Bylinky a koření

Nádherně voní, skvěle chutná a ještě léčí. Které vánoční koření by vám doma nemělo chybět

Vůně koření patří neodmyslitelně k Vánocům

autor

Erika Tomanová

02. prosince 2020

 
FOTO / Depositphotos
Úžasná vůně i chuť sladké vanilky, aromatického hřebíčku či badyánu a skořice jsou něco, co k Vánocům neodmyslitelně patří. Ale to není zdaleka všechno koření, které byste o vánočních svátcích měli mít doma. Co ještě by vám nemělo scházet?
Reklama

Dnes koření považujeme za něco samozřejmého, co dostaneme v každé prodejně s potravinami. Před staletími se však dávní mořeplavci kvůli koření vydávali na daleké  a nebezpečné cesty přes oceány, aby se dostali do zemí, kde rostlo. A koření se vyvažovalo zlatem. Mnohdy doslova.

Anýz

Pochází ze Středomoří a Malé Asie a patří mezi nejstarší a nejrozšířenější koření. Chválil ho už řecký matematik Pythagoras pro jeho omlazující účinky.

Znáte nejkrásnější vánoční koření?

Anýz ulevuje při kašli, urychluje trávení, podporuje chuť k jídlu, brání vzniku střevních katarů a omezuje plynatost. A s přidáním anýzu můžete upéci i vynikající čajové pečivo. 

Badyán

Drobné voňavé badyánové hvězdičky by mohly soutěžit o nejhezčí koření Vánoc. Badyán se v kuchyni využívá zejména k ochucení sladkých jídel a dezertů. Lze jej přidávat do mnoha druhů vánočního cukroví právě pro své jemné, přesto výrazné aroma. Hvězdičky badyánu se využívají také pro dekorace, například do adventních věnců. Využívaly jej už naše babičky jako přírodní antibiotikum, a to právě v zimním období, kdy pomáhal posilovat tělo proti nachlazení, virózám, rýmě a kašli. Stejně jako skořice i badyán podporuje zažívání a působí proti zánětům, takže pití badyánového odvaru je vhodné například při revmatismu nebo při různých zánětlivých onemocněních pohybového aparátu.

Hřebíček

Charakteristický tvar koření, který se postaral o jeho český název, vzniká sušením nerozvinutých poupat tropického stromu hřebíčkovce, který se dnes pěstuje v mnoha zemích tropického pásma. A  nesmí chybět především v horkých nápojích v čele se svařeným vínem a punčem.

Hřebíček má zvláštní chuť, díky níž jej lze využít k ochucení nejen sladkých jídel, ale také například rýže nebo masa. Před použitím si jej prohlédněte. Pokud je hlavička tmavě hnědá, nebo dokonce černá, je koření buď nekvalitní, nebo staré. Díky svým antiseptickým a také lokálně anestetickým účinkům se užívá například při bolesti zubů, kdy je vhodné vyplachovat ústa hřebíčkovým odvarem. Inspirovat se můžete i scénou z filmu Maratónec s Dustinem Hoffmanem, kdy bolest vyvrtaného zubu mírnil hřebíčkovým olejem. Opravdu to funguje. A pokud trpíte zažívacími potížemi, pak doporučujeme pro zklidnění žaludku popíjet hřebíčkový odvar.

Ani vánoční pečení se bez hřebíčku neobejde. Dohledáte ho v perníkovém koření, jako sólista pak exceluje v máslových sušenkách nebo plněných ořeších. Každou návštěvu potěšíte pečeným jablkem ozdobeným celou skořicí a hřebíčkem a doplněným o vanilkovou zmrzlinu či omáčku. Pokud fandíte netradičním chutím, připravte si během svátků vepřovou pečeni na jablkách a medu, kdy pár hřebíčků báječně ovoní maso i vypečenou šťávu.

Kardamom

Kardamom roste ve vlhkých pralesích v Indii, na Srí Lance, Sumatře a Číně. Největší oblibu měl a má v zemích Orientu, kde ho přidávají nejen do pokrmů, ale i do čaje a kávy. Drobná semínka se melou na prášek a protože trochu voní po citronech, používá se jak v cukrářství, tak při výrobě likérů. V české kuchyni se zabydlel už v době našich prababiček. Jeho chuť se snoubí s medem a ořechy, citronovou a pomerančovou kůrou. Hodí se do perníčků a nejrůznějších sušenek. A špetce kardamomu by se neměli vyhýbat ani milovníci kávy, horké čokolády nebo čajů.

Vanilka

Vanilka je považována za afrodiziakum, protože její vůně zklidňuje mysl a podporuje dobrou náladu. Bez tohoto koření bychom si Vánoce snad ani neuměli představit. Pěstování a sklízení tobolek vanilky je však v celku náročné, a tak je vanilka poměrně drahá. Opylování jejích květů tak, aby vydala úrodu je totiž možné pouze během přibližně 24 hodin, kdy rostlina kvete. A začíná plodit až kolem třetího roku života a i potom vyprodukuje ročně maximálně 50 tobolek. Plody se sklízejí nedozrálé, pak se suší a dále upravují, než jsou připraveny k prodeji. Za kvalitní vanilku si tedy připlatíte, ale odměnou vám bude skutečně krásná vůně a lahodná chuť.

Skořice

Voňavá skořice je elita mezi kořením. Najít ji totiž můžeme nejenom v široké škále cukroví, ale také v horkých nápojích nebo jako součást sváteční výzdoby.  Můžeme ji použít přímo do těsta, ale nezapomínejte na ni při také obalování cukroví a dozdobování dezertů. Mletou skořici je možné smíchat s moučkovým cukrem a ovonět tak třeba i obyčejnou bábovku.

Kromě skvělé chuti má skořice i léčivé účinky. Je považována za výborný prostředek při zažívacích obtížích a působí antibakteriálně. Často je přidávána do různých mastí, olejů a krémů, protože pomáhá rozproudit krevní oběh a dokáže tak zahřát organismus. Navíc působí protizánětlivě, a tak se hodí k ošetření zánětlivých poranění nebo k masážím.

Další zajímavé články