Tipy a triky

Tajemství kvetení vánočního kaktusu: Jak docílit toho aby, vám krásně vykvetl během svátků?

Vánoční kaktus je krásnou ozdobou každého slavnostního stolu

autor

Kristýna Maxová

07. listopadu 2023

 
FOTO / Depositphotos
Máte doma vánoční kaktus a rádi byste, aby vám během vánočních svátků krásně kvetl? Pak je nejvyšší čas s tím něco udělat.
Reklama

Vánoční kaktus můžete zakoupit i pod názvy Epiphyllum nebo Zygocactus. Tato krásná kvetoucí pokojovka původem pochází z deštných pralesů Střední a Jižní Ameriky, kde roste vysoko v korunách stromů. Kvete v období Vánoc, od toho je odvozen jeho název. Květy mohou mít bílou, žlutou, růžovou, fialovou nebo červenou barvu. Aby se i vám ukázal v té největší kráse, potřebuje k tomu určité specifické podmínky. Pokud je mít nebude, ukáže vám pouze pár kvítků, možná i žádné. Jak se tedy k němu chovat? Důležitá je péče právě teď na podzim.

Světlo na prním místě

Vánoční kaktus patří k těm rostlinám, které nemusejí být kvůli vánoční výzdobě nijak rychleny, jako je tomu například u hyacintu nebo narcisu. Je to dáno právě jeho tropickým původem. V pralesích, odkud pochází, totiž slunce nesvítí nijak dlouho, a tak se kaktus řadí mezi krátkodenní rostliny. Těm stačí k životu světlo méně než dvanáct hodin denně a probouzejí se ke květu až v druhé polovině roku, kdy se dny začínají krátit. A právě tento fakt musíte zohlednit i v případě, že chcete, aby vám kaktus vykvetl do Vánoc.

Nižší teplota, méně vody

Máte-li stále váš kaktus v pokoji, kde vám teplota přesahuje 20 °C, odneste jej pryč do místnosti, kde teplota nepřesahuje 15 °C. Ideální je například nevytápěná temná chodba nebo nepoužívaná místnost se zataženými žaluziemi. Pokud ale nemáte žádný takový prostor k dispozici, můžete dát rostlinu mezi okny kam nesvítí přímé slunce. Pozor však na mrazíky! Rovněž omezte zálivku, ale každý den můžete listy jemně rosit odstátou vodou. Takto jej nechejte do doby, než vám začne nasazovat poupata.

První poupata

Jakmile se objeví první poupata, začněte kaktus přihnojovat tekutým hnojivem (ideálně určeným pro kaktusy) a rostlině dopřejte také více vody. Ve chvíli, kdy budou placaté listy doslova obsypané plně vyvinutými a téměř rozvitými poupaty, můžete kaktus opatrně přemístit do vytápěného pokoje. Počítejte s tím, že v tuto chvíli se kvetení rozjede naplno. Proto to neuspěchejte, aby vám do svátků kaktus neodkvetl. Takže to udělejte asi tak týden před Štědrým dnem. Od té chvíle s ním nesmíte pohnout ani mírně pootočit, poupata by shodil. 

Následná péče

Pokud přesto rostlině začnou opadávat poupata, obvykle bývá na vině příliš suchý vzduch. Kaktus proto dál často roste, případně jej dejte do podmisky s kamínky. Nikdy ale nestříkejte vodu přímo na květy, začaly by se na nich tvořit nevzhledné skvrny. Až vám rostlina odkvete, pečlivě oberte všechny zbytky zvadlých a uschlých květů a kaktus odneste zpátky do chladné místnosti. Opět omezte zálivku i hnojení, a to až do jara. Jednou za tři až čtyři roky kaktus přesaďte, ale opatrně, nemá příliš rád jakékoliv změny. Stejně tak pozor na slunce, pořád mějte na paměti, že vánoční kaktusy ve své domovině žijí v džungli a přímé slunce nesnesou, usychají.

Autorský článek, další zdroje: prima-receptar.cz, living.iprima.cz

Další zajímavé články