Zdraví

Nedejte nemocem šanci. Vsaďte na potraviny, které máte běžně ve spíži

Masový vývar je osvědčený lék

autor

Erika Tomanová

21. listopadu 2020

 
FOTO / Depositphotos
V letošním roce je snad víc než v jiných letech důležité se chránit před nachlazením a chřipkou. Máme pro vás potraviny, které vám výrazně pomohou s přirozenou ochranou.
Reklama

Nemocem, jako je chřipka a nachlazení, se člověk bohužel nevyhne. Dobrá zpráva ovšem je, že průběh nemoci a následné uzdravení je možné pozitivně ovlivnit i stravováním.

Některé potraviny léčí a dokážou s vaším tělem doslova divy

Připravili jsme pro vás seznam potravin, které vám při chřipce a nachlazení pomohou se co nejdříve uzdravit. Dobrá zpráva je, že jich většinu máte doma stále při ruce. 

Osvědčená dvojka

Řeč je o cibuli a česneku. Svým antibiotickým účinkem působí proti chřipce a nachlazení a dokáží nabudit imunitní systém. Likvidují v těle škodlivé bakterie a jejich přírodní sílu oceníte i při bolesti v krku nebo zánětu průdušek.

Jak využít česnek a cibuli?

  • Chcete vsadit na blahodárné účinky cibule, ale cibulový čaj vás neláká? Zkuste cibuli v salátu. V tomto případě sáhněte po šalotce, která není tak štiplavá, ale která má výraznější antibakteriální účinky.
  • Kromě klasiky v podobě cibulového či česnekového čaje můžete můžete tuto zeleninu využít i v nakládané formě.
  • Pokud jste ještě nezkusili pečenou cibuli, tak to určitě napravte. Stejně tak je skvělý i pečený česnek. Ten můžete natřít na chléb nebo použít do pomazánky.
  • Pokud chcete využít antibiotické účinky česneku okamžitě, nemusíte ho ani péct, ale použijte ho jako poslední ingredienci do hovězího či slepičího vývaru, který už sám o sobě působí na organismus velmi pozitivně. Jednoduše si jen prolisujeme čerstvý stroužek česneku a přidejte před jídlem do porce polévky.

Zázvor nejen do čaje

Dalším velmi užitečným pomocníkem při nachlazení je zázvor. Svými účinky překvapí nejen v podobě čaje. Zázvorový čaj je klasika. Pokud do něj přidáte citron a med, máte skvělou domácí medicínu. V této kombinaci působí blahodárně proti bolesti v krku, horečce a pomáhá i k pročištění nosních dutin. Bezkonkurenční je zázvorový sirup. Zázvor si můžete nastrouhat i do polévek či do omáček. Ani v nich neztrácí své antiseptické a protizánětlivé účinky a dodá pokrmu tu správně pikantní chuť.

Kurkuma 

Koření plné chutí má v tradiční čínské medicíně po staletí své pevné místo. Vedle toho, že skvěle zvýrazní chuť, podporuje organismus v boji proti nachlazení a chřipce. Konkrétní mechanismus zatím není znám, vědci nicméně předpokládají, že ovlivňuje některé buňky imunitního systému a jejich reakci na stimulanty.

Bez medu ani ránu

Med působí antibakteriálně díky vysokému obsahu antimikrobiálních složek a je ideálním spojencem, pokud vás škrábe v krku. Mnoho studií navíc dokládá, že u dětí tlumí med návaly kašle. Jak připravit nejlepší nápoj proti kašli a bakteriální infekci? Rozmíchejte čajovou lžičku medu ve skleničce teplého mléka.

Vývar jako lék

Hovězí či slepičí polévka se jako prostředek léčby nachlazení využívá už staletí. Není se čemu divit. Konzumací vývaru dodáte organismu dávku vitaminů, minerálů, kalorií a bílkovin, které tělo pro svoji regeneraci a uzdravení potřebuje. Vedle toho je polévka dobrým zdrojem tekutin, které jsou pro dostatečnou hydrataci organismu nezbytné.

Náš tip

Věděli jste, že vývar můžete i inhalovat? I tento způsob napomáhá zprůchodnit ucpaný nos. Stačí, když se nakloníte nad talíř vařící polévky, kterou konzumujete. Vývar obsahuje aminokyselinu cystein. Jedna z jeho forem stimuluje rozklad hlenu a působí protizánětlivě, protivirově a antioxidačně. Slepičí polévka tlumí aktivitu neutrofylů, které bývají původcem ucpaného nosu a věčného pokašlávání.

Další zajímavé články