U nás si nedovedeme představit, že bychom na Štědrý večer jedli cokoliv jiného než kapra, případně řízek, s bramborovým salátem, přes den zaháněli hlad vánočkou a každou chvilku nestrčili do pusy vanilkový rohlíček, pracnu nebo linecké cukroví. Maso si ale necháme až na večer. Jinak bychom přece neviděli zlaté prasátko.
Německá štola
Začněme sousedem, který je nám velice blízký - Německem. Štola je hutná těžká podoba naší vánočky, když to řekneme zjednodušeně. Poprvé ji upekli v Drážďanech v Německu koncem 16. století. Vyrábí se z kynutého máslového těsta s příměsí cukru a kandovaného ovoce. Někdy se pro lepší chuť, vláčnost a delší trvanlivost může přidávat tvaroh. Zapít ji můžete svařeným vínem ovoněným spoustou koření a ovoce.
Brazilské rabanadas
Tato pochoutka je něco jako smažený francouzský toast obalený ve skořicovém cukru a běžně se v Brazílii podává na Štědrý den. Je to potomek španělských torrijas a přišel do Brazílie přes portugalský imperialismus. V Portugalsku se rabanady přelijí portským sirupem a jedí se jako dezert, ale i místo snídaně.
Švédské lussebulle
Švédové zahajují svátky brzy, a to 13. prosinec na Den Svaté Lucie, která je patronkou světla. Obřad končí zázvorovými sušenkami, kávou a lussebulle, což jsou sladké kynuté bochánky ochucené šafránem a rozinkami. (Jedí je také ve Finsku, Norsku, Cornwallu a Nizozemsku.) Na Štědrý den si dopřávají rovněž bufet, na kterém hrají hlavní roli uzené a nakládané ryby, džemy, klobásy, brambory, zelí a masové kuličky.
Filipínské puto bumbóng
Tyto fialové rýžové válečky se během vánoční sezóny prodávají i jako pouliční jídlo. Puto je výraz pro dušené rýžové koláčky; bumbóng odkazuje na bambusovou trubici, ve které se vaří v páře. Zatímco některé moderní verze pokrmu rýží dobarvují, tradiční recept je vyroben z typu tmavě fialové lepkavé rýže zvané pirurutong. Běžně se podává na banánových listech jako svačina nebo jako snídaně s máslem, cukrem a kokosem.
Venezuelské hallacas
Hallacas jsou taštičky z těsta z kukuřičné mouky plněné masovou směsí zvanou guiso (často zahrnuje hovězí, vepřové a/nebo kuřecí maso) spolu s kapary, olivami a rozinkami, přísadami reprezentujícími španělský a evropský vliv. Jsou zabalené a uvařené na štědrovečerní večeři.
Mexické bacalao navideňo
Štědrý večer by pro Mexičany nebyl úplný bez typického předkrmu z tresky. Bacalao je běžně dostupné po celý rok, ale nejčastěji se jí během svátků ve formě bacalao a la Viscaina (neboli baskický guláš z tresky), španělského pokrmu z rajčat, cibule, papriky, česneku, zelených oliv a olivového oleje. Některé recepty vyžadují také rozinky, skořici, mandle a víno.
Zdroj: purewow.com, fluentin3months.com.