Zeleninový salát je chutný, výživný a plnohodnotný pokrm. Pokud je ovšem připraven správně. Dají se při jeho přípravě skutečně udělat chyby? Ano, věřte, že dají. A je jich hned několik. Pokud se jim ale vyhnete, dokážete připravit skvělý salát, který vás zasytí na celý den.
Nepoužívejte stále stejnou listovou zeleninu
Základ zeleninového salátu tvoří listová zelenina. A ruku na srdce, po které sáhnete nejčastěji? Po ledovém či hlávkovém salátu a tím váš výběr zpravidla skončí. Rozličných druhů listové zeleniny, které můžete pro přípravu salátů použít je ale mnohem více.
Neváhejte zkoušet stále nové druhy a klidně je kombinujte. Vždy tak připravíte salát s jedinečnou chutí. Zkuste špenát, polníček, rukolu, listovou čekanku, mangold, římský salát, kapustu, kadeřavý salát či řeřichu.
Dáváte málo zeleniny
Ano, i v salátu může být málo zeleniny. Aby vás saláty neomrzely, měli byste stále zkoušet nové kombinace. Kromě listové zeleniny a obligátních rajčat, paprik a okurek, sáhněte i po jiných druzích zeleniny.
Salát skvěle ochutí cibulové druhy zeleniny, například červená nebo jarní cibulka či pažitka. Přidat můžete nastrouhanou syrovou mrkev, červenou řepu, kedlubny, zelí či nakrájený řapíkatý celer. V salátu si najde místo i pečená zelenina, například pečené bataty, dýně hokkaido, lilek či brokolice.
Pozor na množství bílkovin
Zeleninový salát není jen o zelenině. Pokud bychom ho použili jako přílohu, je to v pořádku, ale sám o sobě nepředstavuje dostatečně výživný pokrm. Bude sice plný vitamínů a minerálů, ale budou mu chybět mnohé další živiny, například bílkoviny. Salát, který obsahuje zdroje bílkovin, člověka lépe zasytí na delší dobu. Do salátů proto přidejte grilovaná kuřecí prsa či rybu. Pokud chcete, aby zůstal pokrm bezmasý, zkuste vajíčka, tofu, sýry nebo uvařené luštěniny.
Do salátu patří tuky
A ani na zdravé tuky bychom při přípravě salátu neměli zapomínat. Tuky jsou zdrojem energie a díky nim bude salát výživnější. Navíc tuky jsou důležité i proto, že podporují absorpci některých vitaminů. Co tedy přidat do salátu?
V malém množství například kvalitní olivový olej, klidně však i jiný rostlinný, třeba lněný. Zdrojem zdravých tuků je rovněž avokádo, olejnatá semena a nesolené ořechy. Ty vám navíc doplní nejen tuky, ale i bílkoviny.
Nezapomínejte na sacharidy
Mezi hlavní složky potravy patří kromě bílkovin a tuků i sacharidy. Aby byl zeleninový salát plnohodnotným jídlem, neměli bychom zapomínat ani na ně. Hlavně pak na komplexní sacharidy, které nám postupně dodávají potřebnou energii. Do salátu lze přidejte quinou, bulgur, pohanku či kuskus. V malém množství můžete přidat i opečené krutony z celozrnného pečiva.
Bez dochucení není chuti
Pokud do salátu přidáme různé druhy zeleniny, zdroje bílkovin, tuků a sacharidů, stále to nemusí být ono. Salát je nutné dochutit. Jedině správné dochucení promění salát na pokrm, který si s radostí vychutnáte. Při dochucování můžete volit čerstvé či sušené bylinky, jedinečnou chuť dodají semínka, citrónová či limetková šťáva, ocet i rostlinné oleje. V malém množství můžete experimentovat i se sušeným ovocem, například brusinkami.
Pozor na nezdravou zálivku
Rozličné zálivky a dresinky jsou zpravidla oblíbenou přísadou salátů. U těch z obchodu bychom ale měli být velmi opatrní a důsledně číst složení. Mnohé jsou totiž plné soli, nezdravých tuků, přidaného cukru a umělých látek a také mívají nezanedbatelné množství kalorií. Pokud jimi zalijete jinak zdravý salát, snadno ho tím zkazíte. Nejlepší zálivky jsou ty, které si připravíte sami.