Máslo, med ani vajíčka nejsou v dnešní době příliš levné. Když bude nějaká ze tří potravin v akci, je logické, že si ji koupíte i do zásoby, protože se to finančně vyplatí. V takovém případě byste však měli vědět, jak potraviny správně skladovat.
Uchování medu
Pokud si stáčíte vlastní med, neměli byste ho skladovat ve sklenicích po jiných potravinách. Máme tím na mysli třeba zavařené okurky. Může po nich zůstat zápach, kterým med načichne. Sklenice s medem byste měli uchránit před slunečními paprsky. Uskladněte je v temné a chladné místnosti.
Optimální teplota pro skladování medu je okolo třinácti stupňů Celsia. Med začne pomalu krystalizovat, což je běžné. Kvalita se tím rozhodně nezhoršuje. Nerozehřívejte zbytečně med jen kvůli tomu, aby byl tekoucí. Připravujete se tím o cenné látky, které med obsahuje.
Jak na skladování vajec
Teplota v místě, kde uchováváte vajíčka, by neměla překročit patnáct stupňů Celsia. Ideální teplota pro skladování vajec se pohybuje okolo pěti až osmi stupňů Celsia. Při skladování vajíčka nikdy neumývejte, protože byste tím narušili jejich ochrannou vrstvu. Skořápky nesmí být vlhké, protože by v nich mohly vzniknout plísně.
Vajíčka rozhodně neschovávejte v kartonovém obalu, ve kterém jste si je koupili. Najdete na něm totiž velké množství bakterií a nečistot, které se mohou přenést na další potraviny. V lednici rozhodně neukládejte vajíčka do jejích dveří. Jde totiž o nejteplejší místo v lednici, protože dveře často otevíráte. Umístěte je ideálně co nejvíce dozadu.
Správné skladování másla
Čerstvé máslo skladujte v teplotě okolo čtyř stupňů Celsia. Vydrží vám tak zhruba dva až tři měsíce. Pokud potřebujete, aby vydrželo déle, zmrazte ho. Tím prodloužíte jeho trvanlivost zhruba o dalších patnáct měsíců.
Měli byste však vědět, že když máslo zmrazíte a po nějaké době zase rozmrazíte, bude se rychleji kazit. Musíte ho následně spotřebovat za krátký čas. Kromě toho zmražením připravíte máslo o spoustu vitaminů a může i jinak chutnat.