Pití

Potraviny, které pomohou odbourat alkohol z krve. Rychle a jednoduše

Existuje pár tipů, jak odbourat alkohol z krve

autor

Erika Tomanová

04. září 2020

 
FOTO / Depositphotos
Dobrý sluha, ale špatný pán. Tak se o alkoholu velmi často mluví. Dokáže rozproudit zábavu, ale ve velkém množství dokáže nadělat nepříjemnosti. Sice se po prvním skleničce cítíte skvěle, po druhém se možná vznášíte a je vám příjemně, ale po celé láhvi to už tak růžové není. A růžové to není zejména následující ráno.
Reklama

Alkohol se totiž rychle vstřebává ale velmi pomalu vylučuje. Každou sklenku byste ideálně měli zapít čistou vodou nebo minerálkou a zakousnout něco malého. Jak odbourat alkohol z krve rychle a jednoduše? Vsaďte na potraviny, které vám s tím pomohou. 

Vsaďte na banány

Banány obsahují velké množství vody. Když lidé pijí alkohol, většinou si k němu nedávají vodu, takže jsou pak dehydrovaní a druhý den je jim špatně. Banány obsahují draslík, který napomáhá zabraňovat minerální nerovnováze, která se spojuje s pitím alkoholu. Pokud sníte před tím, než se půjdete bavit, alespoň dva až tři banány, bude vám druhý den lépe.  

Vsaďte na potraviny, které vám pomohou odbourat alkohol 

Grapefruit plný antioxidantů

Grapefruit nemusí všem lidem chutnat. Organismu však výrazně prospěje a stojí za to ho jíst, i když zrovna neplánujete pít alkohol. Obsahuje vitamin A a C, což pomůže játrům se rychleji po bujarém večírku vzpamatovat. Dále má v sobě naringin a naringenin. Jde o antioxidační sloučeniny, které pozitivně ovlivňují játra.

Ovesné vločky

Ovesné vločky nemusí patřit mezi vámi preferované potraviny, ale budete se po nich cítit lépe. Obsahují bílkoviny a vlákninu. Díky tomu se po nich cítíte sytí, aniž byste jich museli sníst velké množství. A obsahují množství vitaminu B6 a železa. Obě složky působí prospěšně na játra a ochraňují je před následky způsobenými alkoholem.

Tučný losos

Losos obsahuje bílkoviny, které zpomalují vstřebávání alkoholu. Znamená to, že by měl zabránit tomu, abyste se opili rychle. Jde o potravinu, která prospívá organismu svým výjimečným složením. Losos obsahuje omega-3 mastné kyseliny, které pomáhají snížit škodlivé účinky způsobené nadměrnou konzumací alkoholu.

Super avokádo

Avokádo je super potravina, která zajistí, že vám během pití alkoholu nebude moc špatně. Obsahuje zdravé tuky, které pomáhají zpomalit vstřebávání alkoholu do krve. Kromě tuků obsahuje i draslík, což má společné s banány.

Polévka je grunt 

A to platí i v případě kocoviny. Dobrý silný vývar nebo česnečka vás doslova postaví na nohy. Tělu navíc polévky dodají celou řadu vitaminů a minerálů, doplní chybějící tekutiny i ionty. 

Co jíst během večera?

Nezapomeňte během večera prokládat skleničky alkoholu čistou vodou, která vám pomůže doplnit ztracené tekutiny. Alkohol totiž dehydruje organismus a tím i nadměrně zatěžuje ledviny. Jak prokázala klinická studie, je ale třeba pamatovat na to, že pití vody neovlivňuje rychlost odbourání alkoholu z těla.

Během pití alkoholu snězte větší porci tučného jídla. To pomůže, aby se alkohol mohl pomaleji vstřebávat a tělo se bude moci lépe vypořádat s postupným odbouráváním alkoholu.

Vyhněte se kávě a energetickým nápojům. Obsahují kofein, který má močopudné účinky. Tím zvyšuje dehydrataci již způsobenou samotným alkoholem. Navíc, studie poukázaly, že kofein je zodpovědný za pomalejší odbourávání alkoholu.

Bez ohledu na to, zda vám uvedené potraviny pomohou cítit se lépe, je stále třeba myslet na to, že alkohol se opravdu z těla odbourává pomaleji, než jste ochotni si připustit. Navíc je známo, že ženský organismus jej odbourává ještě pomaleji než mužský. A při náhodné ranní dopravní kontrole se tak snadno můžete dostat do nepříjemných, ale i hodně drahých potíží. Plánujete-li tedy účast na bujarém večírku, pak byste ráno za volant opravdu sedat neměli! 

Další zajímavé články