Pití

Dobrá whisky potěší pod stromečkem každého muže. Rady, na co se při jejím výběru zaměřit

V supermarketu kvalitní whisky příště raději nehledejte

autor

Kateřina Kofroňová

29. listopadu 2021

 
FOTO / Unsplash
Najít vánoční dárek pro partnera, tátu, dědu, tchána či bratra, může být někdy velmi náročné. Tím spíš, pokud muž, pro kterého sháníte dárek, neholduje žádnému sportu, ani nemá oblíbený parfém. Každého muže ale potěší kvalitní whisky, kterou může po doušcích popíjet o samotě, s přáteli, nebo si z ní připravit oblíbený drink dle vlastního výběru.
Reklama

Pokud nesháníte něco, co by udělalo radost pod stromečkem abstinentovi, dobře vybraná whisky může být tím pravým dárkem. Ale i když dáte kvalitní whisky někomu, kdo alkohol rád nemá, když ji správně vyberete, může si obdarovaný přijít během pár let na slušné peníze. Whisky se totiž řadí mezi alternativní investice, jelikož ceny některých limitovaných edicí se mohou během pár let mnohonásobně zvýšit.

Raději single malt než blended

Pokud nemáte s výběrem whisky žádné zkušenosti, ale máte rádi kvalitu a chcete darovat jen to nejlepší v cenové kategorii, kterou si můžete dovolit, zaměřte se na několik bodů a raději se vyhněte supermarketům. Můžete zde narazit na whisky, které stojí kolem 200 korunu, ale jako whisky nechutnají, anebo jimi dokonce vůbec nejsou, byť etiketa tvrdí, že ano. Jak tedy poznat kvalitní whisky?

Než se začneme soustředit na jednotlivé body, pojďme si shrnout, co je to vlastně skotská whisky. Tak především se jedná o destilát, který byl vypálen ve skotské palírně a ze skotských surovin. Dále musí zrát alespoň 3 roky a 1 den na území Skotska a musí obsahovat minimálně 40% alkoholu. Kromě vody a karamelového barviva nesmí obsahovat žádné další přísady a musí projít alespoň dvakrát procesem destilace.

Způsob výroby

Prvním, na co se při výběru whisky zaměřte, je označení "blended" nebo "single malt". Když Skot řekne whisky, myslí tím jednoznačně single malt. Blended jsou obecně považovány za méně kvalitní whisky, jelikož jsou smíchány z několika druhů whisky z různých palíren. Naopak single malt whisky pocházejí pouze z jedné palírny a obvykle zrály v jednom sudu. Chcete-li udělat opravdovou radost a darovat jen to nejlepší, sáhněte jednoznačně po single malt whisky.

Odkud pochází

Nezáleží ale jen na tom, jak byla whisky vyrobena. Velmi důležitým kritériem je rovněž oblast původu, která má na výslednou chuť whisky největší vliv. Místní voda, ječmen, rašelina, ale i sudy ve kterých whisky zraje, jsou důležitými aspekty, které dodávají chuti na jedinečnosti. Existuje šest základních oblastí:

Highlands – silné a výrazné whisky s kouřovými tóny, Speyside – jemné whisky s bohatou chutí a nasládlými tóny, Lowlands – nejjemnější whisky bez kouřových tónů, Islay – nejvýraznější whisky s tóny rašeliny, kouře a dřeva, Islands – ideální pro ty, kteří začínají s kouřovou whisky, Campbeltown – whisky s bohatou chutí se silnými ovocnými tóny.

Jak dlouho zrála

Jemnost whisky ovlivňuje především doba zrání. Přičemž platí, že čím delší doba zrání, tím je chuť whisky komplexnější, méně zemitá a kouřová. Minimální doba, po kterou musí zrát whisky v sudu, jsou tři roky. Čím delší doba zrání, tím je i výsledná cena vyšší. Ovšem platí, že whisky, která zrála v sudu 10 let, je desetiletou whisky i v případě, že ji otevřete po dvaceti letech od koupě.

V čem zrála

Dalším důležitým aspektem je, v jakém sudu whisky zrála. Po dobu zrání totiž whisky přijímá do jisté míry i chuť a barvu ze sudu, ve kterém je umístěna. Nejčastěji se volí dubové sudy, ve kterých předtím zrály jiné destiláty, jako jsou například portské víno, bourbon, ale i rum či koňak.

Cena

I to, kolik whisky stojí, by vás mělo přesvědčit, že se jedná o kvalitní nápoj či nikoliv. Spodní cenovou hranicí dobré whisky je zhruba 600 korun, ale zároveň nemá smysl kupovat lahev dražší, než 1500 korun. Tím spíš, pokud ji kupujete muži, který nemá s pitím whisky zatím moc zkušeností.

Zdroj: thespruceeats.com, compari.cz.

Další zajímavé články