Milovníků čaje je mnoho, ovšem ne všichni si doma nebo v práci připravují svůj oblíbený nápoj ze sypaného čaje. Většinou si čaj uvaříme ze sáčků, které ovšem nemusejí být vždy nezávadné.
Které jsou bezpečné?
Čajové sáčky nejsou všechny stejné. To znamená, že ne každý sáček musí nutně obsahovat mikroplasty. Než si tedy koupíte novou krabičku čaje, prozkoumejte, z čeho jsou sáčky vyrobeny.
Pozor ale dejte především na tzv. pyramidové sáčky. Ty totiž většinou plast skutečně obsahují. Naopak bezpečné jsou ty sáčky s čajem, které jsou vyrobeny z papíru. Takže příště se zajímejte o to, zda je váš čaj v papírových sáčcích, v plastových, v sáčcích z přírodního materiálu nebo ještě v kombinaci různých materiálů, včetně plastu.
Jenomže všichni výrobci se nechlubí informacemi o sáčcích na etiketách, a tak je někdy těžké určit, které jsou vlastně ty "zdravé". Obecně lze ale říci, že plastové sáčky jsou průhledné nebo vypadají jako hedvábné.
Miliardy plastových částic vyplavených ze sáčku
Nedávná studie sáčkových čajů vědce docela překvapila. Poté, co si uvařili čaj z plastového sáčku a podrobili ho expertíze, zjistili, že v čaji plavou doslova miliardy plastových částic.
Vědci v čaji našli mikroplasty, které jsou tenčí než lidský vlas, ale také nanoplasty, které jsou ještě 1 000krát menší.
Nicméně faktem zůstává, že vliv plastů na lidské zdraví není dosud zcela prozkoumán, nebo přinejmenším tyto informace v naší době plastové nejsou veřejné. Především z toho důvodu, že plasty zcela jistě požíváme ještě z dalších potravin, je ale důležité, abychom jich do těla dostali co nejméně. A pokud víme, kde se vyskytují, můžeme je sami eliminovat. Tak jako v pytlíkovém čaji.