Jako vždy za to může strava. Ale v případě acidózy nejde pouze o potraviny. Na vině je i špatný životní styl, který vedeme. Jaké problémy může acidóza způsobit a jak dostat tělo do rovnováhy?
Na vině je strava
Možná se vám to bude zdát otřepané, ale acidózu má nejčastěji na svědomí nezdravý životní styl. Jídla z kategorie rychlého občerstvení, které máme v současnosti v oblibě až příliš, totiž obsahují kyselinotvorné složky a celkově přispívají k tvorbě kyselého prostředí v těle.
A protože v kyselém prostředí se bakterie a viry množí jako houby po dešti, tělo se časem stává náchylné na nejrůznější onemocnění. Negativním způsobem ale přispívá i kouření, alkohol, cukr, pšeničná mouka, maso či káva, tedy v podstatě všechny obvyklé stravovací prohřešky.
Jak poznáte, že trpíte acidózou?
Nejčastějšími symptomy acidózy jsou bolesti hlavy, nespavost či neustupující únava. Z psychických projevů se při acidóze může dostavit deprese a co se fyzických problémů týká, spojuje se s bolestmi kloubů a svalů a s kožními problémy. Kvůli acidóze vám může také špatně trávit a příznakem může být i zavodňování organismu. Některé zdroje spojují dlouhodobě překyselený organismus i s mnohem vážnějšími onemocněními, jako je například mrtvice či infarkt.
Nenechte se zmást
Nenechte se zmást. Samotná chuť potravin nevypovídá nic o tom, jestli přispívají k tvorbě kyselin nebo zásad. Obecně vzato tvoří ovoce a zelenina zásady, na bílkoviny bohaté potraviny jako maso ryby, mléčné výrobky, vejce, ale také obilí a luštěniny zase tvoří kyseliny. Například mléko je zásadité, ale jeho bílkovina a tuk se v těle stanou silnými oxidanty, mléko je tedy v důsledku kyselinotvorné. Naopak citrusové plody sice chutnají kysele, ale působí zásadotvorně.
Jaké jsou kyselinotvorné potraviny?
- maso
- ryby
- mléko a mléčné výrobky
- vejce
- obilí a luštěniny
- cukr a umělá sladidla
- alkohol
- káva
Jaké jsou zásadotvorné potraviny?
- ovoce
- zelenina
Jak odkyselit organismus
Zdravotní problémy spojené s překyselením organismem sice vyznívají poněkud dramaticky, ale většinou se dají poměrně jednoduše eliminovat. Úprava stravy je přitom samozřejmě klíčová. V této podzimní době, kdy jsou očisty opravdu populární, si dejte zásaditý detox, vylučte tedy ze stravy kyselinotvorné potraviny a nahraďte je těmi, které v organismu tvoří vhodné zásadité prostředí.
Mezi zásadité potraviny řadíme téměř veškerou zeleninu, ořechy, ovoce. A stravu pak můžete při tomto detoxu doplnit o potraviny z neutrálního soudku, což jsou například rostlinné tuky, některé druhy mléčných výrobků či celozrnné produkty.
Zařaďte také pravidelný pohyb. Do práce pěšky, po práci na kolo nebo na brusle a večer si poctivě zacvičit. Že máte rádi jiný pohyb? Nevadí, hlavní je, aby ho bylo dostatek. Alespoň si pročistíte hlavu a ulevíte od stresu.
Je však jedna zásadní věc, kterou hlasatelé různých alkalických diet a zastánci platnosti fenoménu překyselení často opomíjejí. Jde o jeden proces v našem těle, konkrétně pak o regulaci pH krve o kterou se starají naše ledviny. Co z toho vyplývá? Při projevech překyselení se zaměřte na zdraví ledvin, ať mohou dobře fungovat a udržovat tak správné pH.
To obnáší především mít je v teple, dostatečně je “proplachovat” pitným režimem a nenadužívat léky - jednoduše omezit příjem syntetických toxických látek. Mezi jednoduché “tipy” lze zařadit také příjem "rozumné" míry soli a alespoň základní detoxikaci a očistu ledvin.