Odborníci na výživu se shodují na tom, že spotřebu průmyslově zpracovávaných potravin bychom měli raději omezovat. Pokud máme tu možnost, snažme se konzumovat ty potraviny, které prošly žádným, nebo co nejjednodušším výrobním procesem. Průmyslově zpracované potraviny totiž opravdu nejsou pro náš organismus to pravé ořechové. Co všechno obsahují a proč nám mohou škodit?
Zpracované potraviny jsou návykové
Potraviny se průmyslově zpracovávají různým způsobem. V podstatě se používají dva základní způsoby. Prvním je mechanický způsob zpracování a druhým je způsob chemického zpracování. Ale existuje pochopitelně i kombinace obou způsobů. A i když to na první pohled nevypadá, všechny metody ubírají potravinám na kvalitě.
Mechanickým způsobem se rozumí kupříkladu rozemletí masa. Největším problémem je, že na výsledném produktu vůbec nepoznáte, co všechno obsahuje či může obsahovat. Prostě to vypadá jako mleté maso. A pokud se zaměříme třeba na salámy, které mleté maso obsahují, pak zjistíme, že v mnohých případech obsahují třeba pouhých 30% masa a zbytek tvoří mouka a nejrůznější další přísady. Jak zdravý takový produkt je, si asi domyslíte sami.
U chemického zpracování se do potravin přidávají konzervanty, barviva, sladidla a podobně. Ty sice dodají výrobku úžasnou barvu a lákavou vůni, avšak ničí vitaminy a jiné živiny. Nejhorší však jsou potraviny, které obsahují přidaný rafinovaný cukr nebo transmastné kyseliny.
V každém případě se tímto zpracováním mění způsob, jakým jsou potraviny následně metabolizovány a zužitkovány v těle. Konzumace zpracovaných nebo vysoce koncentrovaných potravin může uměle stimulovat dopaminové neuropřenašeče, který pak vyvolávají na určitých potravinách závislost. A každá taková závislost našemu tělu rozhodně neprospívá.
Cukry a tuky jako největší zlo
Je jasné, že problémem jsou zejména umělá sladila, barviva, konzervanty či texturanty. Avšak v potravinách se nevyskytují v takové míře, aby naše zdraví nějak výrazně negativně poškodily. Rizikem je v tomto případě spíše jejich častá a pravidelná konzumace. Nejvíce problémové jsou však přidané cukry a tuky.
Proč? Protože kvůli těmto přidaným složkám jednak tloustneme a také si zvyšujeme riziko onemocnění řady orgánů. Rychlé cukry silně zatěžují játra, způsobují výkyvy krevního cukru a následně zatěžují i slinivku, která musí náhle produkovat velké množství inzulínu. A cukrovka II. typu je na cestě.
Mohou vést k depresi i k problémům s pamětí
Složky ve zpracovaných potravinách jsou často levné a bez výživových hodnot. Například rafinované tuky a oleje používané ve zpracovaných potravinách nahrazují zdravé esenciální mastné kyseliny nezbytné pro zdravou hladinu cukru v krvi, náladu a paměť. Jejich konzumací dochází k pozvolnému poškozování srdce i mozku.
Co je dobré omezit
Průmyslově vyráběným potravinám se dnes v našem stravování budeme vyhýbat jen stěží. Dobrým rozhodnutím proto je spotřebu těchto potravin co nejvíce omezit a zaměřit se na konzumaci čerstvých potravin.
Vyhněte se konzervám a polotovarům a vsaďte na čerstvé produkty. Myslete na to, že každý průmyslově zpracovaný výrobek je ochuzen o mnoho vitamínů a živin a naopak je obohacen o mnohdy zdraví škodlivé látky. Dbejte na to, co jíte a snažte se omezit konzumaci zejména:
- sladkých tyčinek, sladkostí, sušenek, sladkých polotovarů, cukrovinek
- instantních jídel, nudlí, směsí
- polotovarů
- slazených a dochucovaných nápojů
- mražených potravin či potravin, které již prošly smažením
- potravin, které se skládají převážně z cukrů, olejů či tuků…
Čtěte řádně etikety
U průmyslově vyráběných výrobků je dobré číst etikety. Pokud různým látkám na etiketě nerozumíte a nechce se vám jejich význam hledat, řiďte se jednoduchým pravidlem. Čím méně toho je na etiketě uvedeno tím lépe.
Mají dlouhou trvanlivost, ale zkracují lidský život
Chemické látky, přísady a konzervanty přidávané do zpracovaných potravin umožní, že výrobek vydrží dlouhou dobu a zvýrazní chuť jídla . Ale častou konzumací potravin s dlouhou dobou trvanlivosti si zhoršujete zdravotní stav a zkracujete život.