Zdraví

Syndrom karpálního tunelu je typickým onemocněním dnešní doby. Ulevíte si od něj ledováním, cvičením v teplé vodě i jemným třesením

Jak získat úlevu od bolesti karpálního tunelu doma

autor

Anna Janoušková

02. května 2022

 
FOTO / Unsplash
Nepříjemná a často paralyzující bolest v zápěstí vás často postihne ve chvíli, kdy je vaše zápěstí dlouhodobě a nadměrně zatěžováno. Nejčastěji k tomu dochází u sedavého zaměstnání při každodenní práci na počítači, kdy vaše ruce nestřídají různé činnosti a jsou neustále v jedné poloze. Syndrom karpálního tunelu vás dokáže vyřadit z pracovního procesu, protože s bolestivým zápěstím psát na počítači nelze a ani by se nemělo. Můžete se však pokusit zmírnit bolest a urychlit tak dobu léčby.
Reklama

Nejprve si pojďme vysvětlit, co je to vlastně karpální tunel. Podle definice euc.cz se jedná o průchod mezi předloktím a dlaní, který je ohraničený karpálními kostmi a vazy. Tímto místem pak procházejí všechny nervy, cévy a šlachy. K bolesti, která je pro syndrom karpálního tunelu typická, dochází z toho důvodu, že šlachy, které karpálním tunelem procházejí, při nadměrném zatěžování zmohutní a dojde k otoku vazu na zápěstí a k útlaku mediálního nervu (nervus medianus).

Karpální tunel trápí zhruba 4 % lidí

Typickými projevy jsou pak pocity mravenčení v ruce, bolest v zápěstí, oslabení funkce prstů a jejich mravenčení a brnění. Nejčastěji je bolest pociťována v oblasti prostředníčku, ukazováčku a palce - tedy prstů, které bývají nejvíce používány. Onemocnění se však může objevit i z jiných důvodů. Mezi nejčastější patří záněty šlach na ruce, v zápěstí nebo zánět žil, ale třeba i úrazy, těhotenství nebo menopauza. Postihnout vás však mohou i jako doprovodná komplikace při cukrovce či artritidě, nebo můžete sklony k syndromu karpálního tunelu i zdědit po svých předcích.

Jak si ulevit od bolesti

Pamatujte si, že si vždycky můžete vzít prášek na bolest, ovšem abyste se jakéhokoliv onemocnění opravdu zbavili, musíte zjistit jeho příčinu. A stejně tak je to i u syndromu karpálního tunelu. Pokud jej chcete opravdu léčit a vyléčit, je potřeba nejprve zastavit činnost, která způsobuje útlak mediálního nervu. Popřemýšlejte o činnostech, o kterých si myslíte, že mohou způsobovat necitlivost a bolest vašeho zápěstí, a pokuste se je zastavit nebo alespoň omezit. Danou aktivitu pak můžete obnovit až ve chvíli, kdy bolest ustoupí. Mezitím vám však nabízíme pět způsobů, jak si můžete od syndromu karpálního tunelu ulevit doma.

1. Místo ledujte

Terapie chladem či horkem dokáže opravdu zázraky. Bolest při syndromu karpálního tunelu můžete zmírnit přímým ledováním, nebo namočením zápěstí do ledové (či velmi studené lázně). Někdy dokonce dojde k úplnému odeznění potíží. Ledování můžete opakovat klidně několikrát denně, abyste si ulevili od bolesti. Ruku ale rovněž po celou dobu léčby zatěžujte co nejméně.

2. Fixujte zápěstí ortézou

Ve zdravotnických potřebách si kupte správně sedící ortézu a zápěstí zafixujte. Imobilizace místa, a to především během noci, kdy k nepříjemným pocitům brnění a mravenčení dochází nejčastěji, má na léčbu nezanedbatelný vliv. Stlačený nerv má díky znehybnění v neutrální poloze možnost regenerovat a nepříjemné pocity se zmírní a vy můžete v klidu spát.

3. Jemně třeste rukou

Nepříjemných nočních bolestí se můžete zbavit i jemným potřásáním ruky a zápěstí, nebo pověšením ruky přes okraj postele. Je to ideální cesta, jak zmírnit tlak na mediální nerv, pokud ještě nemáte svou ortézu. Podobný účinek mohou mít i další protahovací cviky zaměřené na prsty a zápěstí.

4. Cviky v teplé vodě

Napusťte si do umyvadla nebo jiné nádoby teplou vodu, která by měla mít okolo 33 až 37 °C. Ponořte ruce do vody a jemně přejíždějte sem a tam nebo prohýbejte ruce v zápěstí. Cviky a protahování v teplé vodě můžete provádět několikrát denně. Poté ruce zabalte do ručníku a nechte je ještě alespoň deset minut odpočívat. Efekt hojení můžete podpořit i promazáním bylinnou mastí s obsahem konopí či měsíčku. Je třeba mít ale na paměti, že masti a léky fungují vždy především jako podpůrná léčba, která má za úkol nepříjemné pocity potlačovat, nikoliv léčit příčinu nemoci. Pro uzdravení je v tomto případě vždy potřeba snížit zátěž, která je na zápěstí vyvíjena.

Jak syndromu karpálního tunelu předejít

Nejdůležitější ze všeho je proto předejít dalším bolestem úpravou pracovního prostředí. Pokud je vaší prací sedět celý den u stolu a psát na klávesnici, zaměřte se především na:

  • nastavení výšky židle (správné držení těla je rovněž důležité),
  • změnu polohy vaší klávesnice,
  • změnu polohy ruky a zápěstí (v případě potřeby vyměňte počítačovou myš),
  • vyvarujte se ohýbání zápěstí až nahoru nebo naopak dolů,
  • udržujte ruce v teple,
  • dělejte si pauzy od psaní a ťukání do klávesnice,
  • několikrát denně ruce protahujte.

Zdroj: health.clevelandclinic.org, dentimedshop.cz, bozp.cz, nhs.uk.

Další zajímavé články