Ke Štědrému večeru kapr prostě patří. Upravit ho tak, aby nebyl cítit rybinou, chce trochu zkušeností. Jsou lidé, kteří na kapra nedají dopustit a tvrdí, že odér rybiny nebo bahna je absolutní nesmysl. Jenže citlivější konzumenti této sladkovodní ryby mají poněkud odlišný názor.
Ať je to pravda nebo mýtus, triky, které dokáží zápach i různé pachutě spolehlivě zlikvidovat, kapru nijak neuškodí.
Mléčná lázeň
Hlavní ingrediencí pro odstranění nelibé vůně z kapřího masa je obyčejné mléko. Postupů, jak na to, existuje hned několik.
Někdo používá pouze čisté mléko, do kterého nakrájeného kapra ponoří a nechá v této lázni alespoň jeden den. Nejlépe v lednici. Mléčnou lázeň můžete ještě vyšperkovat, a to tak, žo do tekutiny nakapete pár kapek citronové šťávy a přidá špetku soli. Pak stačí kapra do mléka ponořit a nechat v ledničce asi 60 minut.
I když mléčná lázeň patří mezi nejznámější metody, jak zbavit kapra zápachu, existují i další způsoby.
Bílé víno
Údajně například perfektně funguje, když naporcovaného kapra naložíte na pár hodin do bílého vína.
Pivní lázeň
Zajímavou vůni dodá prý kaprovi i pivní lázeň. Opět stačí nechat kapra máčet v pivu pár hodin před samotnou tepelnou úpravou.
Citron nezkazí žádnou rybu
Někdo se zase nechce zdržovat žádnou lázní a nedá dopustit na obyčejný citron. Pomůže prý to, když před obalením kapra pokapete citronem.
Sůl a odpočinek
Další z triků sází na to, že stačí kapra důkladně osušit, nasolit a nechat asi půl hodiny odpočinout. Teprve pak se pusťte do trojobalu.
Pomalé smažení
Někteří lidé zase tvrdí, že kouzlo voňavého kapra spočívá v jeho tepelné úpravě. Stačí údajně kapra smažit pomalu a pozvolna a po zápachu nebude ani stopy.