Kultura a styl

Vánoce napříč světem aneb Co se objevuje na štědrovečerním stole v různých koutech světa

Štědrovečerní menu je neoddělitelnou součástí vánočních svátků

autor

Jitka Wolfová

24. prosince 2021

 
FOTO / Unsplash
U nás jsme zvyklí posnídat vánočku, přes den uzobnout sem tam nějaké to cukroví, k obědu si dáme houbového kubu nebo jiné tradiční jídlo, na které jsme zvyklí z dětství. Den zakončíme slavnostním hodováním, které se snažíme, hlavně kvůli dětem, protahovat co to jen jde. Kapra s bramborovým salátem pak nemusíme klidně rok vidět. Ale jak je to mimo naše luky a háje? Co jedí třeba ve Finsku nebo v Mexiku?
Reklama

U nás si nedovedeme představit, že bychom na Štědrý večer jedli cokoliv jiného než kapra, případně řízek, s bramborovým salátem, přes den zaháněli hlad vánočkou a každou chvilku nestrčili do pusy vanilkový rohlíček, pracnu nebo linecké cukroví. Maso si ale necháme až na večer. Jinak bychom přece neviděli zlaté prasátko.

Jiný kraj, jiný mrav. To platí i na Vánoce

Německá štola

Začněme sousedem, který je nám velice blízký - Německem. Štola je hutná těžká podoba naší vánočky, když to řekneme zjednodušeně. Poprvé ji upekli v Drážďanech v Německu koncem 16. století. Vyrábí se z kynutého máslového těsta s příměsí cukru a kandovaného ovoce. Někdy se pro lepší chuť, vláčnost a delší trvanlivost může přidávat tvaroh. Zapít ji můžete svařeným vínem ovoněným spoustou koření a ovoce.

Brazilské rabanadas

Tato pochoutka je něco jako smažený francouzský toast obalený ve skořicovém cukru a běžně se v Brazílii podává na Štědrý den. Je to potomek španělských torrijas a přišel do Brazílie přes portugalský imperialismus. V Portugalsku se rabanady přelijí portským sirupem a jedí se jako dezert, ale i místo snídaně.

Švédské lussebulle

Švédové zahajují svátky brzy, a to 13. prosinec na Den Svaté Lucie, která je patronkou světla. Obřad končí zázvorovými sušenkami, kávou a lussebulle, což jsou sladké kynuté bochánky ochucené šafránem a rozinkami. (Jedí je také ve Finsku, Norsku, Cornwallu a Nizozemsku.) Na Štědrý den si dopřávají rovněž bufet, na kterém hrají hlavní roli uzené a nakládané ryby, džemy, klobásy, brambory, zelí a masové kuličky.

Filipínské puto bumbóng

Tyto fialové rýžové válečky se během vánoční sezóny prodávají i jako pouliční jídlo. Puto je výraz pro dušené rýžové koláčky; bumbóng odkazuje na bambusovou trubici, ve které se vaří v páře. Zatímco některé moderní verze pokrmu rýží dobarvují, tradiční recept je vyroben z typu tmavě fialové lepkavé rýže zvané pirurutong. Běžně se podává na banánových listech jako svačina nebo jako snídaně s máslem, cukrem a kokosem.

Venezuelské hallacas

Hallacas jsou taštičky z těsta z kukuřičné mouky plněné masovou směsí zvanou guiso (často zahrnuje hovězí, vepřové a/nebo kuřecí maso) spolu s kapary, olivami a rozinkami, přísadami reprezentujícími španělský a evropský vliv. Jsou zabalené a uvařené na štědrovečerní večeři.

Mexické bacalao navideňo

Štědrý večer by pro Mexičany nebyl úplný bez typického předkrmu z tresky. Bacalao je běžně dostupné po celý rok, ale nejčastěji se jí během svátků ve formě bacalao a la Viscaina (neboli baskický guláš z tresky), španělského pokrmu z rajčat, cibule, papriky, česneku, zelených oliv a olivového oleje. Některé recepty vyžadují také rozinky, skořici, mandle a víno.

Zdroj: purewow.com, fluentin3months.com.

Další zajímavé články