Zdraví

Stačí špatná úprava a ze zdravé potraviny je rázem život ohrožující pokrm

Fazole se musí řádně uvařit

autor

Erika Tomanová

03. května 2021

 
FOTO / Depositphotos
Asi nikdo nepochybuje o tom, že luštěniny jsou velmi zdravé. K nejoblíbenějším řadíme fazole, kterých se v současné době pěstuje až 500 odrůd. Věděli jste ale, že tato velmi zdravá luštěnina může být pro naše tělo nebezpečná?
Reklama

Hlavní výhoda fazolí spočívá v množství tvarů, barev i chutí, takže se v nějaké kulinářské podobě mohou zařadit do jídelníčku třeba každý den, a vždycky budou jiné.

Na co si dát pozor při přípravě fazolí

Dají se nejen vařit a zapékat, ale také nakládat a sterilovat, takže se jedná o luštěniny kulinářsky tzv. multifunkční. Dají se použít do většího počtu jídel než třeba hrách.

Fazole jsou zdravé

Fazole jsou velmi dobrým zdrojem vlákniny a navíc neobsahují téměř žádný tuk. Jsou vynikajícím zdrojem živočišných bílkovin a obsahují draslík, vápník, fosfor, hořčík, jód a železo, či kyselinu listovou, niacin i provitamin A.

Fazole a hubnutí

Fazole by měli do svého jídelníčku zařadit ti, kteří se snaží zdravě hubnout. Dobře se totiž osvědčily při snižování tělesné hmotnosti. Jsou vydatným zdrojem vlákniny. Jeden šálek vařených bílých fazolí obsahuje 19 gramů. A co to znamená pro redukční dietu?

  • Vláknina naplní žaludek, takže člověku rychle dodá pocit sytosti.
  • Fazole mají jen minimum tuku, složeného hlavně z nenasycených mastných kyselin.
  • Lze z nich bez tuku načerpat i dostatek bílkovin.

Pozor na přípravu

Je ale třeba pamatovat, že na rozdíl od hrášku, na kterém si můžeme pochutnat i v syrové podobě, fazole se syrové konzumovat nesmí!

Právě tepelná úprava je u fazolí velmi důležitá. Všechny fazole (až na fazole Mungo a Adzuki) jsou totiž za syrova jedovaté. Jedovaté jsou i jejich lusky, klíčky a další části. Obsahují jedovatý phasin, jenž může citlivějším lidem způsobit střevní problémy, či dokonce těžkou otravu. To platí také o fazolích nedovařených. Důkladnou tepelnou úpravou se však toxická bílkovina zlikviduje.

Jak správně vařit?

Fazole bychom měli především dlouho namáčet. Po několika hodinách bychom měli vodu slít a vyměnit za čerstvou. Poté by měl nastat intenzivní var. Některé zdroje uvádějí alespoň 10 minut, což se samozřejmě týká zejména fazolových lusků, které se připravují často jen krátce. Při nedostatečné teplotě sice fazolové lusky měknou, ale obsah jedu se v nich dokonce zvyšuje.

U klasických fazolí trvá vaření do měkka mnohem delší dobu a není proto problém s obsahem jedu. Výjimku může tvořit situace, kdy vaříme fazole ve vodě, ve které se namáčely a máme raději fazole tvrdší. Pak samozřejmě nastane problém. Pokud připravujeme fazolové lusky na pánvi, rozpálíme ji na vysokou teplotu a dbáme na to, abychom fazole promíchávali a aby restování trvalo dostatečně dlouhou dobu.

Jak se otrava projeví

Nejčastějšími projevy je nevolnost, zvracení a průjem. U malých dětí či oslabených jedinců se ale může jednat i o otravu s fatálními následky. Pokud dítě sní syrové fazole vyhledejte okamžitě lékaře. Nezaměňujte ovšem nadýmání, které u některých osob po konzumaci fazolí nastane s otravou. Nadmuté břicho je dáno chybějícím enzymem, který se podílí na trávení polysacharidů. Pokud budete jíst fazole pravidelně, tento enzym se obvykle začne tvořit a vy přestanete mít s fazolemi a dalšími luštěninami problém.

Víte, že...?

Černé neboli želví fazole se nejvíc uplatní v polévce, která tak získá krásnou barvu. Červené zase mají lehkou příchuť kaštanů. Všechny fazole by se ale měly kombinovat pouze se surovinami, které zmírní jejich nadýmací efekt, třeba čerstvými listy majoránky, ale například i se slaninou nebo česnekem.

Další zajímavé články