Jedlé kaštany jsou nejen skvělou pochoutkou, ale i nečekaným léčivem. Upravují se mnoha způsoby, ale asi nejznámější způsob je pečení kaštanů. Nejlepší způsob uchování kaštanů je jejich zamražení v mikrotenových sáčcích. Po rozmrazení si zachovávají svou původní chuť.
Původ jedlých kaštanů
V období Antiky se jedlé kaštany rozšířily do Evropy, kde je pěstovali například staří Řekové a Římané. Nejednou zachránily chudé před hladem, a kromě toho se v dávných dobách používaly i jako platidlo. A nejen to, dokáží ještě mnohem více.
Co kaštany obsahují
- vitamíny K, E, B, C (vitamín C obsahují ve stejné míře jako například citrony)
- minerály - železo, zinek, vápník, draslík, fosfor, hořčík
- tanin - což je to účinný antioxidant
- 10% bílkovin
- biotin
- karoten
- kyselinu pantotenovou
- 30 - 60% škrobu
Prospěšnost kaštanů
Kaštany jedlé jsou vhodnou potravinou při hubnutí, protože mají nižší energetickou hodnotu než oříšky, chipsy nebo jiné slané pamlsky. Jedlé kaštany mají velké pozitiva na zdraví, trávení a podporují i zdravé hubnutí. Kde ještě pomáhají?
- zlepšují kvalitu kůže, vlasů a nehtů
- prospívají krevnímu oběhu a srdci, vhodné jsou při vysokém krevním tlaku
- jsou vhodné při revmatismu
- jsou dobré na žaludek a podporu trávení
- působí detoxikačně
- potlačují únavu a bolesti hlavy
- podporují imunitu
Kaštanům se připisují příznivé účinky při chudokrevnosti a chronickém kašli. Čerstvé kaštany jsou nízkokalorické, obsahují jen 180 kalorií na 100 gramů, což znamená, že jsou méně kalorické než například mandle, lískové oříšky nebo kterékoliv jiné sušené ovoce.
Kaštany neobsahují cholesterol a ani gluten, tím pádem z nich zaručeně nepřiberete. Plody jsou velmi výživné, obsahují 30 až 60 procent škrobu a šest až 10 procent bílkovin.
Pečené kaštany
Asi nejznámější úprava kaštanů je jejich pečení. Vůně, která se při tom uvolňuje je charakteristická a nezaměnitelná a kdo ji jednou ucítil, už ji nikdy nezapomene.
Jak na to?
- Kaštany vložíme do vody a necháme je po dobu několika hodin nasáknout vodou, abychom předešli jejich vysušení během pečení.
- Kaštany vyjmeme z vody, osušíme a z jedné strany nařízneme slupku do kříže špičkou nože.
- Rozložíme je na plech nebo pánev a pečeme 20 minut při 180-210°C, až se slupka otevře a kaštany jsou na povrchu křehké, ale uvnitř měkké. To otestujeme vidličkou, ale lépe je jeden kaštan z várky rozříznout.
- Horké kaštany trochu pokropíme vodou, zabalíme do starší utěrky, silně stlačíme, aby popraskala slupka, a necháme pět minut odležet.
Použití kaštanů v kuchyni
Nejčastěji se kaštany používají v kuchyni jako pečené, ale můžete je i uvařit. Jedlé kaštany jsou ideální pro přípravu různých krémů (kaštanové pyré), zákusků, koláčů a tepelně zpracované kaštany se hodí i jako nádivka či příloha k masu.