Bylinky a koření

Zahoďte léky na spaní. S nespavostí vám pomohou osvědčené bylinky

Cesta k lepšímu spánku je jednodušší, než si myslíte

autor

Erika Tomanová

05. září 2020

 
FOTO / Depositphotos
Nespavost, dlouhé usínání, probouzení se přes noc, únava po probuzení. Tím vším se pravděpodobně každý z nás někdy setkal. Pokud ne, máte obrovské štěstí. Nespavost, neboli insomnie, je jedna z nejčastějších poruch spánku. Pokud nechcete tělo zatěžovat léky, zkuste bylinky, které k lepšímu spánku napomohou.
Reklama

Nedostatek spánku může být původcem mnoha zdravotních problémů. Co však v případě, pokud to s vaším spánkem nevypadá dvakrát růžově? Pomoci mohou léky na spaní, ale někdy stačí i mnohem méně. Skvělým pomocníkem jsou například různé byliny. Pojďme se podívat na ty nejlepší bylinky pro lepší spánek.

Kozlík lékařský

Jednou z nejlepších bylin na zmíněné obtíže je jednoznačně kozlík lékařský. Kozlík lékařský užívali již Inkové, po nich Řekové, Římané, naši předci a ani my bychom neměli tímto aromatickým kořenem pohrdat. Zklidňuje nervovou soustavu, a tak se doporučuje užívat při depresích, neklidu, nervozitě i hysterii. A špatná psychika jde ruku v ruce se zhoršeným spánkem. Není tedy divu, že i v této oblasti má co nabídnout.

Nechcete tělo zatěžovat léky? Zkuste osvědčené bylinky na lepší spánek

Nejen, že zvyšuje kvalitu spánku, ale po vypití šálku čaje z kozlíku rychleji usínáme a déle spíme. Kozlík pomáhá při bušení srdce, stresu, nervozitě či pocitech úzkosti. Napomáhá snadněji překonávat i chronické poruchy spánku či depresivní stavy. Kromě toho se osvědčil při žaludečních neurózách i střevních potížích, například křečích a nadýmání.

Meduňka lékařská

Další skvělou bylinkou je i meduňka lékařská, která v první řadě zklidňuje. A to jak trávicí trakt, tak nervovou soustavu. Kromě toho snižuje krevní tlak, zpomaluje srdeční tep a má antivirové účinky. Vnitřně se užívá nálev nejlépe z čerstvých, případně ze sušených listů. Připravíme ho z 1 až 2 lžiček usušené byliny, kterou zalijeme šálkem horké vody a pod pokličkou necháme 15 minut louhovat. Dopřát si můžeme až tři hrnky tohoto čaje denně. Lahodný meduňkový čaj je nejen uklidňující, ale i příznivě ovlivňuje krevní tlak a přispívá ke zmírnění podrážděnosti. Pokud potřebujete navodit klidný spánek, je čaj z meduňky tou správnou volbou.

Kromě čaje si můžete z natě rostliny připravit báječnou bylinnou koupel pro celkové uvolnění, dobrý spánek nebo proti nachlazení. Je to jednoduché. Tři hrsti byliny nasypeme do tří litrů vařící vody, nádobu odstavíme, přikryjeme a necháme asi 20 minut louhovat. Potom přecedíme do připravené koupele a 15 až 20 minut relaxujeme.

Levandule

Levandule je nejen voňavou rostlinou s pěknými fialkovými květy, ale i důležitou léčivou bylinou, která má své místo v tradiční lidové medicíně již od nepaměti. Její květy zklidňují centrální nervovou soustavu, navozují klidný spánek, eliminují nervozitu a snižují tlak.

Pokud vás trápí různé poruchy spánku, levandulový čaj se může stát vaším účinným pomocníkem. Dobře působí zejména při nespavosti, jejíž příčinou je stres. Pro ještě větší relax, si večer můžete připravit koupel s levandulovým olejem nebo olej z levandule přidejte do aromalampy.

Třezalka

Dalším zachráncem při probdělých nocích je třezalka, ze které se k léčebným účelům využívá květ. Třezalku rovněž řadíme k bylinám, které zklidňují organismus, působí proti nervozitě, úzkosti či strachu a přispívají k celkové duševní pohodě. Třezalka má i řadu dalších účinků. Podporuje činnost žlučníku a jater a při použití zevně také přispívá k rychlejšímu hojení ran. 

Chmel

Se spaním vám pomůže i obyčejný chmel. A nemáme na mysli pivo. Z chmelových šišek si můžete připravit léčivý výluh. Ten pozitivně ovlivňuje nervovou soustavu a eliminuje pocity podrážděnosti i napětí. Pomůže při nespavosti, migrénách či vyčerpání. 

Další zajímavé články