Flexitariánská dieta byla vytvořena dietoložkou Dawn Jackson Blatnerovou, aby pomohla lidem využít výhody vegetariánského stravování a zároveň si s mírou užívat živočišných produktů. Proto je název této diety kombinací slov „flexibilní“ a „vegetariánská“. Vegetariáni ze své stravy vyřazují maso a někdy i jiné živočišné potraviny, zatímco vegani se vyhýbají masu, rybám, vejcím, mléčným výrobkům a všem dalším živočišným produktům. Protože flexitariáni jedí živočišné produkty, nejsou považováni za vegetariány ani vegany. Flexitariánská dieta nemá pevně stanovená pravidla ani doporučený počet kalorií a makroživin. Ve skutečnosti je to spíše životní styl než dieta.
Základní principy flexateriánství
- Jezte převážně ovoce, zeleninu, luštěniny a celozrnné výrobky.
- Upřednostněte rostlinné bílkoviny před živočišnými.
- Buďte flexibilní a čas od času začleňte maso a živočišné produkty.
- Jezte co nejméně zpracovaných potravin, nebo je úplně vynechte.
- Omezte přidaný cukr a sladkosti.
Flexitariánská dieta je díky své flexibilní povaze a zaměření na to, co zařadit spíše než na to, co omezit, oblíbenou volbou pro lidi, kteří chtějí jíst zdravěji. Celkově je cílem jíst výživnější rostlinnou stravu a méně masa.
Vhodné potraviny
Flexitariáni kladou důraz na rostlinné bílkoviny a další minimálně zpracované rostlinné potraviny a zároveň omezují živočišné produkty. Mezi potraviny, které je třeba zařadit do jídelníčku, patří:
- bílkoviny: sójové boby, tofu, tempeh, luštěniny, čočka,
- neškrobová zelenina: paprika, růžičková kapusta, zelené fazolky, mrkev, květák,
- škrobová zelenina: dýně, hrášek, kukuřice, sladké brambory,
- ovoce: jablka, pomeranče, bobule, hrozny, třešně,
- celá zrna: quinoa, pohanka, farro,
- ořechy, semínka a další zdravé tuky: mandle, lněné semínko, chia semínka, vlašské ořechy, kešu oříšky, pistácie, arašídové máslo, avokádo, olivy, kokos,
- rostlinná mléka: neslazené mandlové, kokosové, konopné a sójové mléko,
- bylinky a koření: bazalka, oregano, máta, tymián, kmín, kurkuma, zázvor,
- koření: sójová omáčka se sníženým obsahem sodíku, jablečný ocet, hořčice, nutriční droždí, kečup bez přidaného cukru,
- nápoje: neperlivá a perlivá voda, čaj, káva.
Při přidávání živočišných produktů, pokud je to možné, zvolte následující:
- vejce: od slepic chovaných ve volném výběhu,
- drůbež: organická, chovaná ve volném výběhu nebo na pastvě,
- ryby: chycené ve volné přírodě,
- maso: od zvířat chovaných ve volném výběhu,
- mléčné výrobky: organické ze zvířat chovaných na trávě nebo na pastvě.
Potraviny, které je třeba omezit
Flexitariánská dieta podporuje omezení nejen masa a živočišných produktů, ale také vysoce zpracovaných potravin, rafinovaných obilovin a přidaného cukru. Mezi potraviny, které je třeba minimalizovat, patří:
- zpracované maso: slanina, klobásy, uzeniny,
- rafinované sacharidy: bílý chléb, bílá rýže, bagety, croissanty,
- přidaný cukr a sladkosti: sodovky, koblihy, koláče, sušenky, cukroví,
- rychlé občerstvení: hranolky, hamburgery, kuřecí nugety, mléčné koktejly.
Zdravotní přínosy
Flexitariánské stravování také může poskytnout několik zdravotních výhod. Diety bohaté na vlákninu, což díky vyššímu množství zeleniny a celozrnných výrobků ve stravě flexateriánství dozajista je, jsou obecně dobré pro zdraví srdce. Je to pravděpodobně proto, že vegetariánská strava je často bohatá na vlákninu a antioxidanty, které mohou snížit krevní tlak a zvýšit dobrý cholesterol.
Flexateriánské stravování vám rovně může pomoci lépe řídit váhu. Je to částečně proto, že flexitariáni často omezují vysoce kalorická a zpracovaná jídla a jedí více rostlinných potravin, které mají přirozeně nižší obsah kalorií. Vzhledem k tomu, že flexitariánská dieta je blíže vegetariánské stravě než veganské, může pomoci s hubnutím, ale určitě ne tolik jako veganská strava. Hubnutí však není primárním cílem flexitariánské diety. Více se zaměřuje na přidávání potravin s vyšším obsahem živin do vaší stravy, jako je ovoce, luštěniny a zelenina.
Diabetes 2. typu je celosvětová zdravotní epidemie. Konzumace zdravé stravy, zejména převážně rostlinné, může pomoci tomuto onemocnění předcházet a zvládat ho. Nejpravděpodobněji je tomu tak proto, že rostlinná strava napomáhá hubnutí a zahrnuje mnoho potravin s vysokým obsahem vlákniny a nízkým obsahem nezdravých tuků a přidaného cukru.
Nevýhody flexateriánství
Když je flexitariánská a jiná rostlinná strava dobře naplánována, může být velmi zdravá. Pokud se k ní však nepřistupuje profesionálně, může některým lidem s omezením masa a jiných živočišných produktů hrozit nedostatek živin. Proto je potřeba zaměřit se na nutriční obsah dalších potravin.
Mezi hlavní živiny, kterých můžete mít při flexateriánské dietě nedostatek, patří: vitamin B12, zinek, železo, vápník a omega-3 mastné kyseliny. Většina ořechů, semínek, celozrnných výrobků a luštěnin přitom železo i zinek obsahuje. Pro vstřebávání železa z rostlinných potravin je dobré zařadit i více vitaminu C.
Zdroj: healthline.com, health.usnews.com.