Kultura a styl

Vrhněte se na předjarní úklid a odmastěte všechny plochy ve vaší kuchyni. I ty těžko dostupné

V čisté kuchyni se vaří o poznání lépe

autor

Jitka Wolfová

17. února 2022

 
FOTO / Depositphotos
Bez ohledu na to, jak čistotný kuchař si myslíte, že jste, vaše kuchyně se nevyhnutelně za nějaký čas trochu ušpiní. Máslo, olej, nepřilnavý sprej, to vše má na svědomí, že se mastnota časem nahromadí a najednou ji vidíte všude kolem sebe od dvířek skříněk přes rukojeť mikrovlnné trouby, pracovní desku, dózy na potraviny až ke kuchyňskému dřezu. A není lepší čas na úklid než právě teď. Připravte se na jaro s čistou kuchyní bez otravné mastnoty.
Reklama

Než začnete s důkladným odmašťovacím maratonem, nejprve na to kuchyň připravte. Pokud povrchy, které chcete odmastit, obsahují i jiné nečistoty, drobky nebo jinou špínu, měli byste je nejprve těchto drobných nečistot zbavit. Proveďte to čistým hadříkem a jednoduchou směsí mýdla a horké vody. Poté opláchněte.

Zaschlé mastnoty se nejlépe zbavíte olejem

Vyzkoušejte domácí odmašťovače

Smíchejte 1 šálek octa se čtyřmi šálky vody v misce a poté směs přelijte do rozprašovače. Jakmile budete chtít čistič použít, nastříkejte roztok na povrch a nechte jej 10 minut působit. Poté setřete. Tato možnost funguje nejlépe pro mastnotu nebo skvrny, které jsou čerstvé.

Odolnou mastnotu, která už se u vás v kuchyni zabydlela před delší dobou, budete muset namíchat něco trochu silnějšího. V misce smíchejte 1 šálek octa se 3 šálky vody, 1 šálkem jedlé sody a 1/2 šálku saponátu. Tento roztok se nejlépe používá přímo z misky, takže do ní ponořte čistý hadřík, abyste na něj nanesli odmašťovač, a poté hadříkem vydrhněte mastný povrch. Nezapomeňte poté opláchnout hadříkem namočeným v čisté vodě.

Věřte nebo ne, mastnoty se můžete skutečně zbavit i olejem. Jednoduše vezměte lahvičku s rozprašovačem naplněnou olivovým olejem, nastříkejte na povrch, který potřebuje vyčistit, a nechejte 10 minut působit, než setřete. Olej skvěle uvolní i usazenou mastnotu. Pak už jen opláchněte hadříkem namočeným v roztoku saponátu a vody. Nakonec otřete čistým navlhčeným hadříkem.

Nebojte se problémových oblastí

Pracovní desky, dřez a skříňky patří k největším sběračům mastnoty v našich kuchyních. Když se do toho však opřete, vyčistíte každou oblast, i tu těžko dostupnou.

Odmaštění pracovních desek

Ať už máte plynový nebo elektrický sporák, je to místo, kde se mastnota usazuje nejvíce. Nastříkejte na celou plochu víceúčelový čisticí prostředek a nechte ho pět minut působit. Poté otřete hadříkem z mikrovlákna navlhčeným horkou vodou. Kombinace doby setrvání a horkého hadříku z mikrovlákna ukončí vaše strasti. Pokud nějaká mastnota stále zůstává, použijte další hadřík namočený do jablečného octa. Poté opět otřete navlhčeným hadříkem. Stejnou metodu můžete použít i pro čištění mastných pracovních desek.

Odmaštění dřezu

Dalším místem, které je každodenně vystavováno mastnotě, je kuchyňský dřez. Mytí nádobí, vylévání zbytků, to vše způsobí, že je dřez špinavý a mastný každý den. Nejprve vyčistěte oblast horkou vodou a saponátem na nádobí. Poté můžete na houbičku nasypat jedlou sodu a vydrhnout zbytky mastných povrchů. Ovšem pozor, jedlá soda může být mírně abrazivní, proto buďte opatrní, abyste nepoškodili povrch dřezu. Například u porcelánu se jí raději vyhněte. Naopak na dřezy z nerezu ji můžete použít bez obav.

Odmaštění mastných dvířek

Pokud máte skříňky umístěné výš, než kam dosáhnete, mastnota se snadno usadí jak na dvířkách, tak na vrchní ploše. Protože jsou skříňky svislé, není úplně jednoduché nastříkat přípravek a nechat ho působit, protože jednoduše stéká dolů. Chcete-li vyčistit mastná dvířka, použijte jednoduchý roztok saponátu na nádobí a hadřík z mikrovlákna navlhčený horkou vodou. Může to vyžadovat opakované utírání, ale obvykle to zabere. Pokud máte co do činění s odolnými zaschlými skvrnami, nejprve je rozpusťte olejem a poté se teprve pusťte do čištění saponátem.

Jedna věc, kterou je třeba vzít v úvahu při odmašťování skříní, je povrchová úprava. Pokud používáte jiný produkt než mýdlo, vždy jej nejprve vyzkoušejte na diskrétním místě, abyste se ujistili, že neopotřebuje povrch vašich skříněk. Obvykle jsou povrchové úpravy nebo tmely na dřevěných kuchyňských skříních poměrně odolné, ale rozhodně nemohou vydržet stejné drhnutí, které zvládne žulová pracovní deska.

Zdroj: allrecipes.com, thekitchn.com.

Další zajímavé články