Jeden vlas má za normálních okolností životnost asi dva až sedm let. Vlasy rostou v průměru o 1 - 1,5 centimetru za měsíc, což je 12 - 18 centimetrů ročně. Růst vlasů do jisté míry ovlivňují faktory, jako je věk, strava, genetika a celkové zdraví.
Jak stárneme, mají i naše vlasy zkrácený životní cyklus, vypadávají kratší a jemnější. Vypadlé vlasy jsou obvykle nahrazeny novými ještě jemnějšími vlasy. Ženy i muži ovšem trpí ztrátou vlasů i z jiných důvodů, jako jsou dědičné vlastnosti, endokrinní poruchy, poruchy štítné žlázy, snížená hormonální podpora a nutriční nedostatky. U žen je to také menopauza, která nastupuje kolem 40 - 60 roku života. Množství pohlavních hormonů, které pomáhají stimulovat folikulární vlákna, se snižuje a často začne mírně převahovat testosteron. Kvůli těmto změnám přestanou některé vlasové folikuly produkovat nové vlasy dokonce úplně. Vypadávání vlasů ale mohou podpořit i účesy, které za vlasy tahají - typicky velmi stažené culíky a drdoly. Jak se ale podle health.clevelandclinic.org s vypadáváním vlasů vyrovnat a co udělat pro to, aby vlasy nepůsobily tak řídkým dojmem?
1. Vlasy si nabarvěte
Mnoho žen se v určitém věku uchýlí k barvení vlasů, aby zakryly objevující se šediny. Není na tom nic divného, vlasy si barví i ženy, které jsou mnohem mladšího věku, protože chtějí zkrátka změnu. Na trhu je tolik barevných odstínů, ze kterých si jistě vyberete. Barvení vlasů totiž přidává pramenům i na objemu, takže vaše vlasy pak vypadají plnější.
2. Masáž hlavy
Bylo prokázáno, že pravidelná každodenní masáž hlavy může stimulovat průtok krve do pokožky hlavy a vlasových folikulů, což může mít za následek nejen růst vyššího počtu vlasů, ale rovněž růst pevnějších a silnějších pramenů. Zkuste proto každý den věnovat 4 minuty své hlavě a výsledek se časem dostaví. Buďte ale trpěliví a nečekejte, že vám do měsíce naroste bujná kštice. V provedené studii si zúčastnění masírovali hlavu po dobu 4 minut celých 24 měsíců, než se objevily první výsledky.
3. Zvolte vhodný účes
Pomoci opticky zvětšit objem vašich vlasů může i správný účes. Doporučujeme ho konzultovat s kadeřníkem, jelikož každému sedne něco jiného. Skvělým tipem je ale ofina, která opticky přidá co do množství, ale mohou pomoci i další krátké a hlavně vrstvené sestřihy. Když budete současně používat dobrý šampon na objem a před každým fénováním použijete tužidlo, můžete docílit skutečně objemného účesu.
4. Myjte vlasy méně často
Jak často si myjete vlasy, záleží většinou na typu vlasů, které máte. Ovšem bez ohledu na váš typ vlasů obecně platí, že příliš časté mytí může způsobit vysušení a lámavost vlasů. Pokud to není nutné, nemyjte si vlasy každý den. Pro normální typ vlasů platí, že je stačí umýt dvakrát do týdne.
5. Jezte kompletní stravu bohatou na bílkoviny
Ke zdravým vlasům se také můžete "projíst". Mnoho lidí, jak stárne, začíná jíst menší porce, protože chuť klesá, což může mít za následek dokonce podvyživenost, a to i v případě, že vaše váha ukazuje opak. Pro zdravé vlasy, ale i nehty a pokožku, je potřeba jíst zdravě, pravidelně a dostatečně. Zařaďte proto do svého jídelníčku více zdravých potravin a také potravin bohatých na bílkoviny. Jejich nedostatek je dokonce spojen s vypadáváním vlasů a jejich nižší kvalitou.
Co naopak nemá smysl aneb nejčastější mýty
O tom, jak obnovit růst vlasů a zvýšit jejich počet existuje nespočet mýtů. My vám přinášíme některé z nich, které bohužel opravdu nejsou pravdivé:
- vypadávání vlasů podporuje přílišné barvení a trvalá,
- ztrátu vlasů u žen způsobují lupy,
- kondicionér zlepšuje kvalitu vlasů,
- trvalé vypadávání vlasů má na svědomí stres,
- pokud si oholíte hlavu, vlasy vám narostou dvakrát tak husté,
- pokud se postavíte na hlavu, zvýšíte krevní oběh a stimulujete růst vlasů,
- pokud si budete kartáčovat vlasy 100 tahy denně, budou vaše vlasy zdravější,
- klobouky, čepice a paruky způsobují vypadávání vlasů.