Tipy a triky

Jak skladovat kuchařky, aby nezabíraly místo? Udělejte si z nich hezkou dekoraci

Kuchařky by měly být v kuchyni stále při ruce

autor

redakce

11. března 2020

 
FOTO / Jumpstory.com
Kulinářské umění se stalo v posledních letech fenoménem. A pulty knihkupců tomu odpovídají. Kdejaký nadšenec do vaření čas od času neodolá a přinese si domů další knížku s recepty. Kde pro ně najít nejlepší místo?
Reklama
Reklama

Možná máte v obýváku nebo na chodbě velkou prostornou knihovnu a uvažujete, že přesunete všechny své kuchařky do ní. Není to dobrý nápad. Zbytečně na ně bude sedat prach. Kam jinam uložit kuchařské knihy než právě do kuchyně? Jedině tam je budete mít hezky při ruce, kdykoliv si nebudete moci vzpomenout, jak se připravuje oblíbená specialita nebo si jen budete chtít ověřit, zda postupujete správně. A když přijde chuť jen tak si v knihách zalistovat, lehce se s nimi přesunete do pohodlí.

Knihy vaši kuchyň zútulní

V kuchyni je třeba vyčlenit kuchařkám místo, a to i tehdy, kdy ji nemáte nijak prostornou. Knihy by měly být uklizené, ale stále k dispozici. Kde zřídit malou příruční knihovnu? Univerzální rada neexistuje, možností je však celá řada. Kuchařky můžete vyskládat do jednoho z otevřených modulů horní skříňky nebo jim vyčlenit zvláštní polici. Stejně tak ale mohou být součástí příborníku nebo vystavené na poličkách na boční straně linky. V případě příborníků je lepší oddělit osahané a zaprášené knihy od čistého nádobí.

Nejpoužívanější kuchařky si nechejte klidně položené na lince, pokud vám to její velikost dovoluje. Knihy tak budou plnit nejen funkci užitkovou, ale i dekorativní. Řešením může být menší knihovnička stojící v jídelně nedaleko varného centra. Inspirovat se můžete v naší bohaté fotogalerii.

Časopisy a sešity patří do šuplíku

Totéž neplatí o časopisech nebo sešitech plných výstřižků a receptů, které většinou nepůsobí zrovna výstavně. Pro ty je lepší vyčlenit místo v šuplíku nebo v některé z uzavřených skříněk. Vyvarujte se toho, skladovat jakýkoliv časopis s recepty. Do kuchyně patří jen ty oblíbené, případně novinky, které plánujete v brzké době vyzkoušet. Stoh receptů nevypadá nijak lákavě, navíc zbytečně zabírá v kuchyni místo.

Starožitnosti uložte mimo kuchyň

Pozor, všechny kuchařky do kuchyně skutečně nepatří. Řeč je především o svazcích, které jsou hodně staré a mají svou hodnotu, případně kousky, které jsou pro vás hodně důležité a neradi byste o ně přišli. Je pravda, že v kuchyni jsou knihy vystaveny vlhku a výparům, což jim rozhodně nesvědčí. Cenné svazky je proto lepší přesunout do místnosti, kde je sucho.

Stylový stojánek nesmí chybět

Až budete některou ze svých kuchařek používat během vaření, nezapomeňte na stylový držák. Výrobci je nabízejí v rámci drátěných programů, seženete ale i klasický dřevěný typ nebo modernější designové kousky. Stačí se poohlédnout po takovém, který se hodí do interiéru vaší kuchyně.

 
Vstoupit do diskuze
Další zajímavé články
Reklama