Jestliže trpíte chronickými bolestmi zad, vracejícími se infekcemi, únavou, svalovými křečemi, plísněmi, kvasinkovými infekcemi či imunitními onemocněními měli byste rozhodně zpozornět. Výše zmíněné obtíže mohou mít více příčin, ale také mohou souviset s nadměrným množstvím těžkých kovů v našem těle.
Do našeho organismu se těžké kovy dostávají z vnějšího prostředí, které je bohužel plné toxických jedů. Nachází se v ovzduší, v půdě i ve vodě, kam se zase dostanou z kontaminované půdy. Do potravin se pak dostávají z produktů, které na takto kontaminované půdě pěstujeme. A jejich zdrojem jsou třeba i amalgánové plomby.
Těžké kovy zvyšují riziko chorob
Mnoho vědeckých studií prokázalo jasnou souvislost mezi prostředím, v němž žijeme a stavem našeho zdraví. Když se v našem nejbližším prostředí vyskytují zdroje těžkých kovů, je téměř jisté, že se dostanou i do našeho organismu. Podle expertů jsme v České republice nejčastěji ohroženi olovem, rtutí a kadmiem. Jsme-li dlouhodobě vystaveni těmto těžkým kovům, stáváme se náchylnějšími k imunitním onemocněním, zvyšuje se u nás riziko vzniku srdečních chorob, nádorových nebo chronických onemocnění.
Proč jsou těžké kovy tak nebezpečné
Těžké kovy se v těle nerozkládají, ale hromadí a jsou nebezpečné i v poměrně nízkých koncentracích, jejich přítomnost oslabuje imunitu i správné funkce našich orgánů a jsou i karcinogenní.
To přispívá k předčasnému opotřebení a stárnutí organismu a vzniku nejen nádorových, ale i řady dalších onemocnění. Při velkém nahromadění těžkých kovů v těle hrozí dokonce otrava. Špatná zpráva je, že se těmto kovům prakticky nelze vyhnout. A jejich množství ve vnějším prostředí bohužel stále narůstá.
Jak organismus očistit
Při odstraňování těžkých kovů z těla je nutné se ozbrojit trpělivostí. Pokud se rozhodnete, že množství nebezpečných kovů ve svém organismu snížíte, připravte se na to, že jde o poměrně zdlouhavý proces. Rozhodnete-li se k odstranění amalgámových plomb, musíte být obzvlášť opatrní. Při tomto procesu dochází k okamžitému zvýšení množství rtuti uvolněné do těla. Proto je lepší nejprve vyloučit těžké kovy z ostatních tělesných tkání a teprve potom zvažovat odstranění zubních výplní z amalgámu.
Detoxikujte
Jak již řečeno, vyhnout se těžkým kovům je v dnešní době v podstatě nemožné. Naštěstí je můžete z těla dostat relativně lehce a toto odstraňování těžkých kovů z těla je známo jako chelatace. A které potraviny mají přirozené chelatační vlastnosti?
Paraořechy
Paraořechy nejsou přímo chelatační potravina. Dokážou nám ale dodat potřebné minerály jako je selen a zinek, které tělo může ztratit v průběhu chelace.
Cibule a česnek
Síra v cibuli a česneku také dokáže odstraňovat těžké kovy. Vysoký obsah síry mají také například vejce, květák, růžičková kapusta a zelí.
Chlorella
Superpotravina známá jako chlorella může posloužit jako prostředek na podporu chelatace. Seženete ji ve formě tablet nebo jako prášek, který přidáte do různých pokrmů.
Koriandr
Koriandr je jediná bylina, která dokáže účinně odstraňovat těžké kovy (konkrétně hliník, rtuť, olovo), a to v několika málo týdnech.
Pokud chcete své tělo skutečně očistit, zvažte jednodenní půst, kdy nebudete konzumovat nic jiného než vodu a džus z celeru, okurky a jablek. Můžete do něj přidat i trochu špenátu a koriandru. Začněte ideálně o víkendu, budete pravděpodobně unavení a malátní. Později, až budete půst opakovat, už na něj budete lépe připraveni. I když ze sebe dostanete všechny těžké kovy, časem se vám do těla zase vrátí. Počítejte s tím, že svoji očistu budete muset provádět pravidelně, nebo alespoň jednou ročně.