Lékořice lysá je léčivá bylina, která pochází ze Středomoří a v českých zemích se začala pěstovat až v 16. století. Vyrábí se z ní také pochotka zvaná pendrek, které se říká i sladké dřevo nebo sladké žíly. Její kořen obsahuje totiž glycyrizin, který je více než 30x sladší než sacharóza. Mimo sladkou pochutinu se z lékořice dá také vyrábět čaj, sirup nebo lékořicový olej.
Léčivé účinky
Lékořice má široký záběr účinků. V první řadě je to dobrý lék na všechny plicní choroby, jako je kašel, zahlenění, katar plic. Podporuje vykašlávání a působí antisepticky, mírně snižuje horečku, pomáhá při zažívacích potížích. Dále tlumí křeče a působí proti nadýmání. Hodí se pro léčbu žaludečních a dvanácterníkových vředů, zánětu žaludku. Pomáhá při látkové výměně. Podporuje tvorbu některých hormonů, a z toho důvodu se užívá při léčení ženských potíží spojených s klimakteriem a také endometriózou. Je také skvělým pomocníkem při alergiích, snižuje hladinu cholesterolu a stimuluje nadledvinovou kůru.
Přírodní kortikoid
Lékořice totiž pomáhá při nedostatku kortizolu a podle některých zdrojů dokáže nahradit i některé farmaceutické výrobky. Jednak některé látky obsažené v lékořici zabraňují rozpadu našeho vlastního kortizolu. Tedy, že kortizol zůstává tělu k dispozici delší dobu. Navíc je známo, že extrakt z lékořice byl i využit k výrobě některých léků ze skupiny kortikoidů. A v obou případech při vnitřním i vnějším užití. Doma si můžete vyrobit odvar z kořene lékořice, a to tak, že lžíce nadrceného kořene přelejete vodou a necháte louhovat 15 minut. A nebo si připravte mazání v podobě lékořicového oleje.
Postup
Připravíte si libovolný olej (lepší je olivový) a lékořicový kořen. Obě ingredience smícháte a v uzavíratelné sklenici louhujete, buď na okenním parapetu, ale klidně i na chladnějším místě. Kořen však musí být v oleji vždy celý ponořený. Doba louhování by měla být 10-14 dní, ale klidně i déle. Důležité je sklenici během té doby několikrát protřepat. Nakonec olej přeceďte a vymačkejte do něj i kousky lékořice.
Použití
Lékořicovým olejem můžete nahradit kortikoidové masti. Použít jej můžete na vyrážky, ekzémy, pupínky a jiná zánětlivá kožní ložiska. Vyzkoušet to můžete také v případě, kdy vás z nepochopitelného důvodu svědí pokožka nebo na ni máte suchá místa. Skvělé účinky na pokožku má také konopná kosmetika. Při nákupu je však potřeba vybírat opravdu jen tu kvalitní.