Zdraví

Z obyčejné lékořice si můžete připravit přírodní kortikoid

Lékořice totiž pomáhá při nedostatku kortizolu a podle některých zdrojů dokáže nahradit i některé farmaceutické výrobky

autor

Klára Sanders

31. března 2021

 
FOTO / Depositphotos
Když se řekne lékořice, většina z nás si představí sladký pendrek s velmi specifickou chutí. Ve skutečnosti jsou to vytrvalé byliny a polokeře se zpeřenými listy a bílými, žlutými nebo červenými květy v hroznech. Rod lékořice zahrnuje asi 20 druhů. Jako léčivo a v potravinářství se však používá zejména lékořice lysá.
Reklama

Lékořice lysá je léčivá bylina, která pochází ze Středomoří a v českých zemích se začala pěstovat až v 16. století. Vyrábí se z ní také pochotka zvaná pendrek, které se říká i sladké dřevo nebo sladké žíly. Její kořen obsahuje totiž glycyrizin, který je více než 30x sladší než sacharóza. Mimo sladkou pochutinu se z lékořice dá také vyrábět čaj, sirup nebo lékořicový olej.

Léčivé účinky

Lékořice má široký záběr účinků. V první řadě je to dobrý lék na všechny plicní choroby, jako je kašel, zahlenění, katar plic. Podporuje vykašlávání a působí antisepticky, mírně snižuje horečku, pomáhá při zažívacích potížích. Dále tlumí křeče a působí proti nadýmání. Hodí se pro léčbu žaludečních a dvanácterníkových vředů, zánětu žaludku. Pomáhá při látkové výměně. Podporuje tvorbu některých hormonů, a z toho důvodu se užívá při léčení ženských potíží spojených s klimakteriem a také endometriózou. Je také skvělým pomocníkem při alergiích, snižuje hladinu cholesterolu a stimuluje nadledvinovou kůru.

Přírodní kortikoid

Lékořice totiž pomáhá při nedostatku kortizolu a podle některých zdrojů dokáže nahradit i některé farmaceutické výrobky. Jednak některé látky obsažené v lékořici zabraňují rozpadu našeho vlastního kortizolu. Tedy, že kortizol zůstává tělu k dispozici delší dobu. Navíc je známo, že extrakt z lékořice byl i využit k výrobě některých léků ze skupiny kortikoidů. A v obou případech při vnitřním i vnějším užití. Doma si můžete vyrobit odvar z kořene lékořice, a to tak, že lžíce nadrceného kořene přelejete vodou a necháte louhovat 15 minut. A nebo si připravte mazání v podobě lékořicového oleje.

Postup

Připravíte si libovolný olej (lepší je olivový) a lékořicový kořen. Obě ingredience smícháte a v uzavíratelné sklenici louhujete, buď na okenním parapetu, ale klidně i na chladnějším místě. Kořen však musí být v oleji vždy celý ponořený. Doba louhování by měla být 10-14 dní, ale klidně i déle. Důležité je sklenici během té doby několikrát protřepat. Nakonec olej přeceďte a vymačkejte do něj i kousky lékořice.

Použití

Lékořicovým olejem můžete nahradit kortikoidové masti. Použít jej můžete na vyrážky, ekzémy, pupínky a jiná zánětlivá kožní ložiska. Vyzkoušet to můžete také v případě, kdy vás z nepochopitelného důvodu svědí pokožka nebo na ni máte suchá místa. Skvělé účinky na pokožku má také konopná kosmetika. Při nákupu je však potřeba vybírat opravdu jen tu kvalitní. 

 
Vstoupit do diskuze
Další zajímavé články