Pití

Nejčastější zlozvyky při přípravě čaje. Vyhněte se chybám, díky kterým nápoj zcela znehodnotíte

Příprava čaje má svá pravidla

autor

Erika Tomanová

16. dubna 2021

 
FOTO / Depositphotos
Příprava čaje může být hotová věda. Nevěříte? Stačí se podívat na různé čajové rituály ve světě. Pojďme se ale podívat na zcela běžnou přípravu čaje, tak jak ho známe v našich končinách.
Reklama

Věděli jste, že i při takové obyčejné činnosti, jako je zalití čaje či jeho macerace se můžeme dopustit mnoha chyb? Ty přitom mohou mít negativní vliv na jeho výslednou chuť, aroma i účinek. Kterým chybám se tedy vyhnout?

Zalévání čaje

Kde může nastat problém při samotném zalévání čaje? Problémem je hlavně to, že jsme zvyklí zalévat čaj vroucí vodou. To však může mít negativní vliv na chuť a aroma nápoje. A tak musíme mezi druhy čajů při přípravě rozlišovat.

Nejčastější chyby při přípravě čaje

Například zelený čaj je ideální zalévat vodou s teplotou mezi 70°C až 80°C, a třeba bílý čaj vyžaduje ještě nižší teplotu. Stostupňovou zálivku potřebuje zpravidla silný černý čaj nebo čaj rooibos. Bylinné a ovocné čaje je vhodné zalévat vodou, ideálně s teplotou 90°C až 95°C. Ve všech případech je však vždy vhodné nechat vodu přejít varem a pak počkat, až ochladne na požadovanou teplotu. Jakou teplotu pro konkrétní druh čaje by měla voda mít, naleznete většinou na obalu. 

Dlouhé, nebo krátké louhování

Na obalu konkrétního čaje zpravidla nalezneme nejen informaci o teplotě vody jakou je čaj třeba zalít, ale také informaci o tom, jak dlouho je vhodné čaj nechat louhovat. A tento údaj je velmi důležitý. Doba louhování totiž výrazně ovlivňuje intenzitu a chuť nápoje.

Díky krátkému louhování bude čaj slabý a nevýrazný, ale příliš dlouhé louhování zase způsobí značné uvolňování taninů, v důsledku čehož bude čaj velmi tmavý, příliš silný a někdy až nepříjemně hořký. Zejména bílé, zelené či černé čaje není nutné louhovat dlouho, postačí 2 až 3 minuty, někdy i méně. Bylinné a ovocné čaje je možné podle druhu louhovat 5 až 10 minut. To, jak dlouho louhujeme čaj, výrazně ovlivní chuťový zážitek při jeho popíjení. Proto údaj o délce louhování nikdy neignorujte. Ideální je nastavit si stopky, díky kterým budete čaj louhovat přesný čas.

Množství vody je důležité

I poměr vody k čaji je důležitý. Chybné je, když čaj zalijete příliš velkým nebo naopak nedostatečným množstvím vody. Pokud je vody málo, výsledný čaj může být nepříjemně silný, když je vody příliš, bude slabý a bez chuti i aroma. U porcovaných čajů zpravidla nebývá problém, tápeme spíš u sypaných směsí. Ve většině případů postačí jedna čajová lžička na 250 ml. vody. Samozřejmě se tento poměr může u různých druhů čaje trochu lišit. Proto je opět třeba sledovat instrukce na obalu, díky kterým si připravíte dokonalý čaj.

Dbejte na kvalitu čaje

Chybu nemusíte udělat pouze při finální přípravě čaje, ale už i při jeho samotném výběru. Pokud si chcete čaj dokonale užít a vychutnat, měli byste se v první řadě zaměřit na jeho kvalitu. Zde platí, že ty dražší jsou zpravidla i kvalitnější. Nejlevnější porcované čaje vám jen stěží poskytnou takový zážitek, jako skutečně kvalitní čaj.

V čajových sáčcích se nejednou ukrývá mnoho čajového prachu, často i různá dochucovadla, umělá aromata a barviva. Nejvíce se vyplatí vybírat sypané čaje. Kvalitní sypané čaje by podle konkrétního druhu měly obsahovat celé sušené čajové lístky, části bylinek či sušené ovoce. Kvalitní čaj by přitom měl krásně vonět, a to ještě dříve než je vůbec zalitý vodou.

Čas podávejte ve spávný čas

Musíme zmínit i chybu, která nesouvisí přímo s přípravou čaje, ale s jeho podáváním. Myslíte si, že nezáleží na tom, kdy čaj podáváte? V tom se můžete mýlit. Záleží totiž na tom, o jaký druh čaje jde. Chutným ovocným čajem si zpravidla můžete zpříjemnit ráno i podvečer. Problémy však mohou nastat u zeleného či černého čaje, nebo u různých bylinkových čajů.

Tyto nápoje mají na naše tělo a mysl různorodé účinky. Právě zelený a černý čaj obsahují kofein a mají zpravidla povzbuzující účinky. Proto nejsou zcela ideální na popíjení těsně před spánkem, spíše nahradí šálek kávy během dne. Kromě toho je také vhodné rozmyslet si, kdy podávat čaj z bylinek. Mnohé bylinky mají povzbuzující účinky a jiné naopak tlumící účinky, které pomáhají zklidnit nervový systém a navodit spánek.

Další zajímavé články