Tipy a triky

Všeho moc škodí a u cukru to platí dvojnásob. Skvělé tipy, jak zkrotit chuť na sladké

I chuě na sladké je možné omezit

autor

Erika Tomanová

12. prosince 2020

 
FOTO / Depositphotos
Cukr má mnoho podob. Mnozí si ho představujeme jako bílou kostku, kterou si sladíme kávu či čaj, ale cukr je i fruktóza, glukóza a dokonce i med. Všechny cukry však mají něco společného - jsou to uhlohydráty, nebo jinak sacharidy, zásobující tělo energií. Ale všeho moc škodí, a u cukru to platí dvojnásob.
Reklama

Pokud cukr dokážete konzumovat  v umírněném množství, je to samozřejmě v pořádku. Pokud se jím cpete od rána do večera, koledujete si o zdravotní problémy. Dobrá zpráva je, že chuť na sladké je možné omezit. Poradíme vám, jak na to.

Kolik cukru je hodně cukru?

Ptáte se, kde je ta pomyslná čára, kterou byste v souvislosti s příjmem cukrů neměli překročit? Je to přibližně 5 procent denního příjmu kalorií. Když to proměníme na gramy, je to asi 11 gramů. Nikdy byste ale neměli konzumovat  více než 25 gramů cukru denně.

Jak držet chutě na sladké na uzdě

Odborníci se shodují, že pokud dokážete po jednom, dvou čtverečcích čokolády přestat, s potlačováním chutí ani začínat nemusíte, protože jste na tom dobře. Pokud však čokoládu zkonzumujete na posezení, máte už problém. Ale i tento problém je řešitelný. Pojďme se podívat, co pomáhá.

Zjistěte původ svých chutí

Podle odborníků byste si měli nejprve uvědomit, proč máte chuť na sladké. Původ vašich chutí je velmi důležité identifikovat proto, abyste s nimi skoncovali. Často se chutí na sladké projevuje obyčejný hlad. Proto mějte vždy po ruce chutnou a zdravou alternativu sladkostí nebo sáhněte po výživném a zdravém jídle, které obsahuje množství bílkovin a zdravé tuky. 

Dejte si vodu

Možná to zní neuvěřitelně, ale chuť na sladké může zahnat jedna jediná sklenice vody. Podle mnohých výživových expertů může dehydratace způsobovat chutě různého druhu. V našem případě právě na sladkosti.

Buďte aktivní

Někdy pomůže zahnat chuť na sladké aktivita. Zkuste chůzi či běh. Při sportu se vám totiž vyplavují endorfiny, které mohou "zaskočit" dopamin, který se vyplavuje potom, co sníme sladké. Odejít na procházku nebo si jít zaběhat vás rovněž vzdálí od ledničky či spíže.

Nádech, výdech

Odborníci radí zahnat chuť na sladké hlubokým dýcháním. Příliš jednoduché? Vyzkoušejte to! Jakmile dostanete chuť na sladké, dejte si 5 hlubokých nádechů a výdechů. Cvičení by vám mělo zabrat alespoň několik minut.

Zkuste sprchu

Někteří lidé tvrdí, že jejich chutě dokáže zkrotit teplá sprcha nebo vana v délce pěti až deseti minut. Žádný vědecký pokus sice zatím neproběhl, ale za zkoušku nic nedáte.

Vhodné potraviny

Chutě uspokojí i proteinová tyčinka. Na rozdíl od běžných cukrovinek má tu výhodu, že obsahuje bílkoviny, takže pocit zasycení vydrží delší dobu. Naproti tomu běžnou tyčinku plnou cukrů a ztužených tuků slupnete jako malinu, tělu nic nedá a dost možná se hned budete shánět po další. Připravit si můžete také sladký koktejl z proteinového prášku a vody nebo mléka.

Sáhnout můžete rovněž po batátech, tedy sladkých bramborách. Ty uvařte nebo upečte v troubě a posypte skořicí. Batáty jsou přirozeně sladké a bohaté na vlákninu, která dokáže zasytit.

Vyhněte se stresu

Vystresovaní lidé většinou více jí. Není totiž nic jednoduššího, než rychle sáhnout po nějaké dobrotě.  Budete-li v pohodě, pak se vám "dravčí" hlad a chutě na sladké bude dařit potlačovat mnohem úspěšněji.

Další zajímavé články