Pokud si tedy nechcete zadělávat na potíže, tak se seznamte s potravinami a kořením, které sice skvěle chutnají, ale mohou naše tělo pořádně potrápit.
Pálí tak, že mohou zabít
Chilli papričky dodají našemu pokrmu skvělou pikantnost. Kapsaicin v přiměřeném množství má navíc blahodárné zdravotní účinky. Obsahuje hodně vitamínů, pomáhá při kloubních onemocněních, zlepšuje krevní oběh i metabolismus.
Dá se použít dokonce jako anestetikum. Ale nic se nesmí přehánět. Kapsaicin, pokud to přeženete, může být i životu nebezpečný. Smrtelná dávka při požití je 190 miligramů na jeden kilogram živé hmotnosti. A mnohá úmrtí při "soutěžích" v pojídání chilli papriček to jenom potvrzují.
Krásně voní, ale může omámit
Muškátový oříšek je v některých pokrmech nepostradatelný. Ale i při jeho používání je nutné být opatrný. Při vysokých dávkách totiž působí jako droga. Dávky nad 25 gramů už údajně vedou ke kómatu a následné smrti. Jeho narkotický účinek sice může v nižších dávkách působit jako prostředek proti nespavosti či pro uklidnění při extrémním stresu a nervozitě, při požití vyšších dávek však dochází k otravě.
Ta se projevuje malátností, ospalostí, zmateností, někdy úzkostí, vytržením z reality apod. Při hodně vysokých dávkách pak může člověk upadnout do hlubokého a dlouhého spánku, v některých případech i doprovázeného halucinacemi. V extrémní situaci by silná otrava mohla skončit i smrtí. Intoxikace je většinou spojena se silnou nevolností, následným zvracením, s bolestí hlavy a někdy i změnami v motorice.
Běžně používaná a skutečně nebezpečná
Nebezpečná je i syrová rebarbora. Rebarborový koláč je sice výtečný, ale konzumace některých syrových částí této rostliny vás může i zabít. Před rebarborou se je dobré mít na pozoru. Listy totiž obsahují mj. nebezpečnou kyselinu šťavelovou.
Její obsah se přitom zvyšuje v době květu i v řapících, takže ke konzumaci jsou obvykle doporučovány jen od poloviny května do poloviny června. Rebarboře by se měli úplně vyhnout lidé trpící revmatismem, dnou, ledvinovými kameny, stejně jako ti, kteří mají problémy s ledvinami, močovým měchýřem a žaludečními kyselinami. Konzumovat by ji neměly ani děti do 10 let a těhotné a kojící ženy.
Fazole jsou zdravé, ale pozor na přípravu
Jsou bohaté na vlákninu a antioxidanty a jsou považovány za zdravou plodinu. Platí to ovšem jen tehdy, pokud jste je vařili nejméně deset minut. Pokud byste si na nich pochutnali v syrové podobě, toxin fytohemaglutinin by vykonal své. Otrava by se projevila silnou nevolností až křečemi zažívací soustavy, podobně jako při otravě zkaženým jídlem.
Para ořechy jen v omezeném množství
Para ořechy jsou zdrojem selenu, tedy stopového prvku, který hraje zásadní roli v reprodukci a pomáhá lidskému tělu bojovat s infekcemi. I v tomto případě bychom však měli být opatrní. Pouhý jeden ořech může obsahovat až 90 mikrogramů selenu, což je téměř dvakrát tolik, než je doporučovaná denní dávka!
Pokud si občas dopřejete několik para ořechů, nic se samozřejmě nestane. V případě, že se s nimi budete ládovat každý den, vám však hrozí nepříjemné zdravotní problémy jakými může být například vypadávání vlasů, gastrointestinální a neurologické problémy, závratě či dokonce, u zvláště citlivých jedinců, selhání ledvin.