Kultura a styl

Zapomeňte na vyprošťovák a zatočte s kocovinou jinak. Pomůže vám mléko, zázvor ale i třeba káva

Novoroční kocovina je každoročním stavem mnoha z nás

autor

Jitka Wolfová

01. ledna 2022

 
FOTO / Pexels
Trochu jste to přehnali se včerejšími oslavami? Pro mnohé z vás se oslavy protáhly až do rána, takže je to sotva pár hodin, co jste šli spát? Pokud vás probudila urputná bolest hlavy, závratě a cítíte, že dnešní den si nejspíš moc neužijete, máme pro vás tipy, jak si od kocoviny trochu pomoci. Léky na bolest ale nejsou tou nejlepší cestou.
Reklama

Oslavy nového roku se téměř nikde neobejdou alespoň bez sklenky vychlazeného sektu na přípitek. Někdy se to ale zvrtne a k sektu se přidá několik piv, pálenka, víno, míchané drinky a najednou se ráno probudíte a zjistíte, že vám za krkem sedí obrovská opice, která se vás ne a ne pustit. Když se to špatně sejde, může se vás držet i dva nebo tři dny, a to není nic příjemného. O to horší celá situace je, když si uvědomíte, že si za to můžete sami a že už to nejde vzít zpět.

Nejlepší lék na kocovinu je: nepít

Mezi typické příznaky kocoviny se řadí: únava, bolest hlavy, citlivost na světlo a zvuky, bolesti svalů, pocení, nevolnost, závratě, podrážděnost, zvýšený krevní tlak a žízeň z dehydratace. Pokud se tyto nepříjemné pocity týkají dnes i vás, naštěstí pro vás máme několik tipů, které vás samozřejmě zázračně kocoviny do pár minut nezbaví, ale mohou urychlit její průběh a zmírnit vaše utrpení.

Doplňte tekutiny

Základem by mělo být doplnit tekutiny, jelikož silné bolesti hlavy jsou při kocovině způsobeny právě dehydratací organismu. Pitná voda je nejlepší volbou, ale někteří lidé mohou mít neodolatelnou chuť také na kávu, která je může doslova nakopnout, dodat trochu energie a zlepšit koncentraci. Jen se ujistěte, že si dáte jen lehkou kávu, jelikož příliš mnoho kofeinu může ještě zhoršit dehydrataci.

Můžete-li, najezte se

Pokud máte nepřekonatelné chutě na něco tučného, je to jen a pouze proto, že vaše tělo má víc rozumu, než vy včera (bez urážky). Snaží se do vás dostat nějaké cukry a doplnit energii, protože obojího máte v tuto chvíli nedostatek. Nadměrné pití alkoholu totiž vede ke snížení hladiny cukru v krvi, takže kromě tekutin potřebujete rovněž stabilizovat jeho hladinu.

Ovarová polévka

Kdo z vás vařil předchozí večer ovar a zbyl mu z masa silný vývar, může si z něj připravit chutnou polévku, která dodá tělu chybějící tekutiny, ionty i potřebnou energii. Nemáte-li vývar a nejste-li ani schopni si ho ve vašem stavu připravit, rozetřete na talíři stroužek nebo dva česneku, osolte, zakápněte olivovým olejem a zalijte vroucí vodou.

Sladké perlivé nápoje

Mnoho z nás má po probuzení chuť na colu a podobné nápoje, protože si je spojujeme s příjemnými pocity a osvěžením. Ve skutečnosti nám mohou opravdu pomoci, protože doplní jak potřebné tekutiny, ale i cukry, tedy dvě věci, které naše tělo právě potřebuje.

Ledové mléko

Představa ledového mléka možná není zrovna příjemná, ale některým lidem tento "lék" skutečně pomáhá. Mléko je totiž schopné neutralizovat překyselený žaludek. Může vám ale pomoci i smetanová zmrzlina nebo banánový koktejl s medem, který navíc dodá tělu i energii a draslík.

Zkuste zázvor

Nejen při chladných podzimních večerech, ale i po dlouhé silvestrovské party oceníte tento silný voňavý kořen, který kromě prohřátí organismu výrazně zmírňuje i účinky nevolnosti. Ne nadarmo je hojně využíván i v podobě lízátek v těhotenství, kdy o každodenní nevolnosti není nouze. Při kocovině nastrouhejte kousek zázvoru, přelijte vařící vodou a oslaďte medem, který dodá rovněž potřebnou energii.

Doplňte vitaminy

Alkohol z vašeho těla vyčerpává širokou škálu vitaminů, aminokyselin, mastných kyselin, enzymů, bílkovin a minerálů. Jejich nedostatek může přispívat k příznakům kocoviny, což často způsobuje horší kocovinu nebo prodlužuje dobu potřebnou k jejímu překonání. Nejhůř je na tom hořčík, ale potřeba je doplnit i vitamin C a pomůže i ostropestřec, který podporuje správnou funkci jater.

Čerstvý vzduch

Vlažná sprcha a čerstvý vzduch může pomoci víc, než si myslíte. Svižná procházka na čerstvém vzduchu okysličí krev a příznaky kocoviny se zmírní. Bohužel neexistuje žádný lék, který by jako zázrakem vymazal včerejší noc a obsah alkoholu, který vám teď ještě nejspíš koluje v žilách. Vlažná sprcha, čerstvý vzduch a krátká procházka však patří k osvědčeným metodám, jak si trochu ulevit.

Na léky raději zapomeňte

Možná jste zvyklí vzít si po ránu jeden nebo dva růžové prášky s očekáváním, že vám bude lépe. Většinou to stejně nepomůže a navíc je to další zátěž pro zažívací trakt. Co ovšem může pomoci jsou anacida na pálení žáhy, pokud je to při kocovině právě váš problém.

Jděte si lehnout

Původcem kocoviny je kromě alkoholu také nedostatek spánku. Tělo je díky přemíře alkoholu vyčerpané a potřebuje nabrat síly. Nenuťte se proto vstávat zbytečně brzy a dopřejte si ničím nerušený spánek. Ovšem ani nadbytek spánku není vhodným lékem.

Zdroj: health.harvard.edu, idnes.cz, singlecare.com.

Další zajímavé články