Je to jako s každou potravinou. Není perlivá voda jako perlivá voda. I zde doporučujeme číst složení. I když se perlivá voda tváří jako čistá bez různých chemických přísad či příchutí, někdy to může být zavádějící. I perlivé vody s obsahem minerálů bychom měli pít umírněně a měli bychom je i střídat.
Jaké jsou výhody perlivé vody
Bublinky oxidu uhličitého se do vody přidávají z několika důvodů. Jeden z nich je, že voda je chuťově přijatelnější. Voda sycená oxidem uhličitým je vlastně slabou kyselinou uhličitou.
Má jemně nakyslou chuť, která působí osvěžujícím dojmem. Navíc se za ní schová i případná nepříjemná pachuť, kterou třeba voda z daného zdroje má. Oxid také působí jako jemný konzervant, takže voda vydrží déle svěží. A jaké mýty panují kolem pití perlivé vody?
Mýtus č. 1
První a velmi častý mýtus je, že nehydratuje. Perlivá voda je sice tvořena bublinkami, tedy oxidem uhličitým, ale to nebrání v tom, aby tělo dokázalo absorbovat vlhkost. Podle studií i u lidí po intenzivním tréninku dokázala sycená voda doplnit tekutiny stejně dobře jako ta obyčejná.
Mýtus č. 2
Ničí zubní sklovinu? Když do vody přidáte oxid uhličitý, vyrobíte z vody velmi slabou kyselinu uhličitou a tím získá i obyčejná voda lehce nakyslou chuť. Řada lidí si tak myslí, že právě kvůli obsahu kyseliny může sycená voda ničit zubní sklovinu.
To je sice pravda, ale jen poloviční. Jednak byste museli vypít za den přibližně šest lahví sodovky a ještě ji zkombinovat s dalšími kyselými pochutinami nebo džusy. A nebo si dopřávat pouze colové nápoje obsahující kyselinu fosforečnou, která skutečně zuby poškozuje.
Mýtus č. 3
Tloustne se po ní? Je pravda, že konzumace bublinek může vést k nadýmání, ale rozhodně ne k přibírání na váze. Pokud ovšem nebudete pít sladké sycené nápoje. Naopak, bublinky vám mohou pomoci v hubnutí. Pokud vypijete vodu s bublinkami na lačný žaludek, budete se cítit plní. A čím plnější se cítíte, tím méně jíte.
Mýtus č. 4
Způsobuje zdravotní problémy? Mezi největší mýty, které se lze i dnes dočíst, patří tvrzení, že pitím sycených nápojů si vyvoláte rakovinu žaludku, případně střev.
Stejně tak je nesmyslné si myslet, že si pitím sycené vody překyselíte organismus. Je ale pravda, že sycené nápoje mohou způsobit vzkypění žaludečních šťáv a tedy zavinit i pálení žáhy. To znamená, že pokud jste k pálení žáhy náchylní, měli byste zůstat u čisté vody.
Jaké jsou nevýhody perlivé vody
Jeden z názorů tvrdí, že oxid uhličitý je odpadní produkt našeho metabolismu. Je to přece právě on, kterého se zbavujeme při každém výdechu. Proč ho tedy do sebe ládovat? Další nevýhodou pro některé osoby může být právě tendence prokrvit všechno, s čím přijde oxid do kontaktu. Tak jako v našich ústech cítíme to známé štípání při pití syceného nápoje, tak se to děje i v žaludku.
A jaký je výsledek?
Jestliže netrpíte závažnými zdravotními problémy zažívacího traktu, můžete pít sycenou vodu zcela bez obav. Jako ale ve všem, co děláme, i zde platí, že bychom to neměli přehánět. Určitě je dobré pít i kvalitní vodu nesycenou. A rozhodně je vhodné vyhýbat se všem limonádám, ať už jsou či nejsou sycené.