Zázrak přírodní medicíny
Konzumace česneku našemu tělu velice svědčí, jelikož působí preventivně proti rakovině tlustého střeva, žaludku a říká se o něm, že je přírodním antibiotikem. Má silné antibakteriální, antimykotické a antivirové účinky a pomůže nám při léčbě, ale i v rámci prevence před nejrůznějšími onemocněními.
Aby nenadýmal
Některým lidem však způsobuje nepříjemné nadýmání, a tak se může stát, že na tento přírodní lék zanevřou. To je však velká škoda. Zaprvé se bez něj řada jídel zkrátka neobejde a za druhé se dá připravit tak, aby nenadýmal. Vždyť co by byly bramboráky, pečené maso, nebo třeba špenát bez česneku? A co pečený česnek, česnečka nebo třeba česneková pomazánka? Abyste si všechny tyto dobroty mohli dopřávat, stačí si dopředu připravit domácí česnekovou pastu. A když z každého stroužku vyndáte klíček, který se nachází uprostřed, po nadýmání nezbyde nic než vzpomínka.
Co budete potřebovat
- česnek
- sůl
- sádlo/olej
Začněte tím, že si požadované množství česneku oloupejte. Při větším množství stroužků je to celkem náročná práce, proto si pomozte například silikonovým loupačem na česnek, který vypadá jako váleček, do něhož vložíte česnek, poválíte a máte oloupáno. Také pomáhá stroužky hodinu před loupáním naložit do teplé vody.
Jakmile budete mít stroužky oloupané, podélně je rozkrojte a vyjměte vnitřní klíček, který je častým důvodem nadýmání a nepříjemných zažívacích obtíží. Připravené stroužky česneku si můžete připravit hned na tři způsoby.
Naložený česnek se solí
Na jeden kilogram česneku budete potřebovat alespoň 200 g soli. Na výslednou chuť má velký vliv vybraná odrůda, proto pokud můžete, zajděte si do tržnice, kde by vám dobře informovaný prodejce měl poradit, který česnek je vhodný a které odrůdy méně nadýmají. Česnek oloupejte, zbavte klíčků a rozmixujte. Doporučujeme česnek loupat v gumových rukavicích, protože takové množství česneku by mohlo poleptat citlivou pokožku. Namletý česnek promíchejte se solí a uzavřete ve sklenicích. Skladujte v chladu.
Česneková pasta s olejem
Přepůlené stroužky česneku vložte do kuchyňského mixéru a zalijte je do poloviny kvalitním olivovým olejem. Poté rozmixujte na jemnou pastu. Zvládnete to ale i tyčovým mixérem. Rozmixovanou pastu přelijte do vyvařené skleničky s uzávěrem a skladujte v lednici.
Česnek v sádle
Na půl kilogramu česneku budete potřebovat 200 gramů sádla a 90 g soli. Oloupaný česnek, který jste zbavili klíčků, prolisujte, umelte nebo umixujte na kaši. Osolte. Na pánvi si rozpusťte sádlo a přidejte rozmixovaný česnek se solí. Dobře promíchejte a ještě teplou směsí plňte skleněné dózy. Dejte však pozor, směs se pánvi nesmí vařit. Sádlo by se mělo jen rozehřát. Vychladlou pastu uchovávejte v chladu.
Zdroj: bezvarady.eu, jaktak.cz.