Jídlo

Šťavnaté masíčko ve vlastní šťávě. Příprava je velmi jednoduchá, ale pozor na velkou chybu při zpracování

Domácí maso ve vlastní šťávě je obrovská pochoutka

autor

Erika Tomanová

01. února 2021

 
FOTO / Depositphotos
Běžně zavařujete ovoce, zeleninu i houby? Zkuste zakonzervovat maso ve vlastní šťávě a rychlá večeře nebo jídlo na cesty bude vždy po ruce. Zavařené maso je lahodné a šťavnaté, příprava je snadná, ale má přísná pravidla.
Reklama

Vepřové, ale i kuřecí, krůtí či hovězí maso se dá po tepelné úpravě i v domácích podmínkách dobře konzervovat. Výsledkem jsou sklenice plné měkkých kousků, z kterých rychle vykouzlíte dobrý oběd či večeři. Stačí přidat těstoviny, či brambory, vystačíte si ale jen s chlebem a kyselou okurkou nebo salátem. Při bezpečném konzervování masa, stejně jako zeleniny v nekyselém nálevu či hub v oleji však nesmíte nic zanedbat a musíte poctivě dodržet doporučený postup, jinak hrozí otrava nebezpečným botulotoxinem.

Jaké maso vybrat

Na zavařování se nejvíce hodí maso tučnější, tedy vepřová plec, krkovice, bůček nebo koleno. Počítejte zhruba půl kila masa na sklenici o objemu 720 ml. Koleno a bůček před přípravou vykostěte a zbavte kůže, kterou si ale nechte stranou.

Zavařené vepřové maso je dobré mít stále ve spíži

Maso pak nakrájejte na kousky o velikosti cca 3×3 cm, v míse osolte, opepřete, přijdete kmín a trochu vody. Nechte přes noc uležet. Pokud chcete prodloužit životnost masa a zabránit jeho šednutí, použijte místo klasické soli rychlosůl. Experimentovat můžete i s dochucením masa a kromě soli a kmínu můžete přidat tymián nebo rozmarýn.

Pečené, nebo vařené?

Vepřové maso předem upečte nebo uvařte. Pokud se rozhodnete péct, pekáč vymažte sádlem a dno vyplňte kůží, která během pečení pěkně nasákne šťávu. Přidejte maso, pro dochucení můžete přihodit i rozpůlený česnek.

Pečte zhruba hodinu a půl na 150 stupňů, občas podlijte vodou tak, aby bylo maso z poloviny ponořené. Po upečení šťávu s tukem slijte. Maso také můžete uvařit v tlakovém hrnci (zhruba 45 minut) nebo připravit pomalým dušením.

Pozor na zavařování

Nakrájené kousky masa naskládejte do sklenic a lehce upěchujte, vrstva masa musí končit asi 3 až 4 cm pod okrajem sklenice. Pečlivě zavíčkujte a zavařujte při 100 °C dvě hodiny, poté sklenice vyjměte a nechte zchladnout. Za 24 až 48 hodin proces zopakujte, tentokrát nechte sklenice zavařovat při 100 °C po dobu jedné hodiny. Nechte zchladnou, neotáčejte víčkem dolů.

Nebezpečný botuloxin

Dvojím zavařením zničíte všechny bakterie, jejich spory a případně vzniklý botulotoxin, který se může vyskytovat v nedostatečně tepelně upraveném mase. 

Botulin, neboli klobásový jed j e toxická polypeptidická dvojsložková směs produkovaná bakteriemi Clostridium botulinum, jehož produkce probíhá pouze za anaerobních podmínek (bez přístupu vzduchu). Pokud tato bakterie kontaminuje potravinu, začne se množit a produkovat smrtelně nebezpečný botulotoxin. Proto je při konzervaci nutné postupovat tak, aby se veškeré bakterie zlikvidovaly.

Skladování

Vepřové maso ve vlastní šťávě chutná skvěle za tepla i za studena. Můžete si ho dát s čerstvým chlebem, hořčicí a nakládanými okurkami. Když ho ohřejete, můžete ho přidat do hlavních jídel, třeba do rizota, nebo jako masový základ se zelím a knedlíkem nebo s bramborami.

Náš tip

Zavařené maso si můžete dát i jako pomazánku. Stačí je vyndat z lednice půl hodiny před jídlem. Bude se pak krásně roztírat.

Další zajímavé články