pokud máte potíže s játry, užíváte příliš mnoho léků, ploštičník nepijte!

Bylinky můžete využívat i ve formě tinktur nebo aromatických olejů. Bez obav je přidejte i do koupele, zvláště pokud vás trápí nespavost či nervozita.

 
Vstoupit do diskuze
Další zajímavé články
Reklama