Zdraví

Jsou všude kolem nás. Málokdo tuší, že jsou tyto plody nejen dobré, ale i velmi zdravé

Podzimní lahůdka, která léčí

autor

Erika Tomanová

31. října 2020

 
FOTO / Depositphotos
Podzimní období je bohaté na množství potravin, ke kterým běžně během roku nemáme přístup. Jedním z nich jsou jedlé kaštany, které sice bývají dostupné v obchodech celoročně, ale jsou neodmyslitelně spjaty právě s podzimem a hlavně s obdobím adventu.
Reklama

Jsou oblíbenou pochoutkou na vánočních trzích. Kornout pečených kaštanů už patří k adventní tradici, stejně jako adventní věnce. Kromě této klasiky existuje řada receptů, jak kaštany zpracovat. Ale proč vlastně jíst kaštany a jsou našemu tělu nějak prospěšné? 

Jak kaštany pomáhají našemu zdraví?

Kaštany obsahují množství minerálních látek, jako je kalcium, fosfor, draslík, síra, magnezium a železo. Obsahují vitaminy A, B i vitamin C. Zmínit můžeme ještě tanin, který patří k poměrně silným a účinným antioxidantů.

Pečené kaštany jsou pro mnohé symbolem podzimu

V lidovém léčitelství se jedlé kaštany doporučují na zlepšení nálady. Minerály které obsahují podporují paměť, čistí játra, snižují rizika vzniku psychických poruch a zmírňují stavy úzkosti. Kaštany rovněž zlepšují kvalitu naší pokožky i vlasů a působí preventivně proti řadě onemocnění, zejména kardiovaskulárním a respiračním.

Kaštany jsou také zdrojem vlákniny, která podporuje naše trávení, pomáhají udržet průchodnost střev a celkově podporují zdravou peristaltiku. A vhodné jsou i pro diabetiky. Mají totiž nízký glykemický index, a proto pomáhají předcházet zvýšení hladiny cukru v krvi.

Jaké kaštany jsou nejlepší?

Při nákupu kaštanů dejte pozor, aby nebyly napadené plísní. Doma je co nejrychleji zpracujte. Kaštany se jedí pouze tepelně upravené. Můžeme je péct, vařit, dělat z nich pyré nebo nádivku. Před tepelnou úpravou je vhodné kaštanům naříznout slupku do kříže. Na vypouklé straně kaštanu uděláme asi 2 cm dlouhé řezy kolmo na sebe. 

Nádivka z jedlých kaštanů

Nádivka z kaštanů má skvělou chuť a dodá vašemu pokrmu punc slavnosti. Jak na ni?

  • 250 g uvařených a oloupaných kaštanů
  • 250 g obyčejných rohlíků
  • 0,2 l mléka
  • 2 vejce
  • hrst hladkolisté petrželky
  • 60 g másla
  • koření - muškátový květ, bílý pepř, sůl

Vařené kaštany nastrouháme najemno. Rohlíky nakrájíme na kostky a dáme do hlubší mísy, pokropíme mlékem, aby nasákly. Přidáme kaštany, máslo utřené se žloutky, osolíme a okořeníme a přidáme jemně nasekanou petrželku. Poté vmícháme tuhý sníh z vaječných bílků. Nádivku pečeme na vymaštěném plechu nebo jí naplníme kuře, krůtu či masovou roládu.

Udělejte si kaštanovou tinkturu

Kromě konzumace jedlých kaštanů si můžete připravit kaštanovou tinkturu. Ta má dezinfekční a antibakteriální účinky a je skvělým lékem, když vám otékají nohy, trápí vás křečové žíly, hemoroidy, klouby či stále studené končetiny.

Kaštanovou tinkturu si můžete připravit z kaštanů, které nakrájíte na menší kousky a zalijete 40%  alkoholem. Nechte je v zavřené skleněné láhvi louhovat alespoň 6 týdnů, přeceďte a uložte na tmavé místo. Tinktura je vhodná na masáže křečových žil, bolavých kloubů a otoků. 

Sezóna kaštanů je právě v plném proudu a tak je nejvyšší čas je začít v kuchyni využívat. 

Další zajímavé články