Jídlo

Vše, co potřebujete vědět, abyste připravili dokonalý novoroční ovar. Nezáleží jen na dlouhém vaření

Hodně zdraví, štěstí a spokojenosti v novém roce 2022

autor

Kateřina Korňová

31. prosince 2021

 
FOTO / Unsplash
Může se zdát, že připravit na Nový rok ovar není nic těžkého. Vždyť je to jen vařené maso ve vodě. Opak je však pravdou. Abyste si co nejvíce pochutnali, musíte vědět, jaké maso vybrat, jak dlouho jej vařit a jak ho okořenit. A proč se vůbec ovar na Nový rok připravuje? To vše se dozvíte v následujícím textu.
Reklama

Celý advent a vánoční svátky jsou protkané zvyky a tradicemi a u následujících novoročních oslav tomu není jinak. Často vyváříme jak na svatbu a v kuchyni strávíme za celý prosinec víc času, než za celý předchozí rok. Pojďme si ještě říct něco o pokrmu, který bude nejspíš tím posledním, který v roce 2021 připravíte. Řeč je o novoročním ovaru. Patří na silvestra i na váš stůl? A víte vůbec proč?

Dříve byla vepřová hlava běžnou součástí novoročních oslav

Proč právě ovar

Na Nový rok se traduje, že by se nemělo jíst nic, co má peří, aby vám neuletělo štěstí. Stejně tak by se neměli konzumovat ani ryby, nebo cokoliv, co umí plavat. Zkrátka proto, aby vám štěstí ani neuplavalo. Pozor si dejte i na králíka nebo zajíce, aby vám se štěstím neutekli. A jedno z mála jídel, které se jíst může, je vepřové, s nímž jsou často oslavy příchodu nového roku spojovány. Je libo vepřový rypáček, jazyk nebo koleno? Ovar s křenem se již od pradávna konzumuje na nový rok proto, abyste si zajistili pevné zdraví, ale symbolizuje i hojnost a prosperitu. Prase je rovněž zvířetem, které symbolizuje štěstí a konzumace jeho masa na první lednový den zaručuje doslova šťastný nový (následující) rok.

Jaké maso vybrat

Původně se ovar připravoval z vepřové hlavy a jiného, méně kvalitního, masa, které se vařilo ve slané vodě. Dnes máme už trochu mlsnější jazýčky, proto si vybíráme i kvalitnější kousky masa a do vody naskládáme mnohem víc než jen sůl. Pro novoroční ovar můžete použít:

  • vepřové koleno - obzvlášť přední koleno je na přípravu ovaru velmi vhodné a když se probrodíte skrz vnější tukovou vrstvu, maso z něj je krásně libové,
  • vepřovou hlavu - je vhodná spíš pro náročnější kuchaře, kteří se umí dobře otáčet. Maso je totiž potřeba opravdu dobře omýt a zbavit chlupů,
  • vepřový bůček - zde záleží hlavně na výběru. Abyste se dobře najedli, volte spíš libovější kus masa,
  • vepřové ramínko - díky ideálnímu poměru tuku a svaloviny je dobré nejen na pečení, ale i na vaření. I při delší tepelné úpravě zůstává šťavnaté,
  • laloky - chcete-li opravdu tučný ovar, laloky jsou skvělou volbou,
  • plec/kýtu - vyžadujete-li naopak pouze libové maso, můžete uvařit i plec nebo kýtu. Počítejte ale s tím, že je potřeba ovar vařit opravdu dlouho.

Konkrétní druh masa je důležitý, ale mnohem důležitější je jeho kvalita. Přece jen, správný výběr je polovina úspěchu. Zrovna tak ale můžete připravit ovar z více druhů vepřového masa.

Jak dlouho vařit

Záleží, kolik máte času. Pokud chcete mít ovar do dvou hodin hotový, použijte tlakový hrnec. Jestliže však nespěcháte, nechte ho na kamnech nebo velmi mírném plameni vařit klidně celé odpoledne a večer. Aby bylo maso chutné a měkké, je potřeba mu dopřát alespoň dvě hodiny.

Do studené nebo horké vody?

Dalším důležitým bodem je, do jaké vody vepřové maso vložit. Do vařící, nebo do studené? Ono totiž záleží, na co ho chcete použít. Pokud chcete získat vyloženě dobré a chutné maso a o to, co po něm v hrnci zbyde, se už nestaráte, rozhodně zalijte maso vařící vodou. Maso se totiž v horké vodě zatáhne a ze své skvělé chuti neztratí vůbec nic. Chcete-li ale připravit současně ovarovou polévku, je potřeba maso zalít studenou vodou, aby mohlo pustit do vody svou chuť.

A co koření?

Nezáleží na tom, jestli chcete vodu dál použít nebo vám jde jen o maso. Tak jako tak přidejte do vody k ovaru i cibuli, kořenovou zeleninu, bobkový list, pár kuliček nového koření a černého pepře. Nezapomeňte důkladně osolit. Až maso vyndáte a naservírujete první den nového roku na stůl, nezapomeňte přihodit pár kyselých okurek, křen a hořčici. Podávejte s chlebem.

Přejeme vám dobrou chuť, ale také mnoho pracovních i osobních úspěchů v novém roce 2022, hodně štěstí, ale hlavně zdraví.

Zdroj: skrblik.cz, apetitonline.cz.

Další zajímavé články