Jídlo

Medovo-ořechová baklava je skvělým podzimním moučníkem, když vás přestane bavit štrúdl a perník

I malý kousek této orientální pochoutky pohladí všechny vaše smysly

autor

Kateřina Kofroňová

14. listopadu 2021

 
FOTO / Pexels
Už jste plní perníků, štrúdlů, medovníků a jablečných koláčů? K podzimu se jistě chuť perníkového koření a jablek hodí, ale zrovna tak chuť medu, který je nejen zdravější alternativou cukru, ale také dodá moučníkům lahodnou chuť a nám trochu toho zdraví. V medové baklavě jeho chuť vynikne společně s ořechy a dezert nadchne všechny, kdo ho budou mít tu čest ochutnat.
Reklama

Baklava a její různé varianty se těší velkému úspěchu v Turecku, na Balkáně, ve většině arabského světa a národů Střední Asie. Její původ je velmi obtížné určit, protože se k němu hlásí celá řada etnických skupin. To nic ale nemění na tom, že si její sladkou ořechovo-medovou variantu můžete připravit i vy a skvěle si pochutnat.

Sladký vrstvený moučník vás ohromí

Základem moučníku je speciální těsto filo, které seženete v každé prodejně s arabským nebo řeckým zbožím. Těsto není tak levné, jako naše listové těsto, ale vyšší ceně odpovídá i prvotřídní kvalita. Nejen správné suroviny, ale také vrstvení plátů těsta je klíčem k tomu, aby se vám tento dezert nerozpadl.

Co budete potřebovat

Na těsto

  • 1 balení těsta Filo
  • 300 gramů rozpuštěného másla
  • 230 gramů hrubě mletých ořechů
  • 230 gramů vyloupaných pistácií
  • 1 lžička mleté skořice

Na polevu

  • 200 gramů cukru
  • 180 mililitrů vody
  • 8 lžic medu
  • 2 lžíce citronové šťávy
  • pomerančová kůra

Pracovní postup

V hrnci smíchejte cukr, vodu, med, citronovou šťávu a pomerančovou kůru a přiveďte k varu. Míchejte, dokud se cukr nerozpustí. Snižte teplotu na mírný plamen a nechte vařit dalších 4 minuty. Poté odstraňte z ohně a nechte zcela vychladnout.

Pomocí mixéru hrubě namelte vlašské ořechy a pistácie. Poté je smíchejte se skořicí a dejte stranou.

Předehřejte troubu na 170 °C a vymažte si zapékací mísu 9 x 13 cm rozpuštěným máslem. Do zapékací mísy položte10 plátů těsta filo, každý plát před přidáním dalšího plátu potřete máslem. Pláty rovnoměrně posypte ořechovou směsí. Na ořechy položte 5 plátů těsta, opět každý potřete máslem a zase posypte ořechovou směsí. Postup s pěti pláty opakujte ještě třikrát. Baklavu dokončete poslední vrchní vrstvou z 6-10 plátů, které opět mezi sebou potřete máslem.

Opatrně baklavu v zapékací misce nakrájejte na široké proužky tak, jak je na obrázku v galerii. Pro snazší postup můžete baklavu nakrájet jen na čtverce. Na chuti jí to neubere. Pečte hodinu a čtvrt, dokud není baklava zlatavě hnědá. Po vyndání z trouby ji ihned polijte vychladlým sirupem. Nechte dezert zcela vychladnout. Během té doby těsto absorbuje veškerý sirup a získá svou nezaměnitelnou chuť.

Práce s těstem Filo (Phyllo)

Těsto rozmrazte dle návodu, nejlépe přes noc v lednici a než s ním budete pracovat, nechte ho 10 minut povolit při pokojové teplotě. Po vyjmutí z krabice rozbalte pláty těsta, podle potřeby ořízněte a uložte je pod vlhkou utěrkou. Zabráníte tak vysychání a lámání filo při práci.

Baklavu můžete udělat i předem. Ve skutečnosti je to i žádoucí, jelikož po odležení chutná ještě mnohem lépe než čerstvá. Nechte jeden den při pokojové teplotě a poté přendejte do vzduchotěsné nádoby do lednice nebo skladujte v pokojové teplotě. Hotovou baklavu lze skladovat 1 až 2 týdny při pokojové teplotě, přikrytou pouze čistou utěrkou. Lze ji dokonce i zmrazit a vyndat ve chvíli, kdy vás překvapí nečekaná návštěva.

Zdroj: lemonblossoms.com, en.wikipedia.org.

Další zajímavé články